Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút (online is nézhető)

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. szeptember 11. 8:55

dolores953 írta:
Kedves Mikaz

Én még kiegészíteném a magyar núdli történetével ( lévén" Noodle Road" a cím ). :))
Hozzávaló: Főtt burgonya krumplinyomón átpaszírozva, kevés liszt és egy tojás, és egy kevés só.
Többnyire szilvás gombóc, barátfüle készül belőle, és a hulladékból sodorjuk a núdlit.
Ha csak rá gondolok végem van... \:D/

Dolores! Nemcsak neked, nekem is végem van!

Azon gondolkoztam, hogy a Lovas út eredeti címét, ami úgy hangzik, hogy Asian Corridor in Heaven,
vagyis "Ázsiai út a mennyben", hogy fogok kifigurázni? A Nudli út könnyen adta magát.

Kellemes vasárnapot kívánok!

Kép
Avatar
mikaz
Hozzászólások: 189
Csatlakozott: 2016. február 29. 19:40

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: mikaz » 2016. szeptember 14. 20:06

Kedves Rita! Nagyon örülök,hogy a Lovas út fordítását tervezed. Nem tudom a menny szót miként kellene fordítani. De az biztos,hogy a lovas népek megjelenésével hatalmas minőségi ugrás következhetett az emberiség történetében.
Mivel többen is érdeklődünk a sztyeppei népek kultúrája iránt, itt írom, bár gondolkodtam,hogy PM-ben teszem.
Dr.Obrusánszky Borbála: Szkíta-magyar múltunk ragyogása című könyvét lapozgattam a napokban, s feltűnt egy fejezet: Egy mitikus ló nyomában:
A Kaszpi-tenger déli partján, a mai iráni Mazandaran tartományban nemcsak ősi városok nyomára bukkantak a régészek, hanem egy ősi lófajta csontjait is feltárták.
A kutatók szerint ez az egyik legősibb tenyésztett fajta a világon...A különleges ló csontját egy ókori temetőben találták, melyet a késő bronzkorra és a korai vaskorra datáltak, nagyjából Kr.e 1400 körül...A tenger déli részén talált különleges lovakat már az ókori források a királyok hátasának nevezték, melyet nagyon jól lehetett hasznosítani az ütközetekben....(ma) mindössze 1300 regisztrált példányról tudnak az egész világon...

Obrusánszky Borbála Mongóliában is tanult, és kutatott. Nagyszerű előadásai vannak a neten,s a könyvei is figyelemre méltóak. A magyarság eredetére, rokonságára vonatkozó kérdésekben tabukat dönt meg, s próbál tudományos választ találni népünk eredetére.
Rita, nagyon kíváncsi vagyok, ez a dokumentumfilm milyen újabb ismeretekkel jelentkezik!

Köszönöm,hogy rátaláltál! Zsu
KépKép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. szeptember 15. 6:06

Szia Zsu! Jó, hogy nem PM-ben írtad meg ezeket a dolgokat, hadd olvassa más is. Nagyon érdekes,
amiket írtál, ezek még nekem is, aki soha nem szerette a történelmet, felkeltik az érdeklődésemet.


Egyébként már rég rájöttem, hogy nekem nem gyerekként, hanem felnőttként kellett volna elkezdenem
a történelem tanulását, mert akkor talán meg tudtam volna szeretni. Gyerekként csak egy nagy katyvasz
volt az egész, és nálam az sem jött be, hogy ugráltunk a magyar és az európai színterek között. Mindig
elveszítettem a fonalat, amit igazán fel sem vettem. (Bocs, ha erről már írtam.)

Viszont az ilyen tematikus, valaminek a történetével foglalkozó sorozatokat imádom. A Tésztaútnak
egyenesen a szerelmese lettem, és nem csak a főzős része miatt. Ilyenkor érzem, hogy én is tudtam
volna kedvelni a történelem tantárgyat.

A Lovas karavánútnak már az eleje megállított, amikor megállnak pihenni. Miután esznek, isznak az
emberek, egy páran elmennek valamilyen gyógynövényt gyűjteni, amit később valahol máshol eladnak
majd. A latin név alapján kockás liliomot gyűjtenek, de ez nem igaz. A kép sem ezt mutatja. Ilyenkor
tud megütni a guta! Mégsem írhatok kockás liliomot, amikor szemmel látható, hogy bokrok gyökereiről
szedegetnek le apró gumókat. Na, mindegy, majd megoldom valahogy, ahogy máskor is.

Szép napot kívánok!

Kép
Avatar
mikaz
Hozzászólások: 189
Csatlakozott: 2016. február 29. 19:40

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: mikaz » 2016. szeptember 15. 15:22

Kedves Rita! Biztos nagyon nehéz lehet egy ilyen sokrétű sorozatot fordítani. Ezek a szakmai kifejezések nyilván szakértők segítségével kerültek a filmbe. Neked, aki eleve közvetítő nyelvből fordítod, többszörös kihívás lehet.Nem tudom, mit tanácsolhatnék. Talán célszerű lenne benne hagyni a latin neveket.
A történelmet nagyon sokan nem szeretik, épp emiatt, amit Te is írtál. Ez valóban létező probléma még ma is a történelem tematikájában. Hosszú lenne ezt kielemezni, s talán teljesen én sem látom az okát. Egy biztos, a történelmet minden rendszerben igyekeztek a hatalom szemszögéből taníttatni, s ez sem tett jót a tantárgynak. Erre sajnos a legjobb példa népünk őstörténete. Ha belegondolsz, miket kellett magunkról tanulni: menekültünk, kifosztottuk Európát, behódoltunk, stb. Nem valami szívet gyönyörködtető, lélekemelő múlt.

Épp ezért tartom jónak a koreaiak gyakorlatát. Ők a filmeken keresztül szórakozva ismerkednek a múlttal. Lehet az konkrét történelmi korszak, lehet az csak fantáziálás, időutazás, de közben visszarepít királyok korába, megismerteti a kor építészetét, művészetét, zenéjét,társadalmát, gondolkodásmódját. Milyen finom adagolása ez a nemzeti öntudatnak!
Gondolom, a lovas karavánok története is hasonlóan közvetíti majd az ismereteket.

További jó munkát! Zsu
KépKép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. szeptember 15. 19:03

mikaz írta:Kedves Rita! Biztos nagyon nehéz lehet egy ilyen sokrétű sorozatot fordítani. Ezek a szakmai kifejezések nyilván szakértők segítségével kerültek a filmbe. Neked, aki eleve közvetítő nyelvből fordítod, többszörös kihívás lehet.Nem tudom, mit tanácsolhatnék. Talán célszerű lenne benne hagyni a latin neveket.

Szia Zsu!
Lehet, hogy ez lesz, ahol nem tudok jobbat kitalálni. Nem mondom, jó lenne tudni, hogy
milyen gyógynövénnyel kereskednek, de a pontos név nélkül is élvezni tudjuk a sorozat
egészét. Remélem, ez lesz a legnagyobb nehézség a fordítás alatt.

mikaz írta:Épp ezért tartom jónak a koreaiak gyakorlatát. Ők a filmeken keresztül szórakozva ismerkednek a múlttal. Lehet az konkrét történelmi korszak, lehet az csak fantáziálás, időutazás, de közben visszarepít királyok korába, megismerteti a kor építészetét, művészetét, zenéjét,társadalmát, gondolkodásmódját. Milyen finom adagolása ez a nemzeti öntudatnak!

Én is nagyon jónak tartom! Összesen öt történelmi sorozatot láttam, de az mind lekötött,
és mindent megértettem benne. A magyar történelemmel is működne.

mikaz írta:Gondolom, a lovas karavánok története is hasonlóan közvetíti majd az ismereteket.

Hangulatában hasonló lehet a Tésztaúthoz, mert ugyanannak a koreai csatornának, ugyanabba
a műsorába (Insight on Asia) készült a sorozat. Lehet, hogy a forgatócsoport is ugyanaz.

A hat rész címe a következő lesz:

    Az utolsó lovaskaraván
    A zarándokút
    A tea útja
    A yanjingi só
    A só útja
    Guge, az elveszett királyság

Holnap délutántól kellemes hétvégét kívánok!

Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2016. szeptember 15. 19:09

Már a felvezetés is izgalmasnak tűnik de jó!!!! :-bd \:D/ ;)
Avatar
mikaz
Hozzászólások: 189
Csatlakozott: 2016. február 29. 19:40

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: mikaz » 2016. szeptember 15. 19:15

Jól hangzik a tematika! A tésztaút kapcsán is szoktam mesélni a gyerekeknek. Ebből is találok majd sok jó hasznosítható ismeretet.
A kisfilmek is újra előkerülnek az idén. A The Prezentet már óralezárásként bevetettem. Sokkolta a srácokat.
Mindent köszönök!
Kellemes hétvégét kívánok! Zsu
KépKép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. szeptember 18. 17:04

mikaz írta:Jól hangzik a tematika! A tésztaút kapcsán is szoktam mesélni a gyerekeknek. Ebből is találok majd sok jó hasznosítható ismeretet.
A kisfilmek is újra előkerülnek az idén. A The Prezentet már óralezárásként bevetettem. Sokkolta a srácokat.
Mindent köszönök!
Kellemes hétvégét kívánok! Zsu

Zsu! Tudtam, hogy ide is írtál még egy utolsót, el is olvastam, de akkor hirtelen
nem tudtam válaszolni, utána meg megfeledkeztem róla. Máris pótolom!


Nagyon jó a lelkemnek, amikor olvasom, hogy milyen jól tudod a tanítási órákon hasznosítani,
amiket fordítottam! Már csak ezért megérte dolgozni velük! Azóta is aktívan keresgélek és
találok is. Valamikor újabb hármat-négyet lefordítok, hogy legyen újabb kiegészítő a tananyag
mellé. Némelyikben olyan szépen beszélnek angolul, hogy a diákok nagy része is meg fogja érteni.
Talán eljön az az idő is, amikor azt mondják, hogy ne a magyart, hanem az angol feliratot tedd
a videóra. A legjobb módja az angol tanulásnak, ha látja is, amit hall, így a helyesírása is javul.

Kellemes vasárnapot kívánok!

Kép
Avatar
virag1
Hozzászólások: 369
Csatlakozott: 2016. február 28. 21:30
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: virag1 » 2017. január 13. 12:22

Kedves Rita !

Most jött el az idő és elkezdtem letölteni a sorozatot.
Kiváncsivá tettetek és ahogy irtad másutt, mindennek ideje van.
Én a megérzéseimre szoktam hagyatkozni eddig nem csalódtam benne.
Volt mikor egyszerre 5 könyet is olvastam mert igy kellett.

Köszönet
:flower1: :flower1: :littlehearth: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2017. január 13. 20:37

virag1 írta:Kedves Rita !

Most jött el az idő és elkezdtem letölteni a sorozatot.
Kiváncsivá tettetek és ahogy irtad másutt, mindennek ideje van.
Én a megérzéseimre szoktam hagyatkozni eddig nem csalódtam benne.
Volt mikor egyszerre 5 könyet is olvastam mert igy kellett.

Köszönet
:flower1: :flower1: :littlehearth: :littlehearth:

Kedves Virág! Szeretném, ha ez a dokumentum sorozat is elnyerné a tetszésedet!
Furcsának tűnhet, de ebben sokkal több a történelmi utalás, mint a Lovas karavánútban.
A tészta kulináris, kulturális, és történelmi vonatkozásait alaposan körbejárják, néha
úgy tűnik, hogy túl alaposan. Ettől függetlenül a Tésztaút egy végtelenül érdekfeszítő
sorozat.

Az a lényeg, hogy az ő ideje is eljött. Biztos vagyok benne, hogy meg fogja hálálni,
hogy úgy döntöttél, megnézed!

Jó szórakozást, és kellemes hétvégét kívánok!

Kép
Avatar
virag1
Hozzászólások: 369
Csatlakozott: 2016. február 28. 21:30
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: virag1 » 2017. január 17. 17:47

Kedves Rita !
Amit eddig megnéztem az nagyon érdekes és összetett.
Főleg számomra azért mert elég sok vidót láttam az újgurokról és a vörös múmiáról.
Ők a hun népcsoport tagjai és ma is minket rokonoknak tartnak.
A vörös múmiánál volt egy kis csúsztatás de hát.............ez van azt nem mondta el több száz piramis áll ujguriában. Vajon miért.
Van egy oldal amin elég sok infó van fen erről a témáról ázsiáról, kináról, koreáról is és még egyébb térségekről és persze magyarokról is.
Érdemes végignézni.

:flower1: :flower1: :littlehearth: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2017. január 17. 19:16

Kedves Virág! Nagyon örülök, hogy eddig neked is tetszik a Tésztaút!

Biztos, hogy vannak benne pontatlanságok. Mindennek próbáltam utánanézni a neten,
és pontosítani, de ha nem találtam meg valamit, akkor nem tehetettem mást, úgy
hagytam. Látszott, hogy többen fordították a videókat, hol jobb, hol rosszabb minőségben.
A Lovas karavánút fordítása sokkal jobb lett, de az is igaz, hogy nincs benne annyi tény,
és adat, mint a Tésztaútban.

Köszi a videót is! Szét fogok nézni az oldalon!

Remélem, a többi videó is tetszeni fog!


Kép
Avatar
dolores953
Hozzászólások: 399
Csatlakozott: 2016. február 28. 20:27
Tartózkodási hely: Vác

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: dolores953 » 2017. január 27. 13:11

Szia Rita

Hogy egyem a zúzáját az előbbi "hozzászólónak" , ő legalább köszönni tud:

Draszvujtye' :movingflower:
" Végtelenül hosszú az a hatvan esztendőcske, ha az ember előtt áll, és átkozottul rövid, ha a hátunk
mögött hagytuk."


Forrás: Hedwig Courths-Mahler
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2017. január 27. 20:00

dolores953 írta:Szia Rita

Hogy egyem a zúzáját az előbbi "hozzászólónak" , ő legalább köszönni tud:

Draszvujtye' :movingflower:

Dolores :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) .......ilyen jó beszólást.... :)) :)) :)) :))
=)) =)) =))
Avatar
virag1
Hozzászólások: 369
Csatlakozott: 2016. február 28. 21:30
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: virag1 » 2017. február 5. 22:18

Kedves Rita !

Végére értem a sorozatnak, nagyon érdekes volt hogy mennyi országban alap élelmiszernek számít a tésztaféle.

Érdekes volt milyen nehéz, rizsből, hajdinából tésztát készíteni mennyi munka van vele.
Amit egy kissé hiányoltam a készítőktől, hogy európában csak az olaszokig jutottak el mintha pl. nálunk ne lenne ennek múltja, mert szerintem van.
De igy készült a sorozat a séf aki vezette igy gondolta, rendben.

Köszönet mégyegyszer az egész sorozat forditásáért és a letöltési lehetőségért.
:flower1: :movingflower: :littlehearth: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2017. február 6. 17:38

Kedves Virág! Nagyon örülök, hogy Neked is tetszett a Tésztaút! Ez a sori koreai és
a tészta eredetét kutatta, valószínűleg ezért maradt meg Ázsián belül, mert hogy
onnan származik, azon belül is Kínából. Szicília csak azért volt megemlítve szerintem,
mert Európán belül oda jutott el a leghamarabb a tészta Ázsiából, majd onnan egész
Itáliában elterjedt. Európán belül most is ott van a legnagyobb a kultusza a pastának.

Örülök, hogy ez a sori sem maradt ki nálad a sorból! A dokumentumfilmeket kevesen
töltik le, emiatt is boldog vagyok, hogy tettél vele egy próbát! Plusz hab a tortán, hogy
tetszett is, amit láttál.

Mindent nagyon szívesen!


Ahogy írtam az ismertetőben, a negyedik rész Peabody díjat nyert New Yorkban:

Kép
vica5059
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017. október 26. 15:50

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: vica5059 » 2018. január 1. 14:27

Kedves Rita ! Végre eljutottam idáig, hogy az Ázsiai ösvény a mennyben után ajánlásodnak megfelelően megnéztem a tészta útját és ismét rengeteg ismeretet szerezve, csodálatos élményben volt részem. Köszönöm Neked. Boldog új évet kívánok és még sok-sok fordítást.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Insight on Asia: Noodle Road / Tésztaút

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. január 2. 6:07

Kedves Vica! De örülök, hogy megnézted, és hogy ennyire tetszett! Nem csodálkozom rajta!
Nagyon szeretem a dokumentumfilmjeimet, sorozataimat! Teljesen más őket fordítani, és
más élményt is nyújtanak.

Mindent nagyon szívesen! Neked is Boldog Újévet kívánok!

Kép

Vissza: “Korea”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég