22. Dosa (vegán, gluténmentes)

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

22. Dosa (vegán, gluténmentes)

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. július 5. 16:04

Kép

Népszerű dél-indiai finomság. Vékony, ropogós palacsinta, melynek rizs
és urad dal (lencse) alapú tésztáját egy napig érlelik.

Spoiler: mutasd
Hozzávalók 3 főre:
• 1,5 csésze rizs
• 1/2 csésze urad dal (indiai lencse)
• 1/2 teáskanál görögszéna mag
• 1 teáskanál só
• 5 evőkanál olaj vagy tisztított vaj (ghi)
Elkészítési mód a videón.


A videóról:
A dél-indiai születésű Manjula Jain, akit „India Nagyija”-ként is emlegetnek, vegetáriánus családban nőtt fel. Édesanyjától sajátította el a hagyományos indiai vegetáriánus ételek elkészítését. Alapelve, kevés fűszer alkalmazása, hogy a hozzávalók eredeti íze megmaradjon. Az ételek nagy többsége egyszerűen, gyorsan elkészíthető. A hozzávalók itthon is hozzáférhetők, üzletekben vagy akár online is beszerezhetők.

Az adagok „csészében" és „kanálban" vannak megadva. Egy nyolc (vagy több) részes mérőkanál készlet beszerzésével indulhat is a főzés. Egy ilyen szettel a következő mennyiségek mérhetők (mindre szükség lesz):

Spoiler: mutasd
• 1/4 teáskanál
• 1/8 teáskanál
• 1/2 teáskanál
• 1 teáskanál
• 1 evőkanál
• 1/2 evőkanál
• 1/4 csésze
• 1/8 csésze
• 1/2 csésze
• 1/3 csésze
• 2/3 csésze
• 1 csésze

Kép

A recepteket folyamatosan fordítom, mindig jelzem majd az újabbak érkezését!

Kellemes főzőcskézést, az elkészült ételekhez pedig jó étvágyat kívánok!

Fordította: ezoritu
Online feltöltés: bearbear

Online nézhetőség:

Videó letöltése:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
VidékiÉva
Hozzászólások: 824
Csatlakozott: 2016. május 23. 20:26

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: VidékiÉva » 2018. július 7. 14:52

Kedves Rita!
Köszönöm szépen ezt az új meglepetést. Nem gondoltam volna, hogy ilyen videókat is fordítassz, de rendkívül örülök neki. A glutén érzékenységem miatt a 2 GM lapos kenyeret már le is töltöttem. Majd átnézem a többi receptvideót is. Épp a múlt héten szereztem be csicseri lisztet az ázsia bt-ből. Igaziból a kenyérfélék hiányoznak a többit már sikerült megfelelően elkészíteni. Igaziból nem lehet gluténmentes lisztekből normális kenyér ízű és állagú kenyeret készíteni. Már nem görcsölök rá. Meg kell szokni és megtanulni amit el lehet készíteni belőlük. Van azért pár ehető lapkenyér receptem már, de kell a változatosság. A lehel piacon van indiai bolt, szoktam náluk is vásárolni, majd megnézem ezeket a fűszereket. Valamelyik oldalon olvastam ezt a rizs és lencse beáztatott és turmixolt keverékéből pizza alapot készíteni. Éppen mostanában akartam kipróbálni. Ott azt írták, hogy mindenféle lencse, sőt még sárgaborsó is jó hozzá. Majd valamelyik meglévő lencséből kipróbálom.

Köszönettel: Éva :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. július 7. 16:18

VidékiÉva írta:Kedves Rita!
Köszönöm szépen ezt az új meglepetést. Nem gondoltam volna, hogy ilyen videókat is fordítassz, de rendkívül örülök neki. A glutén érzékenységem miatt a 2 GM lapos kenyeret már le is töltöttem. Majd átnézem a többi receptvideót is. Épp a múlt héten szereztem be csicseri lisztet az ázsia bt-ből. Igaziból a kenyérfélék hiányoznak a többit már sikerült megfelelően elkészíteni. Igaziból nem lehet gluténmentes lisztekből normális kenyér ízű és állagú kenyeret készíteni. Már nem görcsölök rá. Meg kell szokni és megtanulni amit el lehet készíteni belőlük. Van azért pár ehető lapkenyér receptem már, de kell a változatosság. A lehel piacon van indiai bolt, szoktam náluk is vásárolni, majd megnézem ezeket a fűszereket. Valamelyik oldalon olvastam ezt a rizs és lencse beáztatott és turmixolt keverékéből pizza alapot készíteni. Éppen mostanában akartam kipróbálni. Ott azt írták, hogy mindenféle lencse, sőt még sárgaborsó is jó hozzá. Majd valamelyik meglévő lencséből kipróbálom.

Köszönettel: Éva :littlehearth:

Kedves Éva! Szégyellem, hogy elfelejtettem, pedig már írtál a gluténérzékenységedről.
Jó, hogy még egyszer szóba hoztad, már nem fog kimenni a fejemből.

Nagyon guszták az ételek. Őszintén szólva a sok videó közt az alapján is válogatok, hogy
én melyiket csinálnám meg, ha szeretném az indiai ételeket. Lehet, hogy szeretem is, de
még nem tudom. Holnap lesz a nagy nap, amikor masala paneer tikkát fogok ebédelni egy
nagyon régi épületben lévő indiai étteremben. De erről ma még írok a fotósarkunkba.

Nagyon sok gluténmentes ételt tettem fel, remélem, hogy látványra elnyerik a tetszésedet,
és ezért ki is próbálod majd őket. Ha így lenne, írd meg a tapasztalataidat, kérlek!

Ági szokott tisztított vajat venni, illetve készített is a múltkor. Feltette a fotóit. Gondolom,
sima vaj is jó a főzéshez:

Kép
Avatar
VidékiÉva
Hozzászólások: 824
Csatlakozott: 2016. május 23. 20:26

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: VidékiÉva » 2018. július 7. 16:58

Szia Rita!
Igen, én sima vajjal fogom egyenlőre kipróbálni. Először csak a kenyereket. De majd a héten körülnézek a lehelen, hogy van-e ez a lencse és mennyibe is kerül. Igazából még ezeket a pakorákat próbálnám ki. Ez valamiféle csicseris panírban van forró olajban kisütve. Ha erről is találnál videót az nagy öröm lenne. A mártásos ételeik nekem illetve a családunknak túl fűszeresek. A paneer sajt is elég könnyen elkészíthető. Már igazi tejből. Kíváncsi vagyok mennyire fog ízleni az indiai étel.

Érezd jól magad a gyerekekkel. El indultál már? Bocsánat, de nem emlékszem a pontos időpontra, csak a július elejére. Mindenesetre jó tat és jó pihenést.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. július 7. 17:18

Éjjel fél kettőkor jön értem a transzfer, reggel fél hétkor indul a gépem. Szóval a vasárnap
nagy részét már odakint töltöm. Köszönöm szépen!

Megyek sorban a videókkal. Pakora is lesz, és paneer is még több. Gluténmentes kenyeret is
keresek majd még.

A csicseriborsó lisztnek sokkal kisebb a glikémiás indexe, mint a fehérlisztnek, szóval jóval
kevesebb benne a szénhidrát és jóval több a fehérje, vagyis közel sem hizlal annyira.

Kép
Avatar
VidékiÉva
Hozzászólások: 824
Csatlakozott: 2016. május 23. 20:26

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: VidékiÉva » 2018. július 8. 19:33

Szia Rita!
Akkor szinte az egész éjszakád várakozás és utazás tette ki. Biztosan izgultál is már, hogy találkozol a gyerekekkel. Ez engem nagyon kikészítene idegileg. Pihenj azért.

Köszönöm a videókat, előre is. Kíváncsian várom. Igen az a rossz ezekben a gluténmentes kenyér keverékekben. Rengeteg benne ill. bennük a keményítő. Van ami szinte csak abból áll. De ez csak üres kalória, tápanyag nélkül. Ezért is nem vettem meg. Nem beszélve az áráról. Amiben már más is van az közelít 2000-hez. Pláne ugye én sütöttem a TK tönkölyből a kenyerünket vagy 15 évig. De már találtam olyat ami sok magot tartalmaz, főleg azt szoktam sütni. Először nagyon el voltam keseredve. De ahogy találtam sorstársakat, akiknek szintén fontos, hogy mit eszik, már nem olyan rossz a helyzet. Vannak akik szintén glutén érzékenyek és mellette inzulin rezisztensek vagy cukrosak is. Nekik figyelni kell a felszívódásra is. Na az ő receptjeiket kell használni. De ugye idő amíg rátalál az ember, meg sok kisérlet és próba. Nézegettem a paleó recepteket is. De abban meg rengeteg a tojás. 10 kanál magliszthez 5 tojás, hát teljesen tojás ízű az egész. Mintha rántottát ennék. Na nem untatlak tovább a problémámmal, mert nagyjából már megoldottam.

Jó pihenést és családozást nektek.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. július 18. 15:07

Szia Éva! Szombaton már nem feküdtem le, a transzferben és a repülőn szunyókáltam egy kicsit,
de legközelebb csak vasárnap este aludtam igazából. Jól bírom az éjszakázást, és a kevés alvást
is, úgyhogy nem éreztem extra fáradtnak magamat vasárnap, de azért jólesett este lefeküdni.

Nagyon sajnálom azokat, akik valamilyen betegségben vagy allergiában szenvednek, és nem tudják
azt enni, amit a többi ember. Nagyon nehéz, ez az írásodból is kitűnik. A hétvégén újabb nyolc receptet
fogok feltölteni, köztük a két kenyér gluténmentes lesz. Az egyiknek a neve tojás nélküli omlett, ami
zöldségekből és csicseriborsó lisztből áll (a csicseriborsó lisztben sok a fehérje, és kevés a szénhidrát).

Köszönöm a jókívánságokat!

Megfigyeltem, hogy rengeteg ételhez használják a robotgépet. Még jó, hogy azt nem kell beszereznem:

Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2018. július 18. 16:11

Rita, jót derültem az utolsó mondatodon, már ami a robotgépet illeti, én is most szemezgetek egy kettővel, mert nem mindegyik bírja jól az aprítást és a keverést. A philipsem már a banánt sem viszi el rendesen. de nagyon sokáig hűségesen szolgált, megszolgálta az árát!
Ifjítani kell a konyhai dolgaimból egypárat. Hiába, azért csak nem megy másként...Samut kikergetném a világból ha nekiállnék mozsarazni... :)) .
Kicsit le vagyok maradva, már pusztán a néznivalóval is, nem beszélve az esetleges jegyzetelésről, hogy majd egyik másik kenyérféleséget megcsinálhassam. Jó fordítgatást majd!

Mikor érkezel haza? :ymhug: :-h :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
kormika
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2017. december 25. 20:25

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes)

HozzászólásSzerző: kormika » 2018. július 28. 9:51

Nagyon szépen köszönöm,a lányom imádni fogja! ^:)^ @};-
Avatar
VidékiÉva
Hozzászólások: 824
Csatlakozott: 2016. május 23. 20:26

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes) ÚJ!

HozzászólásSzerző: VidékiÉva » 2018. augusztus 4. 13:03

Kata58 írta:Rita, jót derültem az utolsó mondatodon, már ami a robotgépet illeti, én is most szemezgetek egy kettővel, mert nem mindegyik bírja jól az aprítást és a keverést. A philipsem már a banánt sem viszi el rendesen. de nagyon sokáig hűségesen szolgált, megszolgálta az árát!
Ifjítani kell a konyhai dolgaimból egypárat. Hiába, azért csak nem megy másként...Samut kikergetném a világból ha nekiállnék mozsarazni... :)) .
Kicsit le vagyok maradva, már pusztán a néznivalóval is, nem beszélve az esetleges jegyzetelésről, hogy majd egyik másik kenyérféleséget megcsinálhassam. Jó fordítgatást majd!

Mikor érkezel haza? :ymhug: :-h :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:

Szia Kata!
Én is most dilemmában vagyok. Pár éve vettem egy szuper erős robotgépet 1200W. Kenyeret és tésztát is kever meg hát ugye passzíroz, habot ver. De ezeket nem szoktam használni. Turmixol is, na az van használatban főleg. Meg télire a savanyú káposztát is azzal szoktam bevágni. Bosch. Őszinte vagyok a sima napi aprításhoz lusta vagyok előszedni és utána elmosogatni. A levesekhez kézzel aprítom a zöldségeket. Meg van egy chopperem azzal szoktam a magokat darálni és krémeket keverni. Mostanában viszont kellene fagyit csinálni fagyasztott gyümölcsből és tejszínből vagy kókusztejből. De félek mindkettőt használni, nehogy a fagyos gyümölcs kivegye az élüket. Mert akkor nagyon nem éri meg az a kis fagyi.((( Így inkább nem készül nálunk fagyi mostanában. Mert van ugyan fagyigépünk, de a fagyasztóban most nincs hely lefagyasztani.)))) Kicsi az új fagyasztórészem.
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes)

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2018. augusztus 5. 13:57

szia Éva! Én még nem döntöttem el, hogy mit veszek, apu olyat akar ami sokfunkciós. Egyébként van egy kis robotgépem, csak nem fér bele minden. viszont fagyit ha akarnék tudnék vele csinálni...Igaz, amint nyitom az előszobaszekrényt, már rohan is becsukni az ajtót...és nem feltétlen a gyümölcs kell hogy fagyott legyen, megteszi a jégkocka is ..és még csak várni sem kell hogy megfagyjon. a tejszin pedig krémessé teszi.
egyébként az aprítóm is bosch nekem is.Amúgy még a Russel hobbs készülékekkel kacérkodom, csak amit kinéztem még nem akciós...A perforence pro nagyon csábító...A Stainless stell turmix és leveskészítő egyben jégaprító is....
szóval még én is csak dilemmázom... :ymblushing: :x :ymhug: :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:

A zöldségesnél vettem egy sószegény zöldségkeveréket, aprított és szárított formában, és azzal izesítettem a rizst, előttem meg a húslevest. nem volt olcsó, de tény, hogy úgy nézett ki a Samu tőle, mintha most lett volna skarlátos...és én is mintha csalánnal kergettek volna végig a Bánon! Na szóval ennyit az egészséges ételekről. Most már kicsit jobban néz ki, még orvoshoz sem mertem elvinni. Adtam az én gyógyszeremből, meg kalcimuscot. de nagyon mérges vagyok. azért nem két fillér volt, és Samukám meg így megszívta...még jó hogy nem vakaródzott... :-q
Avatar
VidékiÉva
Hozzászólások: 824
Csatlakozott: 2016. május 23. 20:26

Re: 22. Dosa (vegán, gluténmentes)

HozzászólásSzerző: VidékiÉva » 2018. augusztus 13. 17:01

Kata58 írta:szia Éva! Én még nem döntöttem el, hogy mit veszek, apu olyat akar ami sokfunkciós. Egyébként van egy kis robotgépem, csak nem fér bele minden. viszont fagyit ha akarnék tudnék vele csinálni...Igaz, amint nyitom az előszobaszekrényt, már rohan is becsukni az ajtót...és nem feltétlen a gyümölcs kell hogy fagyott legyen, megteszi a jégkocka is ..és még csak várni sem kell hogy megfagyjon. a tejszin pedig krémessé teszi.
egyébként az aprítóm is bosch nekem is.Amúgy még a Russel hobbs készülékekkel kacérkodom, csak amit kinéztem még nem akciós...A perforence pro nagyon csábító...A Stainless stell turmix és leveskészítő egyben jégaprító is....
szóval még én is csak dilemmázom... :ymblushing: :x :ymhug: :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:

A zöldségesnél vettem egy sószegény zöldségkeveréket, aprított és szárított formában, és azzal izesítettem a rizst, előttem meg a húslevest. nem volt olcsó, de tény, hogy úgy nézett ki a Samu tőle, mintha most lett volna skarlátos...és én is mintha csalánnal kergettek volna végig a Bánon! Na szóval ennyit az egészséges ételekről. Most már kicsit jobban néz ki, még orvoshoz sem mertem elvinni. Adtam az én gyógyszeremből, meg kalcimuscot. de nagyon mérges vagyok. azért nem két fillér volt, és Samukám meg így megszívta...még jó hogy nem vakaródzott... :-q

Szia Kata!
Bocsánat, de ebben a melegekben alig lézengek. Ezért jártam régen erre. Remélem már jól vagytok! Az én férjem a melegtől kap kiütést és ilyenkor tiszta piros folt az egész teste. Ő meg tudja állni, hogy nem vakarja. Nekem kellett fél év is a diéta tartása mellett, hogy ne vakarózzak. Szerencsére már hetek óta nem viszketek.

Nem ismerem a Russel hobbs készülékeket. De jónak és erősnek tűnik. A leveskészítővel készíthetsz növényi tejeket is. Az egyik gasztro oldalon olvastam, hogy ő a krémleves funkcióval csinálja. Az én tejkészítőmnek szinte csak ez a funkciója működik rendesen. A többinél ráég a fűtőszálra például pudingnál. Ha előbb olvasom, lehet, hogy én is csak leveskészítőt veszek.

Vissza: “Kenyerek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég