Ustad Hotel (online is nézhető)

Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Ustad Hotel (2012)

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2017. június 20. 22:39

Szia Rita!

Örülök, hogy sikerült valamiféle, a filmhez hasonló érzést előhívnom az írásommal, mert nagyon szerettem volna megosztani a gondolataimat és az érzéseimet, amelyeket ez az alkotás keltett bennem.

Az elérzékenyüléssel, sírással kapcsolatban osztom a reakciódat, ezt azt hiszem az egyik rövid filmes fordításodnál meg is beszéltük. A gyermekek és az állatok kiszolgáltatott helyzetére én is erősebb és gyorsabb érzelmi reakciót adok és rendesen kibillent az egyensúlyomból ez a két eset.

Hogy miért húzza csőbe az embert ez a film? Bár romantikus filmnek tűnik, a film mély mondanivalója úgy csordogál cseppenként az ember lelkébe, hogy észre sem veszi. Ahogyan Kareem ikka tüze a tengerparton, szépen csendben pattog, forr a sulaimaninak való víz, világít a Hold, csendben loccsannak a partra kicsapódó hullámok, lassan komótosan italt tölt, pipázik és végtelen nyugalommal szemlélődik, ahogyan a szárnyait próbáló unokáját is mérhetetlen türelemmel és szeretettel figyeli... Az ember észre sem veszi és a nagyapából sugárzó életérzés, mély emberség a film alaphangulataként a nézőt is átjárja.
Egy apró, de igen fontos dolgot mond Fazinak, amikor másodszor isznak a parton sulaimanit, hogy azért érzi másmilyen ízűnek az italt, mert az érzelmei is befolyásolják azt, hogy mikor milyen ízt érez. És igen, a Shahanával töltött éjszakai úti kaland, a szerelem érzése miatt nyitottabb lesz a fiú az élet apró részleteire, intenzívebben él meg mindent, kinyílik a világra és a nagyapja türelmes bölcsességére.

Spoiler: mutasd
A film zárása is csalafintán nyitott. Kareem ikka meghalt, de nem láttuk a temetési szertartását, csak azt, hogy a film végén zarándokúton van a sivatagban, ahová mindig visszavágyott. Bár tudjuk, hogy meghalt, mégis elevennek láttatják azzal, hogy a "paradicsomi életét" a Földre rendezik. Ez nem az első ilyen megoldás, amit láttam. A Bab'Aziz, a sivatag hercege c. iráni film hasonlóan mély mondanivalót üzen a nézpnek, ami minden bizonnyal az iszlám vallásból táplálkozik.


Annak külön örülök, hogy a szúfi versidézetek is tetszettek. Van két kedvencem Rúmitól, az egyiket megosztom még, alátámasztandó mindazokat a dolgokat, amelyeket a szúfizmusról írtam.

Kép

Dzsalál Ad-Dín RÚMI (1207-1273):

DE MIT VALLJAK, MUZULMÁNOK...

Weöres Sándor fordítása

De mit valljak, muzulmánok, ha nem vallom saját lelkem
Muzulmánnak, kereszténynek, zsidónak, még pogánynak sem,
Keletről nem, nyugatról nem, se földtájról, se tengerről,
Se természet homályából, s a forgó ég se szült engem,
Se földmélyből, se tengerből, se szellőből, se tűzlángból,
Se menny-trónról, se rög-porból, se ős-kútból nem ébredtem,
Ha sem Kínát, se Hindosztánt, ha sem Bolgárt avagy Szaqszínt,
Se Irák két királyságát, se Khorászánt nem ismertem,
Az életből, se másikból, se fentről vagy pokolmélyből,
Se Ádámtól, se Évától, se Édenből nem éledtem;
Ha oly tér szült, ahol tér nincs, ha oly jel zár, amily jel nincs,
Ha testem nincs, ha lelkem sincs: imádottam az én lelkem:
Egyet vágyón, egyet érzőn, egyet hivón, egyet látón,
A kettősség nem él bennem, a két lét már közös bennem,
Az első ő, a végső ő, a külső ő, a belső ő,
Csak ő él, más tudásom nincs, imádottam megismertem,
Szerelmének kupájától vagyok részeg, s a két létet
Nem is látón, e mámorral s mulatsággal betöltettem;
Ha éltemből csak egy percet hiányoddal kicsorgatnék,
Ez órától szünet nélkül de bánkódnék, miért lettem;
S ha egy percig te vagy nékem magányosság megosztója,
Letiprom mind a két létet, kezem táncban kiterjesztem.
Ó, Tebrízí, olyan részeg vagyok már én ez életben,
A mámorról tudok szólni, de minden mást felejtettem.

Forrás: https://terebess.hu/keletkultinfo/rumi.html

Nagyon sok jó filmet láttam Neked köszönhetően és még mindig messze járok attól, hogy mindre írjak, de igyekszem.
De annyi bepótolni való jött velem szembe már három hete Yoo Ah In-korszak van nálam: sorozatai, filmjei. Igaz mellette csomó mindent olvastam a Go Princess, Go c. sorihoz, mert egy csomó kérdés felmerült bennem és addig nem tudom megírni, mert ehhez hasonlóan az is egy "über-film" számomra, csak másképp. Szóval még 1x köszönöm szépen! :ymhug:
Kép
Avatar
Joe
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2016. február 27. 19:17

Re: Ustad Hotel (2012)

HozzászólásSzerző: Joe » 2017. október 7. 22:00

Színes és jó humorú volt ! :)

Kép Kép Kép Kép Kép Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Ustad Hotel (2012)

HozzászólásSzerző: Rita » 2017. október 8. 16:28

Imádom! Imádom! Imádom! Még mindig a kedvenc filmem a fordításaim közül.

Igen, színes volt, jó humorú... és megható, érzelmes, szeretni való...!

Köszi!


Kép
Avatar
jakabkne
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2017. augusztus 27. 12:08

Re: Ustad Hotel (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: jakabkne » 2018. szeptember 16. 13:47

Szia Rita
Egy újabb gyöngyszemet találtam az oldaladon.A 2,5 óra hamar eltelt,egy percig sem lankadt a figyelmem.Tőlünk ugyancsak távoli vidékre vitt el bennünket a film.Jó poénok/PL:ide nem jó a jogsim,nem baj az autónak sincs forgalmija/ :)) ami megnevettetett,vagy a végén a hajléktalanok etetése, és a beteg gyerekek jelbeszédes köszönet-hálája ,könnyeket csalt a szemembe.A nagyapa igencsak sok embert érintő jótékonykodást választott. Sajnos a világban sokan vannak ilyen nehéz és szomorú helyzetben .Mennyire igaz gondolata volt az öregnek: "nem csak a testet a lelkeket is táplálni kell" :ymapplause:
Én is ettem már indiai ételt pl.kebab,ami finom volt.
Szeretem megkóstolni más országok ételeit.Nekem is tetszett a 3 férfi tánca a mólón,szép jelenet volt,ahogy forogtak.
Köszönöm a munkádat,hogy magyar felirattal nézhettem meg. :-bd :-h :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Ustad Hotel (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. szeptember 18. 5:50

Kedves Csilla! Nagy örömmel olvastam a véleményedet! Annyira nagyon szeretném sok mindenkivel
megismertetni ezt a filmet, de sehogyan sem sikerül. Biztos, hogy az is közrejátszik benne, hogy
nem koreai, hanem indiai, így nehezebben kezdenek bele. Pedig aki látta, annak még nem okozott
csalódást.

Milyen jó, hogy te is tettél vele egy próbát! Jutalmad egy nagyszerű élmény lett. Nálad is elérte, hogy
nevettél is, sírtál is. Egészen nagy skáláját mozgatja meg az érzelmeknek. A végén lelkiekben
megtisztulva, megnyugodva áll fel mellőle az ember.

Mindent nagyon szívesen! Én is örülök, hogy megnézted!

Kép
terezke4545
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2018. május 23. 13:28

Re: Ustad Hotel (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: terezke4545 » 2018. október 3. 20:53

Kedves Rita --- Időközbe megnéztem a Love Me..-t is de most egy pár sort inkább az Ustad Hotelről írnék. Remek film az emberi érzelmekről, segítőkészségről ,emberségről. Feladni egy remek külföldi állást és vállalni az otthoni nehéz életet. A nagypapa nem ok nélkül küldte el az unokáját a barátjához a pénzzel,láttatni akarta vele az élet árnyékos oldalát szembe egy külföldi étterem ragyogásával. Megkönnyeztem amikor a gyerekek jelbeszéddel köszönik meg az ebédet. Talán akkor döbben rá mit is kell tennie az életével. Köszönöm hogy megnézhettem. %%- %%- %%- %%-
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Ustad Hotel (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. október 6. 15:08

Kedves Teréz! Nagyon örültem a véleményednek! A fordításaim közül ez a film az első számú
kedvenc, igaz, nem egyedül áll a dobogó tetején. Én is ugyanazt gondolom, mint te az Ustad
Hotelről. És még volt egy kellemes élményem vele kapcsolatban, amiről nem nagyon írtam
korábban. Az, hogy jó volt látni, hogy nem veszik annyira szigorúan a burka viselését, mint
régen, hogy a lányok tanulhatnak, futhatnak be karriert, hogy nem már nem muszáj ahhoz
hozzámenniük, akit az apjuk kiválaszt nekik, hogy viszonylag szabadon élhetnek.

Nagyon szívesen az élményt!

Kép

Vissza: “India”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég