The Cave of the Yellow Dog (2005)

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

The Cave of the Yellow Dog (2005)

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. február 27. 12:12

Kép

Műfaj: dokumentum / dráma
Részek száma: 1
Premier: 2005. 07. 28.
Hossza: 90 perc
Rendezte: Byambasuren Davaa
Ország: Mongólia
Nyelv: mongol

Szereplők: egy öttagú nomád pásztor család

Történet:

Ez a film, a Story of the Weeping Camel rendezőjének, Byambasuren Davaa-nak a következő alkotása. Most nem a Góbi-sivatagba vezet el bennünket, hanem a sztyeppékre. Éppen nyár van.
A fiktív cselekményt egy valódi háromgyerekes nomád család "játssza". A középpontban Nansal, egy kisiskolás lány áll, aki nyári vakációra érkezik haza a városból. A szünidőben neki is be kell segítenie a ház körüli teendőkbe. Trágyagyűjtés közben elkalandozik, és talál egy kölyökkutyát, akit Zachornak nevez el, és azonnal barátok lesznek.
Az apa nem örül az új jövevénynek, mert fél, hogy esetleg farkasok közt nevelkedett, és ha a kutya szaga után erednek, megtizedelhetik a nyájat. Másnap jurta bontáskor nem is engedi meg, hogy magukkal vigyék Zachort. Végül egy váratlan fordulat jobb belátásra bírja...

Míg a rendező előző filmje, a The Story of the Weeping Camel, felerészben a nomád családról, felerészben az állatokról, főleg a tevékről szólt, addig a The Cave of the Yellow Dog inkább az öttagú család életére koncentrál.

A film több nemzetközi díjjal dicsekedhet. 2006-ban Mongólia hivatalosan nevezte a legjobb nem angol nyelvű film kategóriában Oscar-díjra.

Jó szórakozást kívánok!


Fordította: ezoritu
Időzítette, átnézte: Kriszti

Videó letöltése:

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Danna
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2017. február 9. 20:07

Re: The Cave of the Yellow Dog (2005)

HozzászólásSzerző: Danna » 2017. május 7. 19:19

Szia Rita! :movingflower:
Örülök, hogy rátaláltam erre a filmre!!

Csodálatos történet​, hihetetlen gyerek szereplők​kel!​ Valódi betekintést nyújt egy teljesen más​ életmódba​, egészen más kultúrába.
​Köszönöm szépen a feliratozását!!​

Kép

Kép

Kép

Kép

​Egyszerűen imádtam!!

Kép
Kép
Kép

Hátha mások is kedvet kapnak hozzá!

Kép
Kép
Kép

:littlehearth: Üdvözlettel, Danna

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: The Cave of the Yellow Dog (2005)

HozzászólásSzerző: Rita » 2017. május 8. 6:02

Szia Danna! Ezt a dokumentumfilmet is akor fordítottam, amikor még a DFF-hoz
tartoztam, és sajnos a kiválással odaveszett a sok hozzászólás, értékes kiegészítésekkel.

Az egyik cikk, amit lefordítottam megmaradt a gépemen, azt most beteszem ide, érdekes
olvasmány, jó adalék a filmhez:

A mongol Byambasuren Davaa, 2000-ben került a müncheni filmakadémiára. 2003-ban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy még diák volt, amikor az egyik filmjét, a The Story of the Weeping Camelt, Oscarra jelölték. Két évvel később diplomafilmje, a The Cave of the Yellow Dog, nagy sikerrel debütált Amerikában (az interjú ebben az időben készült).
R = riporter
BD = Byambasuren Davaa

R: A filmjeinek központi témája a modern és a hagyományos élet. Hogyan változik manapság a nomád emberek élete.
BD: A legtöbb családban már van televízió és elektromos eszközök. Ennek következtében a szülők már kevesebbet mesélnek a gyerekeknek. Esténként tévéznek és CD-t hallgatnak.
R: Mi a lényege a sárga kutya legendájának:
BD: A születés, a halál és a reinkarnáció.
R: A mongolok hisznek benne, hogy létezik valamilyen spirituális kapcsolat az ember és a négylábú barátja között?
BD: Hisszük, hogy a kutyák emberként születnek újjá, emiatt nagyon szoros kapocs van a kutyák és az emberek között.
R: Mennyi időt töltött a Batchuluun családnál, a forgatás megkezdése előtt.
BD: 2004 áprilisában érkeztem Mongóliába. Két hetet töltöttem azzal, hogy megfelelő családot találjak. Mikor megismertem Batchuluunékat, két nap együttlét után tudtam, hogy ők kellenek nekem a filmhez. Visszamentem Németországba, majd június közepén újra Mongóliában voltam a forgatócsoportommal. A munka előtt még egy hetet voltunk együtt a családdal.
R: Dokumentumfilmet és forgatókönyvön alapuló filmet más-más technikával kell készíteni. A sárga kutya barlangjában mennyi jelenetet kellett forgatókönyv szerint eljátszani.
BD: Körülbelül 50-50% volt az arány. Azt tudtuk, hogy milyen történetet szeretnénk elmesélni, de azt nem határoztuk meg, hogyan oldjuk meg. Egy vázlat alapján kezdtünk forgatni.
R: A családtagoknak kellett szöveget megtanulniuk?
BD: Nem. Ez egy igazi hagyományos család, elképzelhetetlen, hogy előre megadjuk nekik, hogy mit mondjanak.
R: Honnan szerezték a kutyát, Zochort?
BD: Ulánbátorban találtuk, keverék kutya. Tulajdonképpen egy nagyon hasonló testvérpárt kerestünk. Két kutyára volt szükségünk, arra az esetre, ha az egyikkel történne valami a forgatás alatt. Zochor és a testvére három hónaposak voltak, amikor magunkhoz vettük őket. Az egyiknek volt folt az oldalán, a másiknak nem. Ha szükség lett volna rá, festettünk volna foltot a testvérre, de végig Zochorral forgattunk.
R: Kiképző foglalkozott a kutyával?
BD: Nem, kiképző nem. Kezdetben mindenki etette. Hol itt kapott finomságot, hol ott. Aztán rájöttünk, hogy ez nem válik hasznára. Kiválasztottunk egy embert, aki etette, és gazdájaként törődött vele. Nagyon értelmes kutya. Néha könnyebb volt vele dolgozni, mint a gyerekekkel.
R: A nagylánynak volt ideje összebarátkozni Zochorral a forgatás megkezdése előtt?
BD: Nansal akkor találkozott először a kutyával, amikor megtalálta a barlangban. A természetes reakcióját szerettük volna lefilmezni. A család többi tagja sem ismerte Zochort a munka megkezdése előtt.
R: Nansal és a család tudtak róla, hogy kutya is lesz a történetben?
BD: Igen, elmondtuk nekik. De azt nem tudták, hogy mikor találkoznak vele. Nansal sem tudta, hogy a barlangban lesz a kutya.
R: Mi történt Zochorral a filmezés után?
BD: A család megtartotta. Nem régen beszéltem velük. Terelőkutya lesz belőle.

Boldog vagyok, hogy rátaláltál erre a nagyon klassz filmre! Ha van kedved nézd meg a rendezőnő
első, még nagyobb sikerű dokumentumfilmjét, a The Story of the Weeping Camelt (Pityergő teve).
Ahhoz is lefordítottam egy cikket a készítéséről és a "hoos" szertartásról, azonnal beteszem a
filmhez.

Visszajöttem: nem kell betennem, mert korábban az első hozzászólásomban már megtettem.

Kellemes hetet kívánok!

Kép
Avatar
Danna
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2017. február 9. 20:07

Re: The Cave of the Yellow Dog (2005)

HozzászólásSzerző: Danna » 2017. május 8. 19:37

Rita írta:
Az egyik cikk, amit lefordítottam megmaradt a gépemen, azt most beteszem ide, érdekes
olvasmány, jó adalék a filmhez: (...)


​Szia Rita! Nagyon köszönöm ezt a kiollózott interjút, örömmel olvastam!​

​Valójában ​Byambasuren Davaa​ ​első filmje a Pityergő teve története anno a mozikban futott, sőt a tévében is játszották már.
Kötelező darab​ ​kellene legyen. Mindenkinek!​ ​

Kép
Avatar
mikaz
Hozzászólások: 189
Csatlakozott: 2016. február 29. 19:40

Re: The Cave of the Yellow Dog (2005)

HozzászólásSzerző: mikaz » 2022. október 8. 23:03

Kedves Rita! Régen jártam itt fórumozóként. De azért figyelem az oldal működését. Most is hálás vagyok a kulturális kalandozásaidért. A mongol kisfilm rendszeresen szerepel a töri órákon,ha a jurtát tanítom.
Spoiler: mutasd
(idén remélhetőleg utoljára, nők negyven :) )

Viszont ma este megnéztem az egész filmet az unokáimmal. A 9 és 7 éves lányoknak meséltem a történetről, felkeltettem a kíváncsiságukat és bizony nagy érdeklődéssel nézték végig. Igaz, a feliratot még én olvastam. Így volt gyorsabb. A kicsi most elsős, nem is tud olvasni. Úgy tűnik, a kutya és a kislány történetén túl a nomád életmód is nagyon különleges élmény volt a számukra. Nekik is van ilyen kicsi öcsikéjük és ők maguk is hasonló korúak, mint a két kislány. Szóval ilyen szempontból is jókor volt.
A történet lassú folyása megengedte, hogy magyarázhassam a fontosabb jeleneteket, s össze tudjuk hasonlítani a mi modern életünkkel.

Nagyon köszönöm a munkáidat és jó egészséget kívánok a továbbiakhoz!
^:)^ ^:)^ :-h
KépKép

Vissza: “Mongólia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég