Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája (online is nézhető)

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. február 27. 12:16

Kép

Műfaj: történelmi
Részek száma: 1
Premier: 2012. április 21.
Hossza: 91 perc
Ország: Mongólia
Nyelv: mongol

Dzsingisz kánnak szokása volt, hogy a leigázott területeken összegyűjtötte az árván maradt gyermekeket, és sajátjaként nevelte fel őket. Felnőve belőlük lettek a legelkötelezettebb, leghűségesebb harcosok, akiket aztán tízesével egy csapatba, „aravt”-ba gyűjtött. Ezek voltak seregének a legkisebb egységei.

Történet:

A 13. században Dzsingisz kán célja a mongol törzsek egyesítése volt. Egyszer, egy különösen ádáz csata után, szörnyű járvány terjedt
a katonák között. A Kán elküldte az egyik aravt egységet, a hegyekben lakó híres gyógyítóért.
Útjuk során egy lemészárolt táborhoz érnek, ahol egy csecsemőn kívül senki sem maradt életben. Magukhoz veszik a fiúcskát, és folytatják útjukat.
Nem sejtik, hogy a gyermek Harkhoré, aki Dzsingisz kán egyik legnagyobb ellenségének, a Hulin törzs vezérének a fia, és joggal feltételezi, hogy ők, akik elvitték a fiát, tették a földdel egyenlővé a tábort is.
Harkhor üldözőbe veszi az aravtot, akiknek nemcsak a saját, és a gyermek életét kell menteniük (nem tudván, hogy Harkhor a fiú apja), hanem a küldetésüket is teljesíteniük kell.

Ajánlom mindazoknak e nagyszerű történelmi filmet, aki hozzám hasonlóan nem bírják a vértől tocsogó harci jeleneteket. Szerencsére a készítők nem csak a csatározásokra helyezték a fő hangsúlyt. Többek között azt is szerették volna bemutatni, hogy ezek a vérszomjasnak tartott, harcedzett, kemény férfiak, milyen gyengédek tudnak lenni, ha gondjaikra van bízva egy csecsemő, illetve hogy figyel egymásra, hogyan tiszteli egymást az egy aravtban lévő tíz harcos.

Jó szórakozást kívánok az első mongol filmemhez!


Fordította: ezoritu
Időzítette, formázta: vandi
Online feltöltés: Pirmajer Kornélia

Online nézhetőség:

Videó letöltése:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2016. november 22. 18:53

„A hiedelem szerint csak az igaz hősöket eszi meg a farkas.”

Kedves Rita!

Az általam eddig látott filmjeid közül a mongol filmek különösen közel állnak a szívemhez. Nem véletlenül írtam tavasszal éppen A pityergő teve történetére először. Miután még akkor megnéztem ezt a filmet, majd a harmadik mongol filmet… rájöttem, hogy nemcsak azért preferálom ennyire a filmjeiket, mert mindegyik külön-külön is megállja a helyét, hanem azért mert annyira közelinek érzem magamhoz a témaválasztásukat, az ábrázolásmódjukat és azokat az értékeket, amelyeket megjelenítenek.
Spoiler: mutasd
Az Aravt receptje:
- Végy 10 marcona, különböző korú, sztyeppei öltözetű, fegyverzetű mongol harcost;
- Add hozzá a végeláthatatlan rónát, a földig nyúló eget, az eget nyaló hegyeket, az ég közelében vitorlázó aranysasokat, az apró, izmos lovakat, a nappali és éjszakai természet minden rezzenését;
- A mongol népzenét;
- Egy bőrökbe bugyolált csecsemőt;
- Ezt az egészet helyezd bele Dzsingisz kán (Temüdzsin) idejébe;
- Adj a csapatnak 12-13. századi küldetést, feladatot.
- A fűszerezésről a színészek gondoskodnak.
- A tálalásról a rendező.
Kép
Egy-két adalék:
1. aravt=eredetileg tíz családtagot jelent, a Nagy Kán a harcokban összegyűjtötte az árvákat és sajátjaiként nevelte fel őket, közülük kerültek ki a leghűségesebbek, a legelkötelezettebbek, őket tízesével egységekbe osztották, ők irányították a lakosságot és a katonákat az ősi Mongóliában, így a hadsereg legkisebb egységei is voltak egyben.
2. Temüdzsin célja először a mongol törzsek egyesítése volt, a film éppen ekkor játszódik.
3. Az aravtunk küldetést kap aranytáblácskán: hozd el a hulin törzs gyógyítóját, hogy megmenthessem a járvány tizedelte katonáimat.
Kép

A történetet nem fogom leírni: ragyogóan egyszerű. „A küldetés teljesítése a harcos kötelessége.”
Tsahir, az aravt parancsnoka elindul kilenc emberével, köztük a fiával teljesíteni a küldetést. Hatan célba érnek, visznek magukkal még két, megmentett embert.

Kik halnak meg?
1-2. Nachin és Ahai, a két öreg.
3. Heekher, Tsahir fia.
4. Bukhtenger, a szakács-ellátmányozó.
Nachin megsebesül és kérésére társai átsegítik a halálba, hogy ne legyen terhére a csapatnak és ne szolgáltassák ki az ellenségnek: szájába kenyeret tömnek, amitől megfullad.
Ahai harcban hal meg, ezüstmellvértben szarvasnak maszkírozott képzeletbeli lovon. Számomra érdekes és nagy jelentőségű, hogy a ló a pazirik kultúra szerint szarvasszerűvé vagy hegyi bakkecskévé maszkírozott.
Heekher is harc közben hal meg, de előtte megmenti a hulin törzs vezérének fiát, majd társát az ifjú Uujimot.
Bukhtenger, a gyermek felé repülő nyíl elé veti magát.

Értelmezés: Nachin és Ahai a két követendő minta a jövő bátor harcosai számára, Bukhtenger a gondoskodó áldozat, Heekher pedig Tsahir, az apa áldozata a küldetésért.

Kik a megmentettek?

Unimolihe, a gyógyító unokája és az elleneséges hulin törzs vezérének a fia, „a farkasvacsorának való”, ahogyan Bukhtenger nevezte a gyermeket. Unimolihe a jövő asszonya, mégpedig valószínűleg a nagy harcosé, aki megmenti a lányt: Shijirsanaaé.
A farkasvacsorának nevezett csecsemő, akit Tsahir örökbe fogad: a jövő gyermeke, ő jelképezi Mongólia jövőjét az én olvasatomban.
Kép

Hogy mikor tudtam, hogy ez az én filmem?
Mielőtt elkezdődött :))
- azzal a két képpel és azzal a torokhangú énekkel, ami a Mongolfilm felirat előtt volt látható és hallható.
- amikor az első akció csak a 45. percben érkezett,
- a film fő harca pedig 1:14:42-kor, amikor megmutatta az aravt, hogy mire képes.
Kép
Mi tetszett a legjobban?
Az aravt összetartása életben és halálban.
Amikor a porból készült levesbe forró követ dobtak és úgy itták.
Amikor és ahogyan a két harcos, a lovat használva páncélnak támadtak.
Shijirsanaa neve, ami indiai eredetű első hallásra, ahogyan a későbbi mongol Jüan-dinasztia több tagjának neve is, mint például az utolsó királyuké Ajusiridara-é. Ennek valószínűleg az indiai eredetű és kelet felé terjedő buddhizmus az oka.
Kép

Pazirik-kultúra: https://hu.wikipedia.org/wiki/Pazirik
További érdekesség a film kapcsán, miszerint Magyarországon (a Hortobágyon) él a világ legnagyobb mongol vadló-állománya egy nagy szabású fajmentési programnak köszönhetően. Részletes információk:
http://index.hu/tudomany/2016/11/19/hortobagyrol_mentik_meg_a_kihalastol_az_azsiai_vadlovat/
http://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/termeszetvedelem/oldal/przewalski-lo-tenyesztes
Hága Zsuzsi fotói: http://www.lovasok.hu/index.php?p=view&i=74982&id=74991

Nagyon ritka olyat látni, hogy ennyire feszes, jól felépített legyen egy keleti film mindössze 91 percben. :-bd
Nagy élmény, köszönöm szépen!!! :littlehearth:
^:)^ ^:)^ ^:)^
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 25. 15:11

Kedves Ir-csi! Végre ideértem! (Egyre jobban beszippant az új sorozatom, teljesen magáévá
tett.)

Tudom, mert írtad, hogy nem várod el az azonnali reagálást részemről, de én meg szeretek(nék)
azonnal válaszolni, mert szeretem leírni azt, amit a másik, jelen esetben a Te, hozzászólásod
kivált belőlem. Mégis megint késlekedtem, de most nem féltem, hogy elfelejtem, amit mondani
akarok, mert erről a filmről a véleményem kicsit kopik ugyan, de elevenen él a fejemben, és a
szívemben.

Egyetértek veled! Hozzám is nagyon közel állnak a mongol filmjeim. Azért is van belőlük három,
mert az első után elkezdtem kutatni utánuk, annyira tetszett az élmény, amit az első okozott.

Annyit tennék még hozzá a szavaidhoz, hogy imádtam a cserzett bőrű, nem színésznek kinéző
színészeiket, akik olyan természetességgel játszottak, ahogy egy természetközeli nép fiainak
illik. Örülök, hogy nem mongol brad pittekkel akarták eladni a filmet! Így is szépnek láttam őket,
mert igaziak voltak.

Imádtam, ahogy a színészek megülték, és "kezelték" a lovaikat. A mongol nép valóban lóra termett.
Már a két dokumentumfilmben is nagyra értékeltem azt, hogy az állat számukra nem egyszerűen
élelmiszer, vagy pénz, vagy munkaeszköz, hanem családtag, barát és lelki társ, akivel együtt
élnek, együtt halnak. Mindkettő mindent megtesz a másikért.

Nagyon sok nyelvből fordítottam, már nem tartom egyiket sem furcsának, talán a thait kivéve,
de a mongol az első pillanattól kezdve természetesen, és ismerősen csengett. Szerettem nagyon!

Minden pillanata ismerős volt a filmnek. Magaménak éreztem. Tudtam, hogy taníthattak nekünk
bármit, biztos, hogy így éltek a mi elődeink is. Még most is emlékszem, mit éreztem, mikor
megszólalt a doromb, vagy megláttam Unimolihe-t teljes díszben a jurta előtt. Rokonok vagyunk!

Nagyon szívesen az élményt! Én is köszönöm, hogy azokat a filmjeimet is sorra veszed, amik nem
koreaiak, tehát sokkal-sokkal kevesebben töltötték le, és nézték meg, mint koreai társaikat.
Sajnos, még a nem túl sok, de nagyon magvas hozzászólások is elvesztek a költözködés során.
És köszönöm az újabb tartalmas hozzászólásodat!


A gyógyító, akár magyar parasztember is lehetne:

Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2016. november 25. 17:50

szia Rita! De örülök ennek a filmnek...láttam már belőle ajánlót, de akkor még se híre se hamva, hogy valaki majd fordítaná! Pedig nagyon érdekes, és tömör ugyanakkor megindító ez a film is. Még ha most rögtön nem is tudom megnézni...várólistára teszem...és majd referálok róla. Kellemes hétvégét! :D :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Köszönöm a fordítást és a letöltési linkeket! Unokaöcsémnek el is küldtem... :)
Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2016. november 25. 20:41

Rita írta:...Annyit tennék még hozzá a szavaidhoz, hogy imádtam a cserzett bőrű, nem színésznek kinéző
színészeiket, akik olyan természetességgel játszottak, ahogy egy természetközeli nép fiainak
illik. Örülök, hogy nem mongol brad pittekkel akarták eladni a filmet! Így is szépnek láttam őket,
mert igaziak voltak...
... Minden pillanata ismerős volt a filmnek. Magaménak éreztem. Tudtam, hogy taníthattak nekünk
bármit, biztos, hogy így éltek a mi elődeink is. Még most is emlékszem, mit éreztem, mikor
megszólalt a doromb, vagy megláttam Unimolihe-t teljes díszben a jurta előtt. Rokonok vagyunk!...

Kedves Rita!
Köszönöm szépen, hogy időt szakítottál a válaszra :) Azért írtam, hogy türelmesen várok, mert tudom, hogy milyen amikor vkit vmi beszippant, gondoltam az új sorid fordítása is ilyen, ezért csak fordítsd nyugodtan ;) Persze nagyon jó érzés látni, hogy megérkezett a reagálásod és nagyon jó olvasni a gondolataidat is :ymhug:

Amikor a "mongol brad pittről" írtál elértem a röhögésben a földszintet =)) , elég vizuális vok, ezért rögtön láttam B.Pittet, amint nyeregbe pattan a kb. 130-140 cm marmagasságú lovon, majd indítaná a lovat, ha a térde nem érintkezne és súrlódna a földdel =)) Nekem is tetszett minden mongol színész, férfiként Shijirsanaa a legjobban, hmm... tetszett a kisugárzása :x , a ffi szépség annyiféle lehet...
Megjegyzem a kurta termetemmel ültem telivéren és abszolút esélyem nem volt arra, hogy irányítsam a lábaimmal azt az óriási lovat (a fotó, ami megörökítette ezt az eseményt, száz évre titkosított =)) ), most már kimondottan érdekel ez a kis ló, egészen más perspektíva lenne egy ilyen, "rám szabott lóra" ülni, talán még lovagolni is meg tudnék tanulni :))

A rokonságról. Ez még mindig kényes téma itthon.
Spoiler: mutasd
Kulturális megközelítés: ha abból indulunk ki, hogy a sztyeppei civilizáció fénykorában a Kárpát-medencétől szűkebb értelemben a mai Xinjiang autonóm tartományig tartott, tágabb értelemeben pedig a mandzsuk és Shilla is rokonítható kultúrával rendelkezett (Csáji László Koppány). A honfoglaló magyarok éppen ezt a kultúrát hozták magukkal a sztyeppéről, de ez a kultúra már sokkal korábban is jelen volt a Kárpát-medencében elég az avarokra, vagy a még korábbi szkíta kultúrára (tápiószentmártoni vagy zöldhalompusztai aranyszarvas) gondolni, ők is a sztyeppéről jöttek...

Még izgalmasabb a genetikai kérdés: ezzel jó hat évvel ezelőtt kerültem kapcsolatba - érdekes módon uakkor kezdődött, mint a kelet-mániám - mégpedig egy genetikai vizsgálattal. Nagyapámat bevonták egy hazai néprajzi csoport vizsgálatába. Sajnos az eredménye halála után három héttel érkezett meg az USA-ból, 2011-ben. Kapcsolatban álltam a hazai kutatókkal, akik a külföldiekkel így e-mailben a következő eredményt és magyarázatot kaptam: R1a haplocsoport, "Steppe marker" "Scytho-Sarmatian gene". Azóta már megtörtént a részletesebb SNP vizsgálat is és ma már azt is tudom, hogy a haplocsoportján belül a negyedik időbeli mutációt hordozza, az Old Europe-ba tartozik (8-12 mutációsok a csoporton belül pl. a skandinávok, tehát nagyon fiatalok!). Papuskám elment O:-) , nekem maradt ez az eredmény, a szomorúság :( és számos kérdés. Közben nézegettem a keleti filmeket, amikor is egy doramában szembejött velem a papám. Sosem felejtem el: megdobbant a szívem, megmerevedtem és nyelni sem tudtam, azt hittem valaki szórakozik velem vagy álmodom az egészet. Százszor megnéztem százszor mély döbbenet. Azonnal kiírtam a filmet, akkor még DVD-re és rohantam haza a családomhoz hétvégén, beültettem mindenkit a tv elé, nem szóltam semmit és megnézettem a jelenetet. A családtagjaimon szintén mély döbbenet :-o , különösen a szüleimen, nekik is azonnal egyértelmű volt hasonlóság. Nagyon sokat agyaltam rajta, teltek az évek, a genetikai eredményeket figyelemmel követtem minden vonalon és aztán idén a következő történt: belefutottam a neten a hanok (koreaiak) tartomány szerinti genetikai vizsgálati eredményeibe és Kyongsang tartományban, mi köszön velem szembe? A vizsgált személyek 1,9%-a uazt az R1a haplocsoporton belüli negyedik mutációt hordozzák, mint papuskám! Ez számomra válasz volt a filmbeli koreai papára.

Az értelmezéssel azért csínján kell bánni. Miről is van szó? Az R haplocsoport vhol Dél vagy Közép-Szibériában alakult ki, kb. 24-28 ezer évvel ezelőtt, az R-ősök mamutvadászok voltak, aztán a holocénben (jelenkorban, miután beköszöntött az olvadás) megszelídítették a lovat, magas fokú bronzművességet fejlesztettek ki, ami Yamna-kultúra, majd később Andronovo stb. néven tovaterjedt, végül szkíta, pazirik stb. kultúrába ágazva virágzott és élt tovább - többek között - a nagyapám és a "koreai papám" révén. Az ő közös ősük - egy mamutvadász R-es ffi leszármazottja volt - aki kb. 5-6 ezer évvel ezelőtt az Altaj-Fekete-tenger régióban (Yamnaja) élt, majd feltehetően az Andronovo kultúrával egyre keletebbre és keletebbre került a leszármazottai vándorlásával végül Kyongsangban kötött ki, míg a másik ág egyre nyugatabbra sodródott, míg végül a Kárpát-medencében kötött ki.

Még egy érdekesség ebben az ügyben: a mai magyar ffiak kb. 17-20%-a az I1a és az I2a haplocsoportba tartozik (Tordos-Vinca kultúra), az R1a csoportba kb. 30%-a mai magyar férfiaknak.
DE! Az R1a haplocsoport közelebbi kapcsolatban van a Q haplocsoporttal (mongolok, maják, inkák, é-amerikai indiánok), aztán az N (szamojéd, ngaszanok, manchuk, részben koreaiak stb.) és az O haplocsoporttal (Han-kínai, a legtöbb koreai, japán), mint az I1a és I2a haplocsoportú ffiakkal! Pedig ugyebár ők is magyarok!!!
Ezt így kell értelmezni. El kell felejteni a népekben való gondolkodást, az amúgy is új keletű, csak a nemzetállamok születésével együtt kezdett megmerevedni azzá a népfogalommá, amiben ma gondolkodunk. Míg a valóság az, hogy a különböző emberi populációk már a paleolítikumtól erősen keveredtek. Elég arra gondolni, hogy a neandervölgyi és a gyeniszovai emberek génjeit is örökítjük mind a mai napig.

Van egy jó kis infografikus kép, amin ezt jól lehet látni:

Kép

K-ból (40 ezer év) kiválik NOP, majd NOP-ból kiválik (36 ezer év) NO és P, majd P-ből kiválik R (28 ezer) és Q (24 ezer). Ez a leszármazási vonal. Hát ezért volt számomra nagy élmény látni a mongol lovast (Q) pazirik-módra (R1a) https://www.google.hu/search?q=preservation+of+the+frozen+tombs+of+the+altai+mountains&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=C7Q4WPbqF8Wv8weO36vQBg
elmaszkírozott ló-szarvason látni! Merthogy a fent leírtak is mutatják ebben semmi ellentmondás nincsen! Áll a rokonság kulturálisan és leszármazásilag is.
Kép
KÖSZÖNÖM SZÉPEN, RITA! :littlehearth: :movingflower: :littlehearth:
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 26. 5:58

Kata58 írta:szia Rita! De örülök ennek a filmnek...láttam már belőle ajánlót, de akkor még se híre se hamva, hogy valaki majd fordítaná! Pedig nagyon érdekes, és tömör ugyanakkor megindító ez a film is. Még ha most rögtön nem is tudom megnézni...várólistára teszem...és majd referálok róla. Kellemes hétvégét! :D :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Köszönöm a fordítást és a letöltési linkeket! Unokaöcsémnek el is küldtem... :)

Kata, most megleptél! Nem nézted meg velünk tavaly ezt a filmet? Létezik ilyen?
Pedig te mindig ott vagy a filmeknél is.

Örülök, ha megnézed majd! Tudom, hogy neked is nagyon fog tetszeni! Köszi a
továbbítást is!


Annak idején Joe (AGV) készített hozzá gifeket. Elővarázsoltam az emiljeim közül
őket:

Kép
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 26. 6:39

Kedves Ir-csi! Kicsit akadozik az írókám, mert olyan nem is tudom milyen állapotba kerültem
az írásodtól. Csak röhögök magamon. Olvastam hsz.-dat, és különböző stációkon mentem
keresztül. Értem -> kezdem elveszíteni a fonalat -> sok az információ, egyre nagyobb a zavar,
kattognak a fogaskerekek -> Végére értem: aha! értem!
Szóval épp abban az állapotban leledzem, hogy a részletekben elveszve, azokat nem értem, de
a nagy egészet, a lényeget igen.

Mindenesetre nagyon érdekes olvasmány volt, és tanulságos is. Csodálom, ha valaki bármibe,
bármilyen témában nagy mélységekbe beleássa magát, és alapos tudásra tesz szert. Én soha,
még azelőtt sem voltam ilyen, amikor nem a fordításnak szenteltem szinte az összes szabadidőmet.
Felszínes vagyok (sokszor nem csak ezen a téren), megelégszem azzal, ha a felszínt megkaparva,
gyorsan kielégítem a kíváncsiságomat. A mélyebb rétegekhez már nem jutok el, vagy azért, mert
ennyi érdekelt belőle, vagy azért, mert már más keltette fel az érdeklődésemet, és újabb felszín
kapirgálásba kezdtem.

A fordítás pont ezért nagyon is nekem való hobbi. Ha fordítok valamit, amiről nagyon kevés az
ismeretem, utánanézek, nehogy ferdítés legyen belőle. Bár rettentően élvezem ezt az állapotot,
szeretem, hogy új ismeretekre tehetek szert, de ha befejeztem a fordítást, már állok is tovább,
és máris az új fordítani valómon jár az eszem.

Ezért jó, hogy vannak ilyenek, mit Te, akik helybe hozzák nekem a tudást (ilyen még Zsu is).
Magamtól nem jutnék el ebbe mélységbe, de így, hogy itt van készen megfőzve, feltálalva, így
jó étvággyal megeszem.


Köszi szépen! Jólesett!

Ahogy fentebb írtam Katának, annak idején Joe készített pár gifet a filmhez, előkotortam az
emilek közül. Beteszem őket, itt a helyük. Köszi Joe!:

Kép Kép Kép
Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2016. november 26. 8:54

Rita írta:Kedves Ir-csi! Kicsit akadozik az írókám, mert olyan nem is tudom milyen állapotba kerültem az írásodtól. Csak röhögök magamon. Olvastam hsz.-dat, és különböző stációkon mentem
keresztül. Értem -> kezdem elveszíteni a fonalat -> sok az információ, egyre nagyobb a zavar,
kattognak a fogaskerekek -> Végére értem: aha! értem!
Szóval épp abban az állapotban leledzem, hogy a részletekben elveszve, azokat nem értem, de
a nagy egészet, a lényeget igen....

Kedves Rita!
1. Köszönöm, hogy elolvastad az irományt, különösen a terjedelme és a nehézsége miatt. Ez nem könnyű téma, de olyan sokx érzem azt, hogy az emberfia ki van téve a régi akadémikus, az új akadémikus és a teljesen mellékvágányon kattogó nacionalista magyarázatnak, így nemigen lehet tudni hol is van, kinél a reális válasz, ezért is írtam le. Persze sok helyütt vannak benne logikai ugrások, azt is pontosabban lehetne leírni, de igyekeztek úgy lerövidíteni, hogy a lényeg legyen benne. Így is sok.

2. Nagyon dilemmáztam, hogy megírjam-e a személyes érintettségemet, ha idén nem jön az a kutatási eredmény, akkor nem mertem volna felvállalni, de így teljes igazolást nyert. Bevallom eleinte az N főcsoportra gyanakodtam, hogy ez okozhatta az antropológiai hasonlatosságot, azt álmodni sem mertem volna, hogy ennyire direkt a kapcsolat két földrajzilag és kulturálisan ennyire nagy távolságban élő ember között.

3. Nálam minden a népcsoportom három szőnyegmintájával kezdődött úgy 2008-ban. Ehhez jött egy közel-keleti régészeti templomfotó, amin ez a három minta volt látható. Erre kezdtem el magyarázatot keresni, ekkor jött a genetikai kutatás és rá két évre jött a keleti filmmánia, keleti kultúra, ami összekapcsolódott az asztrofizikai és kvantumfizikai dolgaimmal a buddhista világlátással. Konkrétan Mumon egy négysorosára értettem meg a kvantumfizika látásmódját. A fizika hozta a szakrális geometriát és máris ott vok a szőnyegeim geometrikus mintájánál M.Gimbutas és C. Jung Great Mother-jénél, ahonnan indultam. A szőnyeges kérdésemre a választ a genetika prezentálta, a NOP haplocsoportok 36 ezer évvel ezelőtti együttélése.

4. Mindig éreztem, hogy kicsit másképpen gondolkodom, másképpen gyűjtöm a hétköznapokban az információt. Látszólag össze nem függő dolgok, de engem mindig érdekelteka dolgok működési szintig, mindig ésszerű magyarázatot kerestem mindenre. Hálás vok az égnek, hogy ezekre érdekes módon mostanában kapom a válaszokat úgy, hogy mindig egy következő ajtó nyílik fel bennem. Ez az érzés fantasztikus.

5. Minden spirituális lépést egy-egy filmhez tudok kötni. A második ilyen élményem A pityergő teve volt és nem akkor, amikor először vagy akárhányadszor láttam, hanem pontosan akkor, amikor a Te oldaladon néztem meg, akkor már volt annyi háttérinfom, hogy meg tudtam érteni: a szimmetriát hordozó hang állította helyre vmiképpen a teve energiáját, lelkét. Ez volt az második ajtóm.

Azért írtam mindezt le, hogy lásd miért írok köszönetet az élményért! Egymás életében eszközök vagyunk, uabban a szövetben élünk, ezért nem mindegy, hogy elveszünk vagy inkább adunk egymásnak. A Te munkád és jó szíved révén én nagy ajándékot kaptam a tavasszal, én csak azzal tudom meghálálni, hogy ezt köszönetképpen megosztom veled, mert gyanítom ezek a dolgok másokkal is megtörténhetnek kicsit másképpen. A film erre is képes lehet. Te ezt mindenki számára elérhetővé teszed.
KÖSZÖNET ÉRTE! És Joe gifjeiért is! :littlehearth:
Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2016. november 26. 9:31

Képzeld Rita, elveszett a rengetegben, de most nem hagyom magam...félig megnéztem anno aztán nem tudom valami volt mert nem tértem vissza a folytatáshoz, pedig ez is ritkán történik meg ...de újra megnézem és befejezem!!!! :-h :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 27. 6:50

Szia Ir-csi!
Több minden kavarog bennem, de az ajtónyitással kezdem, mert kb. egy éve Zsu is ezt a kifejezést
használta, amikor valamelyik mongol filmemet megnézte, és ezelőtt két-három héttel is, amikor az
indiai Ustad Hotelt vette sorra. Őt a történelem érdekli nagyon, a magyaron kívül (töri szakos) a koreai
az, amibe beleásta magát, de tetszett neki is az élmény, amit más ázsiai nép kultúrájának megismerése
okozott.

Élmény volt még olvasni is, ahogy leírtad, mi, hogyan, mi által okoz élményt számodra. És igazad van,
egymás életében eszközök vagyunk. Téged olvasva jöttem rá, hogy míg te egyesítesz, egyesülsz, minden
részletet, darabkát szeretsz a helyére illeszteni, hogy kiadjon egy egészet, addig én szórok, szóródok,
egyre jobban szétcincálom magam. De ez is hasonló élvezetet okoz, mint a puzzle-t összerakni.

Unni az ázsiai kultúra nagykövet asszonyának nevezett el, a fordításaimban megmutatkozó sokszínűség
miatt. De amikor Ázsiába csöppentem, kizárólag koreai romkomokat voltam hajlandó nézni, és később
fordítani. Minden mást mereven, és kérlelhetetlenül elutasítottam. Aztán egy véletlen kimozdított ebből a
komfortzónából. Véletlenül letöltöttem egy hongkongi filmet, amiről azt hittem, hogy koreai. Nem töröltem
ki, nagy erőt vettem magamon, megnéztem, és azonnal megtört a jég. Igaz, ez csak arra volt elég, hogy
végre elfordítottam a tekintetemet Koreáról, de a műfaj, a vígjáték, még maradt, aztán szép lassan az is
ment a levesbe. És ahogy mentek a dolgok a levesbe, egyre felszabadultabbnak éreztem magam. Minden
jég- és úttörésemnél, magamnak is nyitottam egy ajtót azon a falon, amit még a kezdet kezdetén magam
köré építettem (most látom, hogy jég-, út-, és faltörő is vagyok).

Most, hogy leírtam, hogy magamnak is nyitogatom az ajtókat, valami az eszembe ötlött. Lehet, hogy én
is ezáltal rakom helyre a magam darabkáit? Nem is szóródom, hanem egyesülök? Na, ezen még gondolkodnom
kell!

Köszi a gondolatébresztést!
Bár más módon, mint Te, de én is mindig érzem, hogy bizonyos területeken
más srófra jár az agyam, mint a nagy átlagnak.

Kellemes hétvégét kívánok!

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 27. 6:54

Kata58 írta:Képzeld Rita, elveszett a rengetegben, de most nem hagyom magam...félig megnéztem anno aztán nem tudom valami volt mert nem tértem vissza a folytatáshoz, pedig ez is ritkán történik meg ...de újra megnézem és befejezem!!!! :-h :movingflower: :flower1: :littlehearth:

Szia Kata! Semmi gond! Ismerve téged,
nagyon fog tetszeni neked is!


%%- :movingflower: %%- :) :D :-h :movingflower: %%- :movingflower:
Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2016. december 11. 14:46

Szia Rita!
A munkám nagyon húzós volt az elmúlt két hétben, nem tudtam reagálni a válaszodra...
Résztől az egészig vagy az egésztől a részig? Egyesíteni vagy szétszórodni?
Nagyon tetszett, amit írtál, erre küldök Neked vmi ide passzoló dolgot, Mumon versecskéjét, amelyet egy tanításhoz, egy példázathoz írt:

Ha megérted, minden egységben van.
Ha nem érted, minden más elkülönül.
Ha nem érted, minden egységben van.
Ha megérted, minden más, elkülönül.


Az én olvasatomban a jelentése e négy sornak: mindegy, hogy az egész vagy a rész felől közelítesz egy téma, egy jelenség megértéséhez, azt megértheted az egész jelenségből, de annak egy részéből is. A megismerés mindkét útja lehetséges, járható út. Dedukció vagy indukció, mondanák a görög filozófusok... Lehetünk mi ketten is e két irány, ahogy írtad ;) A lényegiségen nem változtat. Nézzük meg közelről egy növény szépen sorjázó magjait, abból is felimerhetjük a napraforgót, de az egész tányérjáról is. Ilyen kétirányú, ilyen természetű lehet a megismerés, a közelítés a világ dolgaihoz...mindegy az irány...a megértés, a cél a fontos, maga a megismerés, a felismerés. Nekem erre a négysorosra érkezett a kvantumfizika intuitív megértése, ezért nagy becsben tartom. A válaszodra eszembe is jutott azonnal.
További szép napot! :flower1:
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. december 11. 19:33

Szia Ircsi! Minden sorát megértettem a versikének, és az is nagyon szemléletes volt,
amit utána írtál. Egyet is értek vele.
Ez nagy öröm, mivel néha előjön a kishitűségem, és félek, hogy valaki olyat ír, amit
nem értek, vagy nem tudok rá mit válaszolni. Nem szokott előfordulni, de amikor
megláttam a kis négysorosodat, előbújt ez az érzés. Nehogy megbántódj azon, amit
írtam, végül is happy end lett a vége, csak őszintén le akartam írni, mit éreztem -
már vagyunk ilyen viszonyban.

Mi már csak másfél hetet megyünk dolgozni, aztán itt a téli szünet! Jó munkát!

Kép
Avatar
Ir-csi
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2016. március 4. 18:55

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Ir-csi » 2016. december 11. 20:38

Rita írta: ...Téged olvasva jöttem rá, hogy míg te egyesítesz, egyesülsz, minden
részletet, darabkát szeretsz a helyére illeszteni, hogy kiadjon egy egészet, addig én szórok, szóródok,
egyre jobban szétcincálom magam. De ez is hasonló élvezetet okoz, mint a puzzle-t összerakni.
...Most, hogy leírtam, hogy magamnak is nyitogatom az ajtókat, valami az eszembe ötlött. Lehet, hogy én
is ezáltal rakom helyre a magam darabkáit? Nem is szóródom, hanem egyesülök? Na, ezen még gondolkodnom
kell!...

Szia Rita!
Ezekre a gondolataidra írtam Mumon versét, mert egyből eszembe juttatták a gondolataid, hogy egyesíteni a részeket, vagy az egészet részekre szórni...Mindegy honnan hová, uannak az éremnek a két oldala....
Ezért írtam :)
Fel sem merült bennem semmilyen félreértés. Sőt! Tetszett, amit írtál :)
Az utolsó idei hetedhez kitartást! :-h
Üdv. Ir-csi
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. december 12. 19:21

Ir-csi! Te jó ég! Jól fogott ma a billentyűzeted! Szép lassan foglak felgöngyölíteni,
hogy közben fordíthassak is. Már váltottunk erről szót, tudom, nem esik rosszul,
ha késlekedem a válaszokkal.

Tiszta szerencse, hogy ha rákattintok a bal felső sarokban a három vízszintes csíkra,
a leugró ablakban pedig az "Aktív témákra", akkor pontosan nyomon tudom követni
a hozzászólásaid időrendi sorrendjét. Ezt veszem alapul, ki ne hagyjak egy hsz.-t
sem.

Lesz olyan, amihez már nem tudok érdemben írni, mert a sok utána jövő kimosta a
nagyját az agyamból. Viszont magam is megdöbbentem, hogy nem is egy sorozatnál,
az Alice ugrik be hirtelen, mennyire megváltoztatta az idő a sori megítélését nálam.
Ha nem írsz róluk, nem jöttem volna rá, mert nem is foglalkozom már ezekkel a
művekkel, még gondolatban sem.

Most olvastam, mit írtál az All About Wife-hoz. Az első reakcióm nem az volt, hogy
milyen jó olvasni, hogy a film azt jelentette neked is, amit nekem, hanem az, hogy
milyen jó, hogy ott is lett egy vélemény végre. Olyan nagyszerű film volt, megérdemelte!

Milyen sok mindent láttál már tőlem! Kár, hogy nem akkor találkoztunk, amikor épp
napirenden voltak a filmek, sorik! De nem baj, lehet, hogy ennek így kellett lennie!
Így megmaradtak a hsz.-d, míg a többieké sajnos elveszett.

Szóval majd jövök szép lassan!

Szorgos készülődést az ünnepekre!

Kép
balas goti
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2018. április 8. 11:13

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: balas goti » 2018. október 5. 9:51

Kedves Rita!
Én ezt a filmet már láttam online kb fél éve és szerintem a Te oldaladon. Most az ajánlásodra újra szerettem volna megnézni , de sajnos egyik böngészőm se hozza be a videán.Van valami ötleted, hogy mi lehet az oka?
Köszönöm a segítségedet!
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: Rita » 2018. október 6. 15:11

Kedves Góti! Sajnos a Videa hibájából megváltozott a Nelli által feltöltött sorozatoknak,
filmeknek az elérési útvonala. Folyik a javítás, de mivel több, mint 1200 feltöltött fájlt
kell átnézni, lassan halad a munka. Ha a filmhez érünk, jelezni fogom neked.
balas goti
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2018. április 8. 11:13

Re: Genghis: The Legend of the Ten / Aravt – Dzsingisz kán tíz katonája (online is nézhető)

HozzászólásSzerző: balas goti » 2018. október 6. 21:00

Rita írta:Kedves Góti! Sajnos a Videa hibájából megváltozott a Nelli által feltöltött sorozatoknak,
filmeknek az elérési útvonala. Folyik a javítás, de mivel több, mint 1200 feltöltött fájlt
kell átnézni, lassan halad a munka. Ha a filmhez érünk, jelezni fogom neked.

KÖSZÖNÖM SZÉPEN!

Vissza: “Mongólia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég