Van képem hozzá

Avatar
dorina
Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2018. február 25. 5:11

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: dorina » 2021. november 1. 4:54

Kedves Ági!
Mivel kérdeztél a koreai írásról és mivel megtaláltam egy régebbi szerkesztést Kínáról, utóbbit a tajcsi edzőmnek csináltam. Ő a kungfu és a tajcsi miatt többször járt Kínában, pár szót és kifejezést tud. Amikor beszéltünk arról, hogy a "közép" jele Kínát is jelöli, azt mondta, hogy az egy hang, már nem emlékszem, melyik hangot mondta. Ezért készítettem neki egy kis összeállítást.
Itt van, a mostani kiegészítésemmel.
Spoiler: mutasd
中國
A fenti ábra Kína nevének etimológiáját ábrázolja.
에워 백성
창(戈)을 들고 나라 안의 백성(口)과 땅(一)을 에워(口) 지키는 무습입니다.
Az a forma, amikor a bekerített országon belüli lándzsát tartó védi a népet és a földet.

Mi az angol China nevet vettük át, ami a Csin-dinasztia nevéből ered.
E dinasztia alapítója, Csin Si-huang („a rizskezdet császára”) volt Kína első császára. Nevének középső szótagja kezdetet, a huang pedig császárt jelent.
A Csin-dinasztia nevét, amely Kína nemzetközi nevét is adta, eszerint úgy lehet magyarra fordítani: Rizs, esetleg előkelőbben Rizsföldy.
Maguk a kínaiak azonban sose nevezték Csinnek országukat.
Kínai neve Zsong, amit egy igen egyszerű írásjeggyel írnak le; ha látta már az olvasó kínai árucikkeken, megjegyezhette arról, hogy olyan, mint a görög fi, csak szögletes (中).
Ez egy függőleges vonal, amely a körbezárás jelét vágja ketté, s a közepet, a középsőt jelenti.
Teljesebb nevén Zsongkuo, azaz Középső Birodalom. Kuo országot jelent, a bekerített és a régió jeléből áll össze; a régió pedig a nép és a föld jele egy alabárd alatt, tanúsítva, hogy régió az, amit fegyveres emberek őriznek.
Forrás: Magyar Elektronikus Könyvtár /MEK/ Íráskalauz

Dél-Koreában az önmagában megjelenő 中 hándzsá jelentheti Kínát is. Egyébként a 중-nak közép, között, közé jelentése van, illetve, hogy valami aktuálisan zajlik (valami közben vagyunk).
中 „중국과의 무역도 불공정했다”는 트럼프 발언에.
Kína, „A Kínával folytatott kereskedelem tisztességtelen volt.” – mondta Trump.
Forrás: Yonhap News Agency 2017-11-05.

A kínai nyelv tipológiailag a monoszillabikus, izoláló és tonális nyelvek közé tartozik, ami azt jelenti, hogy a szavak alapvetően egy szótagból állnak (még akkor is, ha léteznek összetett, látszatra több szótagú szavak is), nem létezik benne ragozás, mindenféle nyelvtani funkciót ellátó képzést partikulákkal alkot, továbbá minden egyes szótag rendelkezik egy tónussal, azaz zenei hangsúllyal.
A kínai nyelv monoszillabikus, vagyis egyszótagú. Ez azt jelenti, hogy a nyelv legkisebb jelentéssel bíró nyelvi egységei (azaz morfémái) a szótagok. Vagyis, a kínai nyelv alapvetően szótagokból áll, amely szótagok már önmagukban is jelentenek valamit.
Forrás: Wikipedia

Mivel kérdezted, hogyan tanítják a koreai írást, pár szó erről.

A koreai nyelv hangjelölő, éppúgy, mint pl. a magyar, és ábécéje van, ami 28 hangból, magán- és mássalhangzókból áll. Mindez köszönhető Szedzsong királynak, akinek igaza volt abban, hogy a betűket az értelmes ember egy délelőtt meg tudja tanulni. Ez azt jelenti, hogy az írást el tudja olvasni, de a kiejtésnek ugyanúgy szabályai vannak, mint bármelyik nyelvnek, és persze az elolvasás nem jelenti azt, hogy érteni is tudja, aki nem tanulta meg a nyelvet.
A nyelvet nem ismerő azért látja az írást a keleti nyelvek szóképeihez hasonlónak, mert a betűket szótagokba rendezi a nyelv, egy szótagnak el kell férnie egy négyzetformában, általában maximálisan 3 betűt tartalmazva, néha négyet.
Az iskolásokat, de más nyelvtanulókat is négyzethálós lapokon tanítják, ez olyasmi, mint a mi számtanfüzeteink, csak nagyobbak a kockák.
Példa: ide tettem az elején szereplő „lándzsát tartó” koreai szavak négy szótagját.

창을 들고
3hang, 3 hang, szóköz, 3 hang, 2 hang
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 1. 7:37

Sziasztok Kislányok!

Dorina, Csontváryt is nagyon szeretem, az ő műveiről is volt egy nagyon szép könyvünk. Anyukám
volt nagy rajongója. Az ő szobájában volt egy viszonylag nagy méretű poszter, a Római híd Mostarban
c. művéről. Arra a falra korall színű tapétát vettünk neki, amin nagyon jól mutatott a poszter.

Paggy, én is csak most másodszorra vettem észre a napórát, annyira beleolvad a környezetébe. Ahogy
hazaértem, rá is kerestem a neten.

Minden hónap első vasárnapján van a régiségvásár. Épp most olvasom, hogy 2003-tól rendezik meg.
Mára már szép nagy vásárrá nőtte ki magát. Kezdetben az Erzsébet tér elég volt az árusoknak, mára
már a Széchenyi utca mindkét oldalán, a mellékutcákban, az Erzsébet téren, és a Városház téren is
árulnak. Ha nem esik az eső, akkor vasárnap újra elmegyek, és most megpróbálom végigjárni az elejétől
a végéig.

"A Széchenyi István utca, a helyiek szóhasználatában szinte kizárólag Főutca, Miskolc belvárosának
legjelentősebb és egyben egyik leghosszabb útja. Az út 1984 óta teljes egészében sétálóutca."

Engem teljesen lenyűgözött a mérete. Én még ilyen nagy vásárt egy témában soha nem láttam, pedig
voltam jó párban.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9c ... a_(Miskolc)

Ez a kép csak egy nagyon pici részét mutatja a Fő utcának. A valódi hossza a második képen látható
a szürke színű házak mentén.

Kép

Kép

Ha a térképet nézzük, én az Ady Endre út felől érkeztem, és szinte csak a Fő utca jobb oldalán nézelődtem.
Néha mentem át a baloldalra, ha valami érdekeset pillantottam meg. A Déryné utcáig jutottam el, ott
fordultam be, és indultam haza. Ez kb. két órás nézelődés volt. A könyvek és a régi újságok közt időztem
hosszabban.

Ági, a videóban is látszott, hogy mennyire kell koncentrálni, hogy úgy fesd meg a karaktereket, ahogy kell.
A sorozatokban is azt láttuk, hogy idős korukig gyakorolják, tökéletesítik a megrajzolásukat. Szerintem
arra nagyon jó a festés, főleg a kalligráfia, hogy egy kicsit lelassuljunk, megálljunk a nagy rohanásban.

Az nagyon jó, ha ilyen magas az ellenanyagszinted. Fellélegezhetsz egy időre.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 1. 8:00

Ezek az angolok! A lányom újabb "csodás" mesekönyvből fotózott ki képeket. A mese témaválasztása
nem is lehetne jobb.

Spoiler: mutasd
Egy medvéről szól, akinek nagyon kell kakilni, ezért lemászik a fáról. Mikor nekikezdene az aktusnak,
két borz megzavarja, és még le is spricceli. Aztán harkályok "pottyantják" le, majd egy nagy szarvaslepényen
elcsúszik. Végül talál egy erdészlakot. Nagyon boldog, hogy végre nyugodtan elvégezheti a dolgát,
de ez a vágya se teljesülhetett, mert mire nekikezd, betoppan a vadász. Ez az utolsó jelenet nincs
dokumentálva, mert a lányomat is megzavarták. Lilyke elszaladt mellőle. :))


Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 1. 8:26

A cicás templom (St. Elphine's) kertje. E mögött van az a park és játszótér, ahol a sárga-piros kisautóval
szokott Lilyke játszani. Zsuzsi a játszótérre menet fotózta le. Ott is ilyen szép az ősz, mint itt nálunk, csak
reggel magasabb a hőmérséklet. Írtam már korábban, hogy a legnagyobb hidegben is csak ritkán mutat nulla
foknál hidegebbet a hőmérő náluk. A spoiler alatt Lilyke látható a kisautóban, és ahogy a csúszdán leérkezve
leveszi a cipőjét (senki nem tudja, mi okból vette le, se azelőtt, se azóta nem csinálta) =))

Kép

Kép

Spoiler: mutasd
Kép

Kép


Készülődés a rajzoláshoz: 1. előveszem a rajzmappámat, 2. kérem a viaszkrétáimat, 3. már rajzolok is


Spoiler: mutasd
Kép

Kép

Kép


Ha pláza, akkor kis repülő...


Spoiler: mutasd
Kép
Avatar
dorina
Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2018. február 25. 5:11

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: dorina » 2021. november 1. 17:09

Paggy írta:LÁNYOK NEM IS SZÓLTATOK SEMMIT AZ ABSZTRAKT KÉPEITEKHEZ!Nem tetszenek???
Szerintem, jól néznek ki!!! :-bd :-bd :-bd :-bd

Paggy! Nem gondoltam, hogy a válaszainkból absztrakt képet alkotsz, azt hittem, valamilyen pszichológiai teszt, azért nem válaszoltam. Nekem legjobban az Ildikó és Ági alapján kialakult képek tetszettek, nemhiába, ők festenek. :-BD :-BD :-bd
Rita! Úgy tűnik, vannak találkozópontok, nekem is van "Római híd Mosztárban", egy egérpadom van róla, amit most lefényképeztem a munkaasztalomon. Nem itt használom, hanem a másik szobában, amikor a tévéről vezérlem a PC-t.
https://i.imgur.com/6kVWt18.png
A sarkán látható a lámpafény, sajnos. Az egérpadon a felirat:
Csontváry Kosztka Tivadar: Római híd Mosztárban, 1903.
Csontváry Múzeum Pécs, Janus Pannonius u. 11.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 2. 7:14

A legutóbbi vállalható "alkotásaim" (lentebb). Most is hangsúlyozom, hogy ezek csak próbálkozások. Keresem
az utam a mérhetetlenül sok és számomra vonzó gelli plate-tel művelhető technikák között. Készítettem
egy papírkeretet, ami eltakarja a munkálkodás során keletkező, de a végleges "műhöz" nem tartozó
(és a nézőre sem) "munka" széleket.

Ígértem fázisfotókat, de nagyon nehéz munka közben fotózni. Gyorsan szárad a festék, gyorsan kell járjon
a kezem, az eszem, és a munkafolyamat is magával ragad, arra koncentrálok, amit csinálok, elfelejtem,
hogy fotóznom is kéne. És persze a kezem is tiszta festék. De egyszer tényleg megpróbálok fotókat készíteni,
mert szerintem nagyon izgalmas ez az egész.

Beteszek egy videót, ami megmutatja, hogyan néz ki a gelli plate. Nekem is ugyanez a márka, és ugyanez
a két méret van meg. Én is hengert használok a festék felviteléhez (egy kisebbet és egy nagyobbat), és
stencileket, maszkokat a mintázáshoz, de nem ilyen módon és sorrendben, ahogy itt látszik. Én azt az
utat próbálgatom, hogy többszöri rétegezéssel csinálok egy színes alapot, amit menet közben is már
mintázgatok, de a végső eredményt az utómunkálatokkal érem el.





Az utolsó képhez nagy volt a keret, felül látszik, aminek nem kéne. :D Majd csinálok kisebb nyílásút is.

Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
nildiko
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2016. február 28. 15:32

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: nildiko » 2021. november 2. 18:18

Köszönöm Paggy a munkálkodást. De őszintén eszembe sem jutott, hogy a festés miatt választok bármit, bármilyen színt. Csak úgy, amin először megakadt a szemem. Mondjuk a zöld nagy mumus, de már nem ijeszt meg annyira, mert az adott zöldet nem használom, inkább kikeverem.

Rita, nagyon tetszik a te művészeted. 1-2-3 nagyon jó, és olyan színes, amilyet én is szeretek. Azért is rajongok az Afremov féle festményekért is. Vannak minták, amiket felviszel valamire/az a kemény átlátszó műa.féle/ és arról nyomatot készítesz. /nyomdász szóval kefelevonat, mivel ott a kirakott betűket festékes kefével lekenték/ A levélminták igazi levélről készültek? vagy van ilyen minta is. Számtalan kérdésem lenne, de egyelőre nem is tudok kérdezni, mert ahhoz többet kéne tudnom. Hozd máskor is. Nagyon érdekes. A széleket le lehet ragasztani maszkoló szalaggal, és akkor nem kenődik össze, és lesz egy keretszerű része. Papírra kell ugye lehúzni? Milyet használsz hozzá?

Novemberben lesz tanoda, szeretnék elmenni, és kértem, hogy TŐLE legyen valami, amit festhetünk. Bár szokott lenni 3 féle is.Nagyon régen festettem akril festékkel.

Ma én is festettem, a 3. videóról tanultam, az a 27. lecke. Most a haló jelenség kapcsán festettünk. Bár a jelenségnek is csak most olvastam utána, talán akkor kicsit más lett volna..... lehet rosszabb, vagy jobb?....
Majd hozom, ha még egy két ecsetvonást rátettem. Később látja meg az ember mi hiányzik, vagy sohasem látja meg.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 2. 19:46

Sziasztok!
Festek. Festenék. Festenék,úgy hogy éljen a kép, a szikla. De ez a.... nem akar élni. Abbahagytam mára. Tegnap óta az ötödik rizspapirt dobom a kukába. Holnap új megközelitésben kezdek hozzá. Akkor is sikerülni fog, ha a fene fenét eszik is.
A kép.
Kép

Eddig is ez volt a bajom az online festéskor, hogy mivel másolással tanul az ember, megcsinálom, mint most is, és visszaköszön egy papirlap. Nézem a videót, tanár úr mutatja az ecsetforgatást, forgatom, de a képen nem látszik hol kell. Bocsánat, kiadtam a mérgem. Festeni nem lehet úgy, ha az ember lelke nem nyugodt, igy abbahagyom.

Rita, a leveles képed a második nagyon tetszik. Érdekes munkafolyamat. Hozd azért az élményeid, meg a tapasztalatod, kiváncsi vagyok rá.
Nagyon s zépek az angliai őszi képek, de hogy ez a kakis téma miért kell a gyerekeknek? Komolyan nem értem, főleg, hogy az egész történet erről szól. Remélhetőleg nem minden gyerek ezt hallgatja otthon. :-)
Lilyke nagyon édes ahogy rajzol. :-) Hozz majd képet tőle! :-)
Rita, a Fő utca azt mondod sétáló utca, mégis középpen van buszközlekedés? Meglepett. Jó hosszú utca. Kiváncsi leszek milyen kincseket fogsz látni a régiség piacon. Szegeden is volt nagyon régen, egybeforrt a KGST piaccal - ez volt a városban a neve-, csak amikor a lengyelek már nem jártak át, utána alakult át az egész kinálat.

Dorina, köszönöm a beszámolót! :-) A fiam eldöntötte, hogy kikapcsolódásként koreait vagy japánt fog tanulni. Na kiváncsi leszek majd a sok munkájától hogy jut rá idő...
Mesélte, mutatta valamelyik nap a hangok kiejtését, amit mi is tanultunk már az órákon. Videókat néz, úgy okosodik.

Paggy, érdekes megközelitése volt a témának amivel ennyit dolgoztál! Mennyi mindent bele tud " magyarázni " az ember egy-egy képbe. Legyen ez bármilyen akár modern, absztrakt, vagy bármi. A kinairól már ne is beszéljünk. Már mikor tanár úr az esztétikájáról beszél, akkor a gondolataimat csatasorba kell állitanom, hogy legalább a felét meg tudjam jegyezni.
Teszem fel a madáretetőim. Esett az eső reggel és utána mjad egész nap ősziesen szitált, de száraz maradt az eleség. Totál invázió van körülötte, és még nincs is annyira hideg.

A madáretető flakonkivágása, hogy ne legyen éles kétszer ragasztószallaggal van betekerve, plusz még faág,hogy biztos ne vágja a lábukat és azért hosszabb, hogy rá tudjanak szállni, onnan meg enni. Van mikor esik és bent esznek, főleg a tengelicek.
Még egy egyszemélyest kell csinálnom ha bejön a hideg, meg a cinkegolyókat feltenni, és kész a terülj terülj asztalkám nekik.

Kép

itt látszik oldalról, mennyire nyitott.

Kép

Ma volt egy szajkó is, szúnyoghálón keresztül viszont csak ilyen képet tudok csinálni. Videó esélytelen, mert kint azonnal elrepülnek, ahogy normál távolságra megyek hozzájuk. Bár a kajafeltöltést a fa hegyiből azért végignézik, nem mennek messze.
Kép
Lányok, tudtátok milyen könnyű ezzel a módszerrel felbontani a tojást? Nem áztattam hidegvizben, azért olyan szedett vetett szegény fehér rész, de a lényeg látszik.

Kép
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 2. 19:58

Elmúlt pénteken a Somogyi Könyvtárban voltunk a fiammal, mert hirdettek egy régi könyvekből álló bemutatót, aminek a restaurálásai is látszanak. Háááát, inkább a fáradságom pihentem volna ki otthon. Volt kb. öt vitrines asztal, a könyvek csukott állapotban, hogy minek kellett ennek megnyitó? Még most sem értem. Pár kép onnan.
A könyvtár:
Azt mondták maszk kell, hát nem sokan hodtak.
Kép

ELőtte a Dóm van, a képen a hátulja van :-)

Kép

Hogy ezzel a szerszámmal mit csináltak, nem derült ki, mert csak egy QR kód volt az asztal oldalán, az meg nem azt takarta.

Kép
Kép

Hogy hol volt aláirva saját kezűleg az nem derült ki. :-)

Kép
Kép
Kép

Ez pedig Jókai Mór kézirat

Kép
Kép
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 2. 20:21

Ramos

Kép

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 3. 8:34

Ildikó, nehéz szóban bármit is írnom az alkotási folyamatról, mert menet közben is változik, formálódik.
Próbálkozom, változtatgatok, szó szerint keresem az utam. Ezért nehéz fotózni is. Melyiket örökítsem meg
a sok variáció közül. Azért mondtam, hogy kimeríthetetlen a gelli plate használatának tárháza. De megígérem,
hogy valamikor csinálok majd fázisfotókat.

Nekem is van maszkolószalagom, de az én esetemben nem vált be. Minimum három réteg festék kerül rá,
plusz a gelli plate is megviseli, és amikor le akarom húzni, jön vele a papír is. Láttam a yt videókban, hogy
mások is szenvedtek vele.

Várom, hogy megláthassam az új alkotásodat.

Mixed media papírt használok. Most vettem épp egy újabb csomagot. A3-as, 50 darabos 8000 ft. Ez érte meg
a legjobban. Van papírvágóm, magam darabolom fel A4-esre.

Kép

Ági, annyira örülök, hogy te is és Ildikó is megosztjátok a kétségeiteket, mert így én se esek annyira kétségbe,
amikor a végeredmény abszolút nem olyanra sikerül, amilyet vártam. Amikor nagyon nem megy, sokszor jut
eszembe, hogy mégsem kéne ezt nekem erőltetni, de aztán újra nekilendülök, mert szeretem csinálni. Majd
csak lesz belőlem valami... vagy nem... :))

Azt gondolnám, hogy ez a szikla nem is olyan nehéz, mint azok, ahol vízesés is nehezítette a munkát, mégis
értem hogy miért nehéz úgy lefesteni, hogy éljen.
Gálvölgyitől hallottam már többször is: "mindenki tudja nyomkodni a zongora billentyűit, de nem mindenki
tudja úgy nyomkodni, hogy gyönyörű dallamok keletkezzenek általa". Így van ez ezzel a sziklával is. Nem mindegy,
hová kerülnek és hogyan azok az ecsetvonások.

Jaj, a rizspapír is nagyon-nagyon drága!

Csak villamos közlekedik a Főutcán.

Itt Miskolcon is van egy nagy bolhapiac, amit a lengyelek felbukkanásakor itt is KGST piacnak hívtak, de az
igazi neve zsarnai piac. Évekkel ezelőtt voltam ott utoljára.

Tegnap olvastam hogy minden harmadik vasárnap termelői nap van az Erzsébet téren. Oda el fogok majd menni.
Ezt írják róla: "Minden hónap harmadik vasárnapján rendezik meg Miskolcon a termelői napot. A vásár során helyi
és környékbeli termelők és kézművesek kínálják termékeiket, melyeket meg is kóstolhatnak az érdeklődők."

Annyira szeretnék én is madáretetőt! Már írtam az emagnak, de még nem válaszoltak. Azóta is keresgélek, hátha...
de eddig nem jártam szerencsével.

Az a dóm még hátulról is gyönyörű!

Az a szerszám talán egy prés, amit a könyv ragasztásakor használtak.

Hű, Ramos nagyon mérges az utolsó képen. Mit látott? Az összes fogát kivillantotta.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 3. 8:45

Ebbe a két üvegbe 1 kiló 20 deka gyalult káposzta van belepréselve. Még két nap, és megbontom
a kisebbet.

Kép

Nem túl jó az itteni sütőm, piskótával nem próbálkoznék, de a zabkeksz probléma nélkül megsült
benne. Igaz, kétszer is ellenőriztem az alját, nehogy odaégjen. Szerencsére ennek a keksznek elég
15 perc a sütőben.

Kép

Cuki fácskává nevelt boglárkacserje. Nagyon rossz helyre ültették, másként nem is maradhatott
volna itt.

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 3. 9:11

A kép jobb szélén lévő lépcsőházból (alig látszik) léptem ki. Innen kétfelé indulhatok útnak. Erre csak ritkán
megyek, amerre most állok, mert ez kifelé vezet a város központjából. Akkor veszem erre az irányt, ha a
nagy Tescóba akarok menni.

Kép

A lépcsőházzal szemben egy játszótér van.

Kép

A lépcsőházból balra szoktam elindulni, mert erre tudok a piacra, meg a városközpontba eljutni.

Kép

Még néhány kép erről a régi lakótelepről. Gyönyörű nagy fák amerre a szem ellát. A sok növény nagyon
barátságossá teszi a környéket.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10965
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. november 3. 16:48

Sziaszto Lányok!Nagyon sok szép képet raktatok fel és az írások is érdekesek :-bd :-bd :-bd :flower1: :flower1: :flower1: .Üdv Mindenkinek:Paggy @};
Kedves Lányok!Újra itt vagyok egy pillanatra.Csak átfutottam,amit felraktatok.Igazán kiváló,érdekes dolgok.Egfyrészt szépek a fotók,másrészt sok-sok új ismeret.Most nincs türelmem semmihez,mert holnap dől el Fruzsit lehet-e operálni és
Spoiler: mutasd
ha igen ,nagyon izgatott leszek,amíg meg nem műtik .Sokadik szeretett kutyám ,tehát már sok mindent átéltem.De nem is ragozom.Viszont Lányok,ha túlleszünk jövök.
Addig is HAJRÁ!!!! :-bd :-bd :-bd :flower1: Paggy %%- @};- -
LÁNYOK !SAJNOS,ILYEN ZŰRÖS , IZGÁGA NŐ VAGYOK. :(( =))
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 4. 8:09

Sziasztok!

Paggy, jó hogy újra olvastalak! Szoritok és gondolok rátok! A legjobbakat!!

Rita, nagyon szép fás részen laksz. Teljesen átérzem, megértem az etetés hiányát. Ha az ember hozzászokik a kis látogatókhoz nagyon nehezen mond le róla. Alig várom már a hidegebb időt, hogy etethessem őket.
Nehéz dolgod van az etető felhelyezésével. Nem keresem vissza, de úgy emlékszem, kilépőd van? Javits ki, ha nem. Hátha válaszol az emag és pozitivan!
Közben találtam ablakra tappancsozhatót, amit azért nem tartok jónak, mert igy is sok madár koppan az üvegen. Aztán van olyan is, ami a korláton átvethető, két oldalt lehet bele tenni eleséget. De ez a korlátra szerelhető álló, na az kemény dió. Még olyan is van, hogy a korlátra egy segédizével szerelhető házikó a cső tetejére.
Ne vegye el a kedved a munkálkodástól , ha valami nem sikerül! Ma én is próbálko zok újra ezt a vacak - jó, nem szidjuk, mert megharagszik :-) - sziklát újra megfesteni. jót mosolyogtam, hogy egyszerűnek találod a vonalai megfestését. Hááát, nagyon nem az :-) Ezért hagyta a tanár úr a tájképfestészetet utoljára, mikor már sok mindenen túl vagyunk. Ezért vesszük elemenként a részleteit, és csak utána rakjuk össze. Unalmas, de nem lehet vele kapkodni.
A sziklánál a vonalaknál van amit fektetett ecsettel kell teljesen tusos szőrrel, aztán van, amit szintén fektetve, de lenyomva, hogy kövérebb legyen, ez jelzi a telitettségét, aztán van, szintén fektetett ecsettel, leitatott tusos szőrrel a sejtelmes, szaggatott vonalakat csinálni, majd az élőségét fektetni, félig tusos szőrrel és közben húzni, görgetni a megfelelő irányba az ecsetet.
Egy pár csak amit lehet alkalmazni, és még nem beszéltem a köztes kis apró vonalakról, amik lehetnek különböző formájúak, vagy vonalúak, teltek, szaggatottak, vagy erőteljesek.
Ha a képet nézzük akkor nem igazán adja vissza amiről tanár úr beszélt, vagyis mivel teszi még élőbbé. Neki nagyon könnyen megy, mi meg találjuk ki, hogy a bánatba és mikor hogy húzzuk a vonalakat. Ja, és közben évényesüljenek a sziklacsúcsok és formák. Meg, hogy melyik merre hajlik.
A napokban úgy eszembe volt Lilykével kapcsolatban kérdés és persze, hogy elfelejtettem...
A papirod is jó drága, de igy 100 db 8000 Ft. Nálunk még a rizspapir amikor nem volt rajta adó és vám, júliusig ritkán lehetett picit olcsóbban kapni. Jobb esetben hármat lehetett egy lapból csinálni, de minumum kettőt biztosan. Mivel 100 db volt egy csomagban a 7000-es körüli árért, igy megérte. Most meg majd triplája és mivel nem irják pontosan milyen minőségű papir, igy lutri az egész.
Nem mindegy mennyi enyv van a rizspapiron, hogy folyik a tus rajta.

Már negyedik napja kelek hajnal 3, majd fél négy, négy és ma fél ötkor, mert a riasztónak megy ki az akuja és hangot ad ki. Pont a szobám külső falán van, felébredek és nem tudok visszaaludni. Tegnap már úgy néztem ki, mint a zombi estére. Nem is tudtam festeni, mert ájulásig voltam fáradt.
Nagy szél lett mára. Jön a hideg is talán már végre. Nekem semmi bajom vele, felöltözök és irány a bicajjal bárhova.
Békésen - Békés megye-, van egy Magyarország első cigány étterme. Szegeden is nyilt a piacon egy kifőzdéjük. Nagyon dicsérik, ki akarjuk próbálni milyen lehet.
Megyek, mert Ramos még nem kapta meg a reggeli meleg levesét. Nem szereti se a szelet, se az esőt.

A képen amit betettem a fogai a szerszámoknak szóltak. Semmit nem szeret amivel dolgozunk. Mi érhette amikor kint volt az utcán nem tudom. Ugatja a seprűt, lapátot, mindent. Egyedül a locsolórendszer beinditása után tart a viztől, de ha locsolok slaggal, akkor ugyanott van ugatva. Nem tudok vele mit csinálni, sok mindent próbáltunk már.

Remélem Katáék jól vannak!

Ildikó, mindig elfelejtettemkérdezni,hogy a festékeket boltban is meg tudod venni, vagy csak netről? Vagy olyan speciális anyag kell néha hozzá, amit csak külföldről lehet beszerezni?
Avatar
nildiko
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2016. február 28. 15:32

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: nildiko » 2021. november 4. 18:31

Kedves Ági!
Mindent meg tudok venni van Művészellátó boltunk.
Sajnos az akril festékeim elég régiek, így azt hiszem jobb lesz,ha rákapcsolok,és festek valamit, már régen betankoltam feszített vászonból, de festetem már fára is, a tanodában mindig arra festettünk.
De vehetnék a neten is. Festőkések onnan származnak. De vettem jó ecsetet is az akvarell oktatótól.
Papírt is tőle, valami nagyon finomat és melegen sajtoltat. Legalább 300 gr-osnak kell lennie. A Művészellátóban hidegen sajtoltat vettem, 100 % pamut van benne.. Annyiban látom a különbséget, hogy a melegen sajtolt simább. Vigyázni kell a festéssel, mert nagyon gyorsan folyik rajta a festék.
20 db A/4-es fabriano papír olyan 5ooo ft körül van. Vettem már nagyobbat is A/3-as már nem emlékszem mennyi volt. Azt vagdosom fel most a tanuló munkákhoz. Legutóbbi ecsetvásárlásom, ami tartja a vizet és mindig hegyes marad a vége 2000, vagy ennél több? Már nem tudom. Rengeteg ecsetem van, amit nem is használok, mert nem is kell. Csak jó minőségűt kell venni, vannak ágecsetek, amik nagyon vékonyak, és vannak vastagok, laposak gömbölyűek.
Festék is többféle van, mostanság darabonként szoktam pótolni, mert egyszer csak elfogy.
Az akvarellnél is sokat számít merre húzod az ecsetet, még az is, hogy alulról felfelé, pl ágak, mert ha a végén felkapod az ecsetet, szép vékonyka ágvéget kapsz. A vastagság is és a festék sűrűsége is sokat változtat a képen.Itt először a nagyon világos részeket kell felvinni, utána lehet árnyalni.

Ma vettem feketével alapozott feszített vásznat. A Lidl-ben volt 40*40-es, 3x alapozott, 2000 Ft. Festékek is voltak, de azt még nem akarok venni. Pasztellkrétás dolgot szeretnék rá festeni.

Mindig csodálom ezeket a sziklafestményeket, nézegettem már. Nem tudom hogy fog kijönni, hogy térben legyen. Láttam, hogy kicsit később be van színezve, az adja-e meg a térbeli létét, vagy a feketével kell úgy bánni, hogy lássam a mélységeket. Amúgy is nehéz sziklákat köveket festeni.
Ügyes vagy meg tudod csinálni, persze, ha az embernek rossz kedve van, nincs ráhangolódva, akkor nem érdemes nekiállni.
Sok félét csinálsz te is. Várom, hogy milyen lesz a befejezés.

Ritáét még nem bírom felfogni, ahhoz látnom kéne sokmindent. Biztos nagyon szép lesz.
Rita a maszkolót úgy kell levenni, hogy fent megfogod és lassan húzni kifelé, akkor nem szakítja fel a papírt, de hajszárítóval való melegítés hatására nagyon biztosan lejön. Azt is szokták ajánlani, hogy elsőre rá kell ragasztani pl. ruhára, mert akkor nem fog olyan nagyon odaragadni.
Biztos emlékszel az iskolai radírozásra, körmünkkel szoktuk visszavarázsolni, hogy sima legyen a papír.

Szép estét.
Avatar
nildiko
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2016. február 28. 15:32

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: nildiko » 2021. november 4. 18:36

Ezt festettem tegnap, kis őszi kép, lecke volt.

Kép
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 4. 20:08

Ildikó! Gyönyörű amit most festettél.
Köszönöm a tájékoztatót akrilfestés ügyben. :-)
Ma abbahagytam a festést este, mert ne m tudok ráhangolódni. Fáradt vagyok, a nemalvástól ingerült. Igy nem lehet festeni. Mondtam a férjemnek, holnap hivja a riasztóst, mert nem fog jönni különben és én meggyagyulok, ha tovább nem tudok éjszaka aludni most már, mivel minden hajnalban trillázik az ablakom felett.
Közben megnéztem egy youtube videót a tradicionális kinai tájképfestészetből és a következő pedig utána egy akrilfestéses tájkép. Mindkettő lenyűgözött. Mennyire más a technika az akrilnál, közben elkép zeltem hogy lehetne ezt a mi ecsetünkkel megoldani...
A sziklán amivel most szenvedek minden fekete tusos. Azzal kell érzékeltetni a domborulatot, az előrébb, hátrébb sziklákat, mindent.
Avatar
nildiko
Hozzászólások: 1108
Csatlakozott: 2016. február 28. 15:32

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: nildiko » 2021. november 4. 20:45

Ági, online óráid vannak ugye?
A tanár úr előfest? Mutatja hogyan csináld? Ki van-e rajzolva valamennyi a festendőből? Nálunk a főbb vonalak megvannak,

Nálunk is online tanfolyam van, és minden ecsetvonást megmutat a festő. DE nem biztos, hogy én ugyan úgy tudom csinálni, vagy éppen nem annyi festék van az ecsetemen mint neki. Így már nem lesz olyan.Egyforma méretű az ecseted a tanáréval? Itt a festőanyag is egyformán sűrű?

Nagyon érdekes, ha megnézzük egymás festményeit két egyforma nincs. Van aki készakarva másképp csinálja.
Én is nagyon pontosan akartam csinálni, amit előírtak, hogy hova mit húzzak. De rájöttem, van alkotói szabadság is. Néha alkalmazom. Van amikor mégis az előírt tetszik. De soha nem marasztaltak el senkit sem amiatt, hogy másképp csinálta.
Ne ragaszkodj annyira az etalonhoz, szabadabb és ügyesebb leszel. Lehet, hogy jobb lesz. Lesz ezen a sziklán valami növényzet is? Vagy mi hozza emberközelbe?
Nem tudom mekkora méretű, de minél nagyobb papírra csinálod, annál nehezebb lesz. Lehet, hogy hülyeségeket írtam, válogasd ki, és töröld a nem használhatót. Nem értek a tiédhez, csak úgy gondolkodtam.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 4. 21:48

Ildikó, nem mondtál hülyeségeket. :-)
Nekünk nincs előrajzolva semmi.
Online oktatás van, mert most másként nem működik a rendszer.
Tanár úr Pestről járt le hozzánk Szegedre, de ez most felejtős. Nagyon nagy tudású, csoda dolgok születnek a keze által.
A csoportban úgy gondolják ó, mert nekem minden megy, sokszor csodálják a képeim, mikor odaviszem. Viszont! Senki sem tökéletes, nem igazán szeretem mikor igy előtérbe helyeznek, mert olyan nincs, hogy mindenkinek minden megy. Nálam a mumus a lótusz és a szikla.
Ebben a műfajban Kinában a művészeti egyetemeken másolnak és másolnak. Régi korok neves festőinek műveit. Precizen, pontosan, mindent ugyanúgy. Ez nálam is működik. Ki is fejtette párszor a tanár úr. A többieknél jobban működik az alkotói szabadság, mint nálam. A többi tananyag képeinél páran megjegyezték, a képeim olyanok, mintha élnének. Na ezt a sziklák felülirják. Menni fog ez, csak szenvedek vele, Rá kell jönnöm mikor forditsam és hova az ecsetet, mert attól lesz gömbölyű a szikla.
Az ecset vastagság is érdekes. Amikor vékony vonalakat húzunk tanár úr mindig szól: vékony ecsettel. Én vastag ecsettel is tudok hajszálvékony vonalat húzni. Kihivás, de működik. A tus az mindenkinél ugyanolyan, mert ezeket odakint Kinában, Japánban csinálják, azzal nin cs gond. Ha besűrűsödik, kicsit vizezni kell.
Hát most jól kipanaszkodtam magam. :-)
Tanár úr szokta mondani, a kalligráfiához és a festészethez nem lehet nekiülni csak úgy, ha az ember lelke ott van. Hát az enyém most kalandozik. :-)
Köszönöm Ildikó, hogy segiteni szeretnél!! :-)
Teszek még be sziklákat, azt hiszem egyik sem jobb, mint a másik. :-)
Ezek még hátravannak, a sokból pár: - nem tudom miért kicsiben tette be az alsó hármat...-

Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10965
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. november 5. 8:03

Kata?????!!!! :ymdaydream: Fruzsit hetfon mutik.:ympray: :flower1: :-h Paggy %%- @};-
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 5. 8:46

Sziasztok Kislányok!

Nálunk épp nem esik, és kellemes a hőmérséklet, ahhoz képest, hogy reggel 7 óra van. Volt már ettől
sokkal hidegebb is a héten. Nemsokára el is indulok a piacra, és a Sparba.

Mire befejeztem az írást, ki is sütött a nap.

Paggy, gondolatban veled vagyunk! %%- %%-
Update: Most olvasom, hogy hétfőn műtik Fruzsit. Nagyon-nagyon drukkolunk!

Igaza van Áginak, szerencse, hogy újra én is újra elolvastam, amit írtál, mert a kiegészítést csak így vettem
észre. Azt javaslom, hogy ha egyszer leírtál egy hozzászólást, azt utólag ne pótold ki semmivel, mert lehet,
hogy elkerüli a figyelmünket, hanem írd meg új hsz.-ban. Arról értesítést fogunk kapni, és biztosan el fogjuk
olvasni. Ha a pótlás szervesen összetartozik a korábbi hsz.-sal, akkor utalj rá, vagy idézz belőle, vagy akár az
egész hsz.-t is beidézheted.

Ági, én is láttam az összes korlátra szerelhető, és ablakra tapasztható etetőt, de számomra egyik sem megfelelő.
Mindegyikbe csak magot tudnék szórni, amivel magamnak és az alattam lakónak is gondot okoznék. Én most
csak madárkaláccsal és szalonnával etethetek. Másik szempont, hogy látni és megfigyelni is szeretném őket,
mert az az igazi élvezet. Az átlátszó, ablakra tapasztható etető nem rossz egyébként, de pillanatok alatt
összeszemetelnék, összetrágyáznák a párkányomat és az alattam lakóét is. Mindegy, keresem a megoldást,
mert nekem muszáj madarakat etetnem, nincs mese.

Igen, csak kilépő van, szóval ez alatt sincs biztonságban az alsó szomszéd ablaka, párkánya. Most egy kicsit
irigylem a szembe szomszédot, akinek a lakása alatt tárolók vannak. Csak azért nem irigylem nagyon, mert
a tárolók miatt az ő lakása hidegebb.

Félreértettél, nem gondolom egyszerűnek a sziklafestést, főleg amióta nemcsak látom ezeket a festményeket,
hanem magyarázatot is fűzöl hozzá nekünk. Látom én is, mennyiféle ecsetvonás van egy képen, ami élővé
varázsolja. Ezeket mind ki kell gyakorolni, és a megfelelő helyre biggyeszteni, hogy tökéletes legyen. Ezért
is írtam a zongorás hasonlatot.

Amikor még néztem tévét és főzős műsorokat, többször láttam Bangó Margitot, Bódi Margót, sőt cigány séfet
is főzni. Az ételeik olyanok voltak, mint a festményeik, dúskáltak a színekben. A cigány konyha hasonlít a
magyarra, de még fűszeresebbnek, még teltebb ízűnek tűnik.

Amit most írok csak úgy eszembe jutott, semmi köze a cigány étteremhez. Jó, hogy kipróbáljátok, biztosan
jókat fogsz mesélni róla.

Spoiler: mutasd
A szegénységben élő cigányoknál más a helyzet. Náluk a főzés, az evés pusztán csak az éhségérzet megszüntetését
szolgálja, kulináris értéke egyáltalán nincs. Ahol dolgoztam, ott a gyerekek nagyon kevés ételt ismertek. Ha
beszéltek a kedvenc ételeikről a legtöbbje a rántott húst, a rántott bőrt (csirkebőr), a babos tésztát és a
vakarót (liszt, víz, szódabikarbóna) említette. Ha pénz állt a házhoz Nutella került a vakaróra, pár nap múlva
már csak olajba mártogatva ették. De tudom, hogy az ürgét és a varjút is megették. Az ürgeöntés a gyerekek
elfoglaltsága volt. Mivel nekik ez nem volt furcsa, ezért szégyenérzet nélkül meséltek róla.


Ildikó, nem írom le, hogy mennyi pénzt költöttem el, hogy be tudjak indulni az új hobbimmal. Jó, először kell
sokat költeni, aztán a pótolgatás már nem kerül egyszerre ennyi pénzbe, de azért nagyon húzós dolog festékeket,
ecseteket, papírokat... stb... stb... stb... vásárolni. Én is vettem akvarell papírt is, az volt a legdrágább.

Igen, láttam a videókban, hogy hajszárítózzák a maszkolószalagot. Egyelőre a gyakorláshoz nem pazarolom,
mert az se volt olcsó. Egyszer próbáltam, de nagyon megviselték azok a technikák, amivel én próbálkozom.

Igazi szép őszi szépet festettél! Pont ilyenek most a fák. Nagyon tetszik.

Kata, remélem jól vagytok! Hiányzol!
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13525
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. november 5. 9:10

Hétfőn elugrottunk Bánkútra. Kicsit későn indultunk, elfelejtettük, hogy az óra átállítás miatt hamarabb
sötétedik, úgyhogy nem sokat tudtunk sétálni. A fiam és az apja szoktak itt síelni, ha megfelelő a hóhelyzet,
de sajnos ritkán megfelelő. Szomorúak is miatta, hiszen nincs messze Miskolctól. Hogy miért nem lehet
hóágyúzni, azt lentebb olvashatjátok.

Ez található róla a Wikipédiában:

"A Bükk-fennsík északi részén található, 780-956 tengerszint feletti magasságban. Bánkút nem alkot zárt
települést, állandó lakosa nincs. Nevét a Bán-patak forrásáról kapta.

A 2000-es évek elejéig a magyar télisport fellegvárának számított, de utána a fejlesztések elmaradása és a
nemzeti park szigorú rendeletei miatt, nem tudta tovább ezt a szerepkört betölteni. A hóágyúzás hiánya és
a gyenge téli szezonok miatt a többi, jobban felszerelt magyarországi síterep elhúzott Bánkút mellett.

A 2000-es évek elején a Magyar Honvédség ráadásul a Felső-Borovnyák csúcsra épített egy 3D-s NATO-lokátort.

A területen nyolc sípálya található, amiket 7 felvonó szolgál ki. A felvonók tolókarosak és tárcsásak. Négy
pályán esti sízésre is lehetőség van. A legnagyobb besíelhető szintkülönbség 170 méter, míg a leghosszabb
pálya 1300 méteres.
A pályák közül négy kék, két-két piros és fekete jelzésű van. A síterep 780-930 tengerszint feletti magasságon terül el.
A miskolci SÍ jelzésű autóbusszal lehetett eljutni ide síszezon idején."

Kép

Kép

Most így néznek ki a sípályák. Csak hármat fotóztam le, mert már csak ezeket világította meg a lemenő nap
fénye.


Kép

Kép

Kép
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2677
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. november 5. 9:53

Paggy! Veled vagyunk és Fruzsival!!! Délelőtt, délután kell mennetek?

Rita, eszembe jutott mit akartam Lilykével kapcsolatban kérdezni. Zsuzsi gondolom magyarul beszél hozzá, a férje pedig angolul? Igy mindkét nyelvet tanulja? Lehet volt már róla szó, de szita az agyam. :-)
Nagyon drága hobbit űzünk, mi festővirgoncok. :-)
Megyek főzés, vasalás és egyebek, délután pedig várnak a szeretett szikláim. :-)
Mindenkinek szép napot!
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10965
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. november 5. 12:47

Mindenkinek:flower1: Agika!De 10 re megyunk es majd meglatjuk mikor hozhatjuk haza.Termeszetesen ottmarad amig stabil nem lesz.RemelemKata!Legyszives adj hirt Magatokrol! :flower1: :flower1: :flower1: Paggy %%- :movingflower:

Vissza: “Társalgó”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 150 vendég