Van képem hozzá

Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 16. 21:31

Megnéztem a filmet.Hú Lányok!Jó volt!!! :littlehearth: :flower1:
És végül egy tudományos hír:
https://liner.hu/uj-zold-megoldas-feket ... a-jovoben/
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 6:58

Kata, megértelek, én is nagymester vagyok halogatásban. Fáj a füled, vagy nem hallasz rendesen?

Paggy, téli bakancsszerűségem van, amit impregnáltattam a Deichmanban, amikor vásároltam.
Azonkívül van impregnáló spray-m is, amivel időnként befújom a cipőimet, így soha nem áznak át.

Én az a típus vagyok, aki este szereti a meleget, szóval nálam lefekvéskor a legmelegebb a lakás.
Reggel 20-22 fokra ébredek, attól függően, milyen hideg van odakint. Ha hazajövök általában már
csak 18-19 fok van, de ez bőven elég nekem a főzéshez, pakolászáshoz. Négy-öt óra körül szoktam
befűteni. Most épp nincs köntösöm, de a Tescoban szemeztem egy jó kis puha darabbal. Nem
szoktam fázni reggel, ezért nem érzem hiányát.

Kíváncsi leszek nagyon a versengő bimbók színére.

Nekem már nem lesznek szobanövényeim a kétlaki életmódom miatt.

Teljesen elszakadtam Ázsiától, amióta nem fordítok. Főzéskor, takarításkor podcastokat (beszélgetős
műsorokat) hallgatok. Vannak youtuberek, akiket nagyon szeretek, őket is rendszeresen hallgatom.
A feliratos filmek, sorozatok odafigyelést kívánnak, nem lehet közben tevékenykedni, és ahogy írtam
már sokszor, nem tudok csak úgy ülni és nézni a képernyőt. Nyugati alkotásokat már vagy 8-9 éve nem
láttam, de most lett egy kivétel, amit nem tudtam "letenni". A nyolc részt három nap alatt néztem-
hallgattam meg. A lányom rábeszélt, és jól tette. Ez egy magyar szinkronos brit sorozat, a Bridgerton.
Az első részt ülve megnéztem, hogy tisztában legyek vele, ki, kicsoda, a többit már elég volt fél szemmel
néznem.
Spoiler: mutasd
Kép


Így néz ki ma a póréhagyma mikrozöldem. A kis feketék a magok. Nyugodtan meg lehet enni őket is a
zölddel együtt.

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 7:11

Lilyke másodikán múlt kilenc hónapos. Alig hogy megtanult mászni, máris állni akar. Általában azért
mászik oda valamihez, hogy megkapaszkodhasson és felállhasson. A kis ruhák csak nekem készült
"divatfotók". Nem ezekben van otthon. Akkor adnak rá ilyesmit, ha mennek valahová.

Spoiler: mutasd
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7212
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. január 17. 8:49

Sziasztok! Szép reggelt, azt hittem majd szép hóra ébredünk, hát nem ...ez inkább locspocs :(
De hidegnek hideg van kint! Nem baj, jó lenne pár napig olyan -15- -2o fok hideg, hogy minden kártevő kipusztuljon, a büdösbogártól a cserebogárig...nem volt mostanában nálunk igazi tél, azért is van a sok kártevő! :-o De 4 nap múlva megint + 10 fok lesz hihetetlen, de igaz.
Elfelejtettem válaszolni a kérdésre, még párszor termett, de azt tette be neki a kaput, hogy véletlenül föld helyett tőzeget tettem a tetejére, és nem tolerálta! amúgy nagyon finom volt, biztos hogy az idén is meg fogom csinálni! ;)
A fülem meg begyulladt, és nem voltam túl óvatos az sem tett teljesen jót neki,...majd összeszedem a bátorságom-
Spoiler: mutasd
csak ne viszketne annyira, közben meg olyan mintha izzadna, s víz jönne ki..kicsit még a fülkagylót is sikerült megsértenem. Szóval öngól! Most azon vacilálok, mivel kenjem meg a külső részt...roppant kellemetlen! Egy pozitív hozadéka van az egésznek, hogy egy picit jobban hallok! Azért meg nem volt érdemes ilyen hülyeséget csinálnom! Így jár aki öngyógyít olyan területet, ami szerintem inkább orvosi dolog lenne, elvégre neki van lámpája, tükre hogy belenézzen. de a mostani eüs helyzetben inkább nem megyek orvoshoz! Kivárok..meg előveszem a bioptron lámpámat..igaz ezt már párszor megigértem magamnak , aztán elmarad mert elfelejtem, mire eszembe jut meg full lusta vagyok csak azért felkelni! :-q

Lilyke milyen hatalmasat nőtt! Anyukájának biztosan nincs már innentől mozgáshiánya! S milyen kis csinoska! De nagyon látszik rajta, hogy milyen szeretett légkörben tartózkodik! :D :x :flower1: :littlehearth:

Párizzsal kapcsolatban még egyenlőre nem írok semmit, mert pozitívet nem tudnék.
Szép vasárnapot kívánok mindenkinek! :ymhug: :ymhug: :-h :x :flower1: :littlehearth:
Amúgy most van -4 fok.. hát ez nudli... :-q
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 9:12

Lilyke 98%-ban a teljes értékű növényi étrend szerint étkezik. Mivel a kisgyerekeknek több zsiradékra
van szükségük, mint a felnőtteknek, ezért időnként nagyon pici olíva olajat is használ a lányom az ételei
elkészítésénél, ami nem fér bele a TÉNÉ-be, de gyerekeknél meg van engedve. Egyébként avokádóból és
őrölt olajos magvakból nyeri ő is a szükséges mennyiséget. Az ételei természetes ízűek. Sót még nem kap,
cukrot nem is fog.

A lányom odafigyel, hogy a "napi tucat" (a TÉNÉ atyjának, Dr. Gregernek az ajánlása) meglegyen a napi
ételeiben. Lilyke minden zöldséget és gyümölcsöt nagyon szeret, és nagyon jól eszik. Az anyatejen és a
tápszeren kívül csak vizet iszik.

Most csak reggeliket hoztam. Később ebédet és vacsit is fogok.

Három összetevős (banán, víz, zabpehely) TÉNÉ goffri áfonyás növ. joghurttal. Mindig kap gyümölcsöt is
a reggelihez. Ha az a gyümölcs körte, akkor sokszor azt tömi be először, ezért van, hogy utólag kapja meg.
Itt is körte volt a plusz.

Spoiler: mutasd
Kép

Itt köleskásból készült hamis túrógombóc volt a reggeli mazsolával, banánnal és az elmaradhatatlan körtével.
Egyik kezében gombóc, a másikban körte :D :

Spoiler: mutasd
Kép

Itt is utólag kapta meg a körtét. Avokádókrémes goffri volt a reggelije egyébként:

Spoiler: mutasd
Kép

Itt hagymás-paprikás csicseriborsó lepényke volt a reggeli. Kapott mellé még párolt lilakáposztát, reszelt almát
és párolt brokkolit:

Spoiler: mutasd
Kép

Zabkása kivivel és banánnal:

Spoiler: mutasd
Kép

Kukoricakása szőlővel, körtével:

Spoiler: mutasd
Kép

Avokádós-borsókrémes zabpalacsinta (ez is három összetevős: zabpehely, banán, víz), paradicsommal és körtével:

Spoiler: mutasd
Kép

Zabkása volt reszelt almával és kivivel. A végén megkapta a körtéjét. A bal kezével egyszerre kettőt töm a szájába,
de a jobb markában is van egy szelet :D :

Spoiler: mutasd
Kép

Zabpalacsinta almapürével áfonyával, körtével (az áfonyát, és minden golyó formájú gyümölcsöt, zöldséget kicsit szét
kell nyomni, nehogy egyben lecsusszanjon a torkán):

Spoiler: mutasd
Kép

Áfonyás zabpalacsinta reszelt almával:

Spoiler: mutasd
Kép


Ez pedig egy karácsonyi fotó (kifelejtettem a fentiekből):

Spoiler: mutasd
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 9:49

Egyik nap gluténmentes TÉNÉ muffinokat sütöttem. Nem lettek rosszak, de a tésztája nagyon fojtós lett.
Alakítottam a recepten, és így már nagyon finom lett. A menyemnek és a fiamnak is nagyon ízlett.
Ők - a hamis túrógombóchoz hasonlóan - juharsziruppal és mandulajoghurttal öntötték nyakon a muffinokat.

Ez az egészséges muffin Lilykének is jó lesz reggelire. Ő is joghurttal és gyümölccsel fogja enni.

Almás-banános-mazsolás muffin (TÉNÉ):

Kép

Nedves hozzávalók:
1 alma (héjastól felkockázva))
1 banán
1 evőkanál mogyorókrém
4-5 szem datolya (kihagyható, de nekem pont kellően édes lett vele)
kb. 3/4 csésze vízzel elkevert növ. joghurt (sok joghurt, kevés víz)
1/2 citrom leve

Száraz hozzávalók:

1 csésze teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt,
1 csésze barna rizsliszt+zabpehelyliszt (fele-fele arányban)
1 mokkáskanál sütőpor
1mokkáskanál szódabikarbóna
1 mokkáskanál fahéj
csipet só

Kell még:

1/2 csésze mazsola

A száraz hozzávalókat egy tálba öntjük és jól elkeverjük. A nedves hozzávalókat aprítóba tesszük,
és homogén masszává turmixoljuk. Végül mindkét hozzávalót összeöntjük, beletesszük a mazsolákat,
és egy kanállal alaposan összekeverjük. A masszának meg kell állnia a kanálban. Muffinformában,
kb. 200 fokos sütőben, 15-20 perc alatt készre sütjük. Tiszta konyharuhával letakarva, a saját gőzében
hagyjuk kihűlni.

A TÉNÉ konyhában sok mindennel helyettesíthető a tojás. Ebben a receptben az alma- és a banánpüré
szolgál erre a célra. A datolya természetes édesítőszer (és a banán is). A szódabikarbóna és a sütőpor
savas környezetben fejti ki legjobban a hatását, ezért kell a fél citrom leve, de jó az almaecet is.
Ez azért fontos, mert a TÉNÉ sütik - cukor, fehérliszt, tojás hiányában - "nehezebbek", szóval jól kell
működnie a szódabikarbóna és a sütőpor "emelő" erejének. A mogyoróvajnak a zsírozás a dolga, úgy
mint a vajnak vagy a zsírnak.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 17. 13:43

Kedves Rita!Kinyílt a 2/a kettes :)) /Itt küldöm Neked szeretettel és köszönettel:
Kép
Kép
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 17. 14:00

Sajnos idén is becsaptak minket a virágkereskedők,mert dupla fréziás tasakban szimplákat adtak el./Az első kinyílt frézia dupla,azt Angliából kaptam./Nem tudni ki az ,aki az elkövető.Gyanítom......inkább nem írom le.Szóval biztosan útközben "történik" valami és valahová máshová kerülnek a dupla,azaz bonyolultabb virágzatot nevelő hagymák.És az biztos,hogy a 3 ország közül valamelyik /magyar,szlovák,román kereskedők kezén megy át/"elvarázsolja őket.Nagyon feldühödtem .Ennek hatására ma jól összevitatkoztam a párommal,amikor mondtam neki,hogy kiderítem.Nem az ára miatt,mert olcsó,hanem,hogy tudatosan átvernek.Erre a párom azt mondta,hogy a holland virághagyma előállításnak is befellegzett és hagyjam a fenébe:
A hollandiai Aalsmeerben rendezik a világ legnagyobb virágpiacát. A több mint százéves múltra visszanéző intézmény idén egészen rendhagyó módon ért véget: tömegével semmisítették meg az eladásra szánt virágokat. A koronavírus hatására számos holland virágpiacon hasonló pusztítás történt, Több mint százmillió tulipánt semmisítettek meg a holland virágmészárlás soránA virágüzletek bezárása, a rendezvények vagy éppen az esküvők elmaradása miatt meredeken visszaesett a kereslet az egyik ikonikus holland exporttermék, a virág iránt. A világ virágkereskedelmében Hollandiának 44 százalékos a részesedése, az exportált virághagyma 77 százaléka érkezik Hollandiából.Az elmúlt egy hónapban a kereslet bezuhanása miatt mintegy 400 millió virágot pusztítottak el Hollandiában, ezen belül 140 millió tulipánt a legnagyobb holland virágkereskedő
becslése szerint. Akárcsak a rendezvényes szakmának, a járvány a lehető legrosszabbkor érkezett a virágtermesztők számára.A tulipánhagymákat júliusban ültetik el, majd hónapokon át gondozzák, és éppen márciusban kezdenek el virágozni. Az év legnagyobb forgalmát jellemzően a tavaszi hónapok hozzák, többek között a nők napja, a húsvét és az anyák napja miatt.
A cikk:https://g7.hu/vilag/20200414/tobb-mint-szazmillio-tulipant-semmisitettek-meg-a-holland-viragmeszarlas-soran/
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 17. 15:15

Rita!Megtaláltam a sok fréziafajta között a TIÉDET,így már neve is van:
https://www.vandenbos.com/en/range/free ... ssom-beach
Egyébként itt van egy nagyon nagy fréziatermesztő választéka.Magyarországról csak hatalmas mennyiségben lehetne rendelni,ezért szoktam DOUBLE MIXET venni,mert így sokféle kerül bele,igaz, 1-2 db mindegyikből.
https://www.vandenbos.com/en/range/freesia
Lilyke nagyon-nagyon édes a csinos ruhákban,olyan huncutka a mosolya.Viszont az ételek nagy része nekem borzasztóan idegen.
Spoiler: mutasd
Tudom Ti már így étkeztek.Más korosztály,más ízlés.Semmi szaftos,semmi meleg leveses.Olyan egészségesen nyers és fűszermentes.HÚÚÚÚÚÚÚ,de nehéz lesz nekem is átszokni az én diétámra!Már próbálom.
A lényeg viszont Lilyke.Ő már ezt szokja meg.Köszönöm,hogy betetted a képeket.Üdv:Paggy %%- @};-
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2673
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. január 17. 20:45

Sziasztok!
Átolvasva délután mindent, irok pár gondolatot. Lehet nem térek ki mindenre, mire az olvasás közben akartam, de hát hig az agyam.
Paggy! Az utolsó fréziád nagyon tetszik!! Olyan finom, szép szine van!
Miket tudsz ennia diétád miatt?
Párod dolgozik még mindig? Normálisan megy a munkahelyén a munka?
Négylábúak jól vannak?
Olvasom és megértem az aggodalmad a bezárkózással kapcsolatban. Nehéz kérdés ez, de ha valaki úgy érzi itt a világ vége és csak ig ytudja feldolgozni, nem enged segiteni, akkor hagyd. Nem tudsz mit csinálni. Próbálkozol és falakba ütközöl, nem is akármilyenekbe.
Ez most még rosszabb talán, mint a váalsztásokkor a különböző politikai nézetek ütközése.
Elnézegettem a képeid, köszönöm szépen. Jó barangolni általad.

Kata, elsiklottam felette, hogy mi történt a füleddel? Ha lámpázod tudod mindkét fület kell egymás után.
A süteményekről annyit, hogy tényleg normál áru, sajnos van ennél drágább is. Nem mintha vastagabb szelet lenne.

Rita, nagyon aranyos Lilyke, mekkorát nőtt!
Ma épp azon gondolkodtam, hogy hogy eszik Lilyke, meg azon, hogy amikor mondom, hogy Ramos nyerset eszik úgy néznek rám, mintha a Marsról jönnék. Ezt az elfogadás miatt irtam. Nekem is fura, nem mondom, hogy nem, de mindenki másként csinálja, szokták mondani. Mondjuk a hasonlat nem az igazi, de nem tudtam másként irni, hogy ezek után más szemmel nézem én is :-)
A fermentálós csoportba beléptem a facebookon, de nekem olyan, mintha kinaiul tanulnék. Lehet az könnyebben menne. Igy hagyom is még ülepedni. Nagyon szeretem a képeket amiket feltöltessz az ételeidről. Ha főznél csőpostára is, elsők között lennék aki fizetne érte! :-)
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 20:46

Paggy! Nagyon szép lett a második virág is. Szóval "blossom beach" a neve. Szörnyülködve olvasom,
hogy mit tettek a hollandok a virágokkal. Sajnos nem csak ők mentek/mennek tönkre ebben a
mizériában.

Lilyke még csak 9 és fél hónapos, és csak kézzel hajlandó enni, szóval leveses ételt még nem tud
megenni.
Oda írtam az ételekhez, hogy ezek, amiket kitettem mind reggelik voltak, és majd hozok ebédet
is. Én annak idején főzelékkel etettem a gyerekeimet, de az se volt nagyon leveses. Ami nyers
dolgot láttál, az mind gyümölcs volt, illetve paradicsom meg avokádó, de hát azt mi is nyersen
esszük.
Egyébként próbálkozik a lányom, hogy egy-egy falatot kanállal tegyen be Lilyke szájába, de nem
veszi be, nem nyitja ki a száját. Úgy már volt a kanál a szájában, hogy elvette Zsuzsi kezéből,
és saját maga dugta be, de ez csak kétszer-háromszor fordult elő eddig. Ha nyúlnak a szája felé
a kanállal, egyszerűen csak eltolja a kezével, még a fejét is elfordítja. De ez nem azt jelenti, hogy
soha nem fog kanállal enni. Ez természetes jelenség a blw-s gyerekeknél, hiszen ahhoz vannak
hozzászokva, hogy saját maguk által, a saját tempójukban, a saját kezükkel pakolják az ételt a
szájukba. Tőlük idegen az, ha valaki kívülről, egy eszközzel akar ebbe a folyamatba beleavatkozni.
Sót fog majd kapni, de a tudomány jelen állása szerint egy éves kor alatt nem szabad sózni az
ételeiket, mert amennyire szükségük van (napi 1 gramm), azt az anyatejjel vagy a tápszerrel megkapják.
Egy 2-3 éves babának is csak 2 gramm a napi sószükséglete. Egy felnőttnek 5-6 gramm. Az ő kis
szervezetükben még nagy károkat tud okozni a sótöbblet, de így van ez a felnőtteknél is.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 17. 21:17

Ági! A fermentálós és a TÉNÉ-s csoportban is hónapokig csak megfigyelőként voltam jelen. Előbb a
TÉNÉ-sbe léptem be, és annyira ledöbbentett az az ismeretlen világ, hogy kétségbe is estem, hogy
én ezt soha nem fogom megérteni, és ha meg is értem, követni biztosan nem fogom tudni. Nem tudtam
elképzelni, hogy feldolgozott élelmiszerek ne kerüljenek többet a konyhámba. Mire mindent felfogtam,
és képes lettem a TÉNÉ szabályai szerint vásárolni és főzni, lett szabad kapacitásom a fermentálás
tanulmányozásához. Ez is egy nagy katyvasz volt, de gyorsabban ment az alapvető dolgok megértése,
mint az előbb említettnél. Nagyon sokféle fermentálás van, a tejsavastól kezdve az élesztősön át az
alkoholosig. Első lépésben el kellett döntenem, hogy én melyikkel szeretnék elsőként foglalkozni.
Engem a tejsavas erjesztés érdekelt a leginkább (így készül a káposzta, a kimcsi vagy a kovi ubi is), ezért
csak ezt a területet tanulmányoztam. Idővel rájöttem, hogy ezen belül is két iskola van, a "sziszegtetős"
és a "békén hagyós". Én a békén hagyóst választottam. Így szűkült a kör, és azokat a posztokat, amik
nem ezekről szóltak kihagytam. Aztán arra is rájöttem, hogy én a maguk természetes ízében akarom
élvezni a zöldségek ízét, ezért kihagyom a fűszerezést. Nagyon taszított, hogy egyesek milyen őrült
módon, mindenféle számomra össze nem illő fűszert beledobálnak az üvegekbe, csak hogy felhívják
magukra a figyelmet. Nálam csak só van és a zöldség, meg ha kell, akkor víz. Így a legfinomabb nekem.
Még egy fontos dolog: nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy minél magasabb a zöldség cukor tartalma,
annál savanyúbb lesz a végtermék. Ezért is savanyúbb egy kicsit az erjesztett lila káposzta, az édes káposztánál.
Még valami. Én soha nem variálok. Mindig 2%-os sózást használok. Vagyis száraz sózásnál kilónként egy
csapott evőkanálnyi (2 deka) nem jódozott sót használok, ha pedig felöntőlével teszek el valamit (pl. karfiol,
céklaszeletek, uborka), akkor egy liter vízhez szintén egy csapott evőkanálnyi sót adok.

Bármikor nagyon szívesen segítek. Kezdd el a legegyszerűbbel, a káposztával. Egyszerűen nem lehet elrontani.
Ha rászánod magad, csak szólj, és leírom lépésről lépésre a menetét. Gyors és nevetségesen egyszerű.
Ha egyszer kipróbálod a száraz sózásos és a felöntőleves módszert is, már sokkal értőbb szemmel
fogod nézni a csoporttagok posztjait.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2673
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. január 17. 21:35

Rita! Nagyon köszönöm!!!
Ugyanezek voltak nekem is szimpatikusak, ahogy leirtad, melyiket választottad.
Ha leirod, hogy csináljam egy üveg - 720 ml- mennyiséghez, akkor nagyon megköszönöm!!! Mármint most hirtelen az édes káposztára gondoltam.
A fiúknak biztos idegen lesz, de eldöntöttem, hogy nagoyn kellene a májamra, epémre, gyomromra vigyáznom. Ha egyedül lennék nem lenne gond, de két húsevővel már nem olyan könnyű. Valahol el kell kezdeni....
Lereszelem a káposztát, beleteszem az üvegbe. Eddig tiszta. Himalája sót használok....
Sok cékla is van itthon. Ez mondjuk répával? Vagy egyenlőre ne legyek telhetetlen? :-)
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 18. 6:24

Ági, már elkezdtem írni neked a káposztát. Elmentettem piszkozatba, ha hazajövök folytatom.
A céklára is fogok neked írni két ötletet. Mindkettő nagyon fincsi.

Én is csinálok ma édeskápit, mert a lilából holnap már az utolsó üveget fogom felbontani.

Mai reggelim lilahagymás lilakáposzta naranccsal és mandarinnal. Nekem ez így nagyon-nagyon
finom. Csak a fotó kedvéért vannak így külön. Mindjárt összekeverem őket, és jól befalatozom.

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 9:05

Jó reggelt Lányok!Szép hideg reggel van.Reggel hallottam,hogy ma van a 332. születési évfordulója egy nagyon-nagyon fontos embernek.Nagyon fontos számunkra is ,mert ő találta ki a ma is használt államhatalmi működés normális formáját.Miért érdekel egy 65 éves nyugdíjast 2021-ben ez a téma?Mert legfontosabb biztosítéka az egyén és nagyobb léptékben, a társadalom életének normális keretek közt tartására.
KICSODA Ő??????
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 9:14

Egyáltalán nem okoskodásként,hanem mert tényleg fontos,hogy tudjuk,mert erről szól a politika,ezért megy a harc a lakosság által jobban támogatott és az ellenzék között.Az egész a történelem folyamán ezért harcoltak egymással a hatalomhoz jutott emberek.Ez az ,ami bár nem hisszük el ,a mi életünket is befolyásolja :a HATALMI ÁGAK SZÉTOSZTÁSÁNAK FONTOSSÁGA.
Mit jelent? És ki találta ki?
Spoilerbe beteszem:
A fenti fénykép :
Spoiler: mutasd
Charles-Louis de Secondat, La Brède és Montesquieu bárója, röviden csak Montesquieu ([kiejt: monteszkjő sarl lui dö szökonda];[1] La Brède, 1689. január 18. – Párizs, 1755. február 10.) francia felvilágosodás kori filozófus, író és gondolkodó volt. Az államról kialakult újkori viták tárgyát képező, az alkotmányok megtervezéséhez világszerte használt hatalmi ágak megosztásának elméletéről vált ismertté.
Mit jelent a hatalmi ágak megosztása?
Egyszerűen azt:
Az ő idejében még csak 3/a mai korban a végére leírom még hányra bővült/hatalmi ég a TÖRVÉNYHOZÓ HATALOM,a VÉGREHAJTÓ HATALOM és az IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS ne függjön egymástól,hanem egymást kordában tartva, ellenőrizve biztosítsa,hogy abszolút hatalom ne jöhessen létre,tehát ne 1 kézben összpontosuljon .
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 9:30

A WIKIPÉDIÁBÓL:
Spoiler: mutasd
A hatalmi ágak szétválasztása a hatalommal való visszaélés intézményesített gátja. Szerepe, hogy az egyes önállóan gyakorolható, azonos szintű, más-más döntéshozói tisztségek körét, jogkörét és felhatalmazását elkülönítse egymástól, és biztosítsa az egymástól független kiválasztásukat és megbízatásukat. Általában egy demokratikus alkotmányos alapelv szabályozza, mely szerint a törvényhozásnak (parlament, helyi önkormányzat), a közigazgatásnak, és az igazságszolgáltatásnak (alkotmánybíróság, a bírói szervek és az ügyészség) hatáskör tekintetében, intézményi és személyi vonatkozásban is el kell válnia egymástól. A felvilágosodás korában három hatalmi ágat különböztettek meg, de azóta továbbiak jöttek létre vagy kaptak ide besorolást, mint a demokráciában ellenőrző feladatokat ellátó szervezetek és intézmények, ilyen például az alkotmánybíróság, adatvédelmi biztos vagy a közösségi támogatással működő tömegtájékoztatási eszközök.

Történetileg az önkényuralom megakadályozására irányult, ma pedig a demokratikus hatalomgyakorlás és berendezkedés elengedhetetlen feltételeként működik. A felvilágosodás korának elméleteként emlegetik, pedig valójában sok évszázados múltra tekint vissza. A három klasszikus hatalmi ág elosztása korábban megtalálható Arisztotelész és Cicero műveiben is.

Szép hetet!Délután jövök nézelődni.Paggy %%- @};-
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 11:49

5 perces lógás házimunka közben.Hoztam egy videót,vajon milyen gyümölcs ez?Mindjárt megnézem.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 11:54

Itt nem találom:
https://hu.freekaamal.net/post/1802524/
De érdemes megnézni.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 12:18

https://worldcometomyhome.blogspot.com/ ... arket.html
GOOGLE-fordítás:
Azt mondják, hogy Délkelet-Ázsia piacai a világ legérdekesebbjei, és Kambodzsa piacai sem kivételek. Nyilvánvaló, hogy egy ilyen hagyományos piacon ( psah ) a gyümölcs- és zöldségfélék a szag szempontjából nem a legvonzóbbak, de kétségkívül a legszínesebb standok. Mondanom sem kell, hogy Kambodzsa, mint trópusi ország, rengeteg friss gyümölcsöt kínál napi kínálatában. Sőt, gyümölcs ebben az országban annyira népszerű, hogy ők saját királyi udvar: a Durian tartják a király, a mangosztán a királyné sapodilla a herceg, és a tej gyümölcs a hercegnőt.

Be kell vallanom, hogy a gyümölcsök nem tartoznak kulináris preferenciáim közé, és általában csak a helyi gyümölcsökre szorítkoztam, ritkán tapasztaltam meg a mérsékelt égövön lakók által egzotikusnak tartottakat. Azt hiszem azonban, hogy sikerült azonosítanom néhányat, amelyek megjelennek a képeslapon (ha tévedek, elnézést kérek, és kérem azokat, akik jobban ismerik a régió gyümölcsét, javítsák ki hibáimat). Tehát a banánon kívül (amelyek az elmúlt évtizedekben a világ leggyakoribb gyümölcseivé váltak, szélességtől és hosszúságtól függetlenül bármelyik piacon jelen vannak) a képen papaja , licsi , passiógyümölcs , vízi alma , zöld narancs Pursat, palmyra jelenik meg gyümölcsök és datolyaszilva.

A kambodzsai piacokon jelen lévő egyéb népszerű gyümölcs a jan gyümölcs, a kuy gyümölcs , a romduol , az ananász , a kókuszdió , a jackfruit , a görögdinnye , a mangó és a rambutan . Bár a gyümölcsöket általában desszertnek tekintik, néhányat, például érett mangót, görögdinnyét és ananászokat gyakran fogyasztanak erősen sózott halakhoz, sima rizzsel. A gyümölcsökből a tuk kolok nevű italok is készülnek , többnyire turmixok.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 18. 12:30

Megtaláltam.A gyümölcs neve:
Garcinia gummi-gutta egy trópusi [2] faj a Garcinia őshonos Indonézia . Gyakori nevek közé Garcinia cambogia (egy korábbi tudományos név), valamint brindleberry , [3] Malabar tamarind , [2] és kudam puli ( pot tamarind ). [4] A gyümölcs úgy néz ki, mint egy kis tök, és zöldtől halványsárga színű.

Bár kapott jelentős média figyelmét állítják annak hatása a fogyás , van májtoxicitás kapcsolódó kereskedelmi készítményekkel a gyümölcs kivonat, [5] a klinikai bizonyíték jelzi, hogy nincs jelentős hatással a fogyás. [6] [7]

Jesszus,de elment az idő!!Me %%- @};- gyek főzni.Paggy
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 19. 6:19

Ági!
Nem tudom mekkora a káposztád, de ha mondjuk másfél kilónyi, akkor két hét decis körülire,
meg egy kisebb üvegre lesz szükséged. Fermentáláshoz csak simán el kell mosni az üvegeket,
nem kel sterilizálni, ugyanis a folyamatok beindulásához szükség van a bacikra, arra is, ami
a kezeden van például.

Első lépés, hogy mérd meg a tálad, amibe gyalulni fogod a káposztát, mert annak a tömegét le
fogjuk vonni az össz tömegből (néha elfeledkeztem róla, aztán pakolhattam át a nyersanyagot
másik tálba a méretkezéshez). Én gyalulni szoktam az édes káposztát, és a lilakápi is jobban ízlik,
mióta nem reszelem, hanem gyalulom. Azt a betétet szoktam betenni a gyaluba, ami a legvékonyabb
szeleteket eredményezi.

Szóval legyaluljuk a káposztát, majd megmérjük, és ennek megfelelően szórjuk rá a sót. Nem kell
belőle nagy ügyet csinálni. Egy kilóhoz egy csapott (de tényleg csapott legyen) evőkanálnyi só
kell, ehhez arányítom a többit. Negyven dekához a csapott evőkanálnyiról lesöpröm a felét meg egy
picit. Harminc dekánál a harmadát... nem kell méricskélni, ez nem az a műfaj. :D

Összekeverjük a sóval a káposztát, és itt megint választás elé kerülünk, ugyanis kétféle módon
sóznak a fermentorok. Van, aki csak sóz és állni hagyja a kápit, van, aki sózás közben kicsit
"erőszakoskodik" is vele. =)) Én e második iskola híve vagyok. Ha úgy keverem el a sót, hogy
közben jól megmarkolászom (előtöröm) a szálakat, segítem a bacik munkáját. Hamarabb elkezdhetik
áldásos előemésztő tevékenységüket. Pár percig tart ez a markolászás, és máris jöhet az üvegbe
gyömöszölés.

Mi nem tudjuk megtaposni a káposztát, de próbáljuk minél szorosabban beletömködni az üvegbe.
Bár befér az öklöm az üveg száján, de tömködésre legjobban az ujjaimat tudom használni. Az üveget
forgatva rétegről-rétegre gyömöszölöm a káposztát. Közben levet ereszt, amit mindig visszaöntök
a tálba, hogy helyébe káposzta kerüljön. Hihetetlen mennyiséget tudunk így egy hét decis üvegbe
belerakni. A tömködés célja a levegő kiszorítása. Mikor elérünk az üveg összeszűkülő nyakáig, a
menetes rész kezdetéhez, akkor megint válasz út elé kerülünk.

Egyik módszer szerint, az elején félretett egész káposztalevelekből lecsípünk üvegszájnyi darabkákat,
és a keletkezett lé alá szorítjuk vele a kápikat, majd színültig felöntjük a maradék lével az üveget,
és jól rácsavarjuk a tetőt (hivatalos nevén lapkát). A másik szerint elég, ha színültig öntjük lével a
az üveget, és leszorítás nélkül lezárjuk. Én a biztonság kedvéért a leszorítást szoktam választani.
Egy a lényeg, a lapka alatt ne maradjon ki sok hely, szóval tényleg öntsd fel (majdnem) színültig az
üveget a lével. Fél centitől ne legyen több helye a levegőnek a lapka alatt.

A kész üvegeket tálakba állítom, és a konyhában olyan helyre teszem, ahol nincs útban. Tartósan 18 fok
alatt nem jó fermentálni, mert olyan bacik kerülnek túlsúlyba, amik nyúlóssá teszik az erjesztett zöldségek
levét. Ezek nem károsak, de nem kívánatosak, mert nem esztétikus egy nyúlós levű fermentum. Ha mégis
előfordulna, sincs gond, sóval és vízzel jó irányba lehet fordítani a folyamatot. Nálam 18 és 23 fok között
mozog a hőmérséklet egy napon belül, és eddig még mindig jó lett a végeredmény.

Nagy valószínűséggel már másnapra lesz lé a tálkában. Ez még sós, én ki szoktam önteni. Lemosom az üveget,
(ne a lapkánál fogjuk meg) és a tálkát is kiöblítem, mert ha benne hagyjuk napokra ezt a levet bebüdösödhet,
sőt be is penészedhet, ami veszélyezteti az üvegünk tartalmát. Általában két, néha három napig jön lé az
üvegből, amíg jön, addig mosogassuk az üveget és a tálkát. Negyedik napon már lehet enni a káposztát.
Ekkor még nem túl savanyú, mert a tejsavbacik sem szaporodtak még el benne rendesen. Minél többet áll az
üveg meleg helyen, annál savanyúbb lesz (persze ehető mértékben). A legtöbb hasznos bacilus három hetes kora
körül található meg benne. Én, mivel rendszeresen fogyasztom, nem szoktam megvárni, hogy három hetes legyen,
hamarabb elkezdem enni, bármit készítsek. Ha túl sokáig áll egy üveg, elhalnak benne a tejsavbacik, mivel
elfogy számukra a táplálék. Ettől még nagyon hasznos az üvegben lévő savanyúság. A bacik már előemésztették
számunkra, és a vitamin meg az ásványi anyag tartalmuk is megmarad, csak a probiotikus hatásuk vész el.

A tejsav baktériumok megléte miatt hasznosabb a befőttes üveges káposzta savanyítás a hordóssal szemben.
Így mindig van friss, baktériumokban gazdag savanyúságunk.

Nem kell megijedni attól, hogy egy csomó lé kifolyt az üvegből, és így már nincs a lé alatt az üveg tartalma. Ha nem
bontjuk meg felhasználás előtt, a lé helyén keletkezett szén-dioxid megvédi a fermentumot. Ezért nem vagyok
híve a "sziszegtetésnek".

Ha felbontunk egy üveget és kellő savanyúnak találjuk, ami benne van, hűtőben tárolva lassíthatjuk a tovább érését.

A felbontott üvegeket nem muszáj hűvös helyen tárolni, nem fog megromlani benne a káposzta. Ezt imádom benne.

A még fel nem bontott üvegeket a spejzban szoktam tárolni.

Jó fermentálást kívánok! Nem fogsz csalódni az első káposztádban! Holnap folytatom a céklával.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13458
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 19. 6:52

Még azt elfelejtettem írni, hogy miközben a keletkező szén-dioxid nyomja ki a lét, az üvegek is
hangot adnak ki. Sziszegnek, duruzsolnak, sípolnak. Diszkréten csinálják, de jobb, ha felkészülsz rá.
Nagyon cukik egyébként. A keletkezett gázok miatt a lapka kidomborodhat, ez is természetes.

Most bontottam fel a második és egyben utolsó lila káposztámat. Az első képen a leszorításra szánt
kápilevél látható. A másodikon meg azt próbáltam lefotózni, hogy a menetes rész kezdetéig tömtem
tele az üveget. Erre jött a levél, és még levet is öntöttem rá. Nálam fél centis rész se szokott maradni.

A kinyomott lé savtartalma nagyon hamar tönkreteszi a lapkát. Elég gyakran kell újakat vásárolni.

Kép

Kép

Ha valakinek hiányzik a káposztalé, mert szereti meginni, akkor Király Ági, a fermentálós csoport tulaja
az oldalán leírta, hogyan szokott káposztalevet készíteni.

https://fermentor.blog.hu/2019/02/04/igy_keszits_probiotikus_savanyu_kaposzta_levet
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2673
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. január 19. 7:03

Húúúú Rita! Nagyon köszönöm a szájbarágós leirást! Nézem is a káposztát, mert lenni kell a fenti hűtőben, ha meg nem, holnap úgyis megyünk Ramosnak húsért és veszek. Ugye műanyag lapkával ne zárjam le az üveget, vagy le lehet? Maradjon a fém tető inkább?
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10957
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 19. 7:19

Szép reggelt,jó napot,FINOM FERMENTÁLT KÁPOSZTÁT!
Kép
Kép
Kép
Kép
Itt még "születés" előtt áll az újabb frézia.
Paggy %%- @};-

Vissza: “Társalgó”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég