Van képem hozzá

Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 12:45

Megjöttem Lányok!Hoztam néhány fotót.
Kinyílt az előkertben a csak 1 napig virágzó/1 virág reggeltől estig,másnapra lehull.Viszont asok a bimbó rajta/DUPLA!!!!!! SÁSLILIOM
Kép
Kép
Ezek szimplák:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 12:56

Néhány sétakép a forróságból:
Képhost image online
A játszóterek nagy része kihalt:
Kép
Kép
[
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 13:02

De azért láttam jó dolgokat is:

Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 13:15

Kép
Kép
Kép
Esténként innen nézik a meccseket
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 13:21

De hová állt a lányom az autóval?
Kép
Kép
Megvan.NINCS NYITVA!!! \:D/ \:D/ \:D/
Megálltam a közösségi kertnél.
Kép
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 13:32

Vettem dinnyéket.Melyek közül a görög, édesfűrészpor keverve tökkel ízű,viszont a sárga isteni.
Kép
Kép
Kép
Kockára vágva,megy a fagyassztóba.Fagyi helyett,félig felengedve szopogatni egy hűvös szobában!!! :-bd :-bd :-bd
Szép napot Lányok!Ágika,remélem már jobban vagy!!!!! %%- %%- %%- %%-
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 23. 13:46

Paggy drága, ebben a melegben minden tiszteletem a tied, hgoy kimentél.
Jó, tudom muszáj.
Jöttem egy pár pillanatra csak, mert a férjem szokásához hiven úgy robogott le az emeletről telefonálva, hogy még Ramos is kiugrott, felugrott a helyéről, mert aludt. Én is, végre a mai nap után, még úgy is, hogy a fiam hozatott kaját a haláscsárdából. Nem figyleek semmire most, csak irok, örülök, hogy megy. Hol hőemelkedésem van, hol nem. A karom, fél testem még mindig leszakad, ráadásul holnapra intézett ez a kedves ember a hiper-szuper porszivóhoz ingyenes szervizt. Ki nem.... Felmérgeltek most, hogy felébresztett vele, majd elmondom hova tegyék a porszivócseréjüket, mert azért jönnek, hogy van újabb tipus megint százezrekért. Kell a fenének, mikor a kis régi talán jobban porszivóz. Kutya mellett, meg nem mindegy?
Ma festészet. Ujjjé.
Megnéztem a kpeid Paggy, ismerős volt egyik másik.
Feküdnöm kell vissza, mert nem birok fent lenni.
Gondolok rád nagoyn holnap, hogy rendben és gyorsan menjen minden. Csináltam képeket is, de nincs erőm feltenni.
mérem a hőm, meg a vérnyomásom, hátha még vissza tudok aludni, hogy felkeltem a telefonra. Ennek nem sok esélye. Sorozatot sem tudok nézni, na ilyenkor már tényleg hiábdzik valami...
Örülö,k, hogy megtaláltad az autót és be volt zárva.
Vigyázzatok magatokra ebben a melegben. Ramos is itt fekszik az ágyam mellett.
Most látom a dinnyés képed. Ó, de megkóstolnám!
Valahogy a műtétem óta úgy kivánom a gyümölcsöt. Régen csak a banánt tudtam megenni. most meg bármi jöhetne.
el is felejtettem mondani a férjemnek, amikor ma kiment a piacra, hogy ne csak cseresznyét hozzon magának.
Mondjuk lehet jobb is, mert megvette a piac legfonnyadtabb répáját szerintem turmixolásra.
Ramosnak is darabolni kellene a farhátat, meg zsirtalanitani, de nem birja a karom, se a csuklóm jelen pillanatban.
Egy vendég van aki nem igazán értette meg hogy vagyok, a többiek akik tegnap csörögtek velük nem volt gond. De hogy én be nem megyek ilyen állapotban és melegben az tuti biztos.
Na mentem vizszintbe meg inni előtte.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 17:17

Örülök Ágika,hogy jelentkeztél.Gyógyulgass tovább! :flower1: :littlehearth:
Kedves Lányok!Olvasva Ági levelétz,miszerint nincs egészen jól,ezért elhatároztam,hogy a szombatra szánt kiállítási anyagom első részét felrakom,mert fene tudja hogy fogom érezni magam és mindenképpen szeretném,ha Ti is élvezhetnétek egy kicsit ezt a nagyszerű kiállítást.
Kedves Lányok.Először pár kifejezést tisztázni szeretnék.Semmiképpen nem saját forrásból,mert a felszínes ismereteken kívül ,nekem sincs sok a tarsolyomban.Rettenetesen igyekszem minimálisra szorítani az ismeretekkel,mert mint írtam,szerintem nem kell ahhoz komoly tudás,hogy tetsszen neked egy kép vagy zenemű.Persze,ha meg is akarod érteni a mondanivalóját,akkor persze,hogy IGEN.Most tehát/és ne ijedjetek meg!!!
Tehát/most a festészeti irányzatként kezelve a dolgokat,holott nemcsak a festészetre vonatkoznak a kifejezések,hanem irodalomra,szobrászatra,építészetre.De mivel mi most egy festészeti kiállításra "látogatunk el".....
Tehát jöjjenek a kifejezések TÖMÖÍTVE,ZANZÁSÍTVA és példával illusztrálva.
Impresszionista stílus/festészet!!!/:a pillanatnyi benyomások megjelenítése,érzéki benyomások,a valósághoz kötődik,nincs mögötte szándékos tartalom.Ecsetkezelése játékos,könnyed,a formák elnagyoltak,a fényt festi meg
Példa: MONET a fény festője
Kép:A felkelő nap/1878/
Kép
A pipacsvirágzás/1888/
Kép
Egy hangulatos nyári sáta,vibráló színek...
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 17:31

A posztimpresszionista stílus/festészet/:a posztimpresszionista festők tovább akartak lépni.Nem érték be,hogy kizárólag a szárnyaló fényhatásokra figyeljenek,hanem nagyobb intellektuális igénnyel próbálták bemutatni a FORMÁK MARADANDÓSÁGÁT,de úgy hogy KÖZBEN MEGŐRIZZÉK A RAGYOGÓ SZÍNEKETés a szemlélő szabadságát/
lapelvük a színfelbontás a szín és a fény viszonya volt. Figyelembe vették a fizikai optika felfedezéseit. A színek optikai keveredésével számolva nem a palettán állítják elő a kevert színeket, hanem a vászonra a színek apró pöttyeit festik egymás mellé, ezek pedig szem recehártyáján állnak össze egységes folttá. Így alakítja át a néző szeme az alapszínek, a kék, a vörös és a sárga megfelelő párosítását lila, zöld, illetve narancs kevert színné.
Georges Seurat
Kép
Fürdőzők Asniersnél/1886/
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 17:48

Szimbolista stílus:
A világ rejtett összefüggéseit kutatják,,s ezeket sejtető,képekkel/szimbólumokkal/fogalmazzák meg.A festők elutasítják a realizmust,úgy gondolják,hogy a festményeknek gondolatokat,lelkiállapotokat kell közvetíteni,NEM LEMÁSOLNI A LÁTHATÓ VILÁGOT.Elvont fogalmakat,misztikus témákat,álmokat örökítenek meg.
Példa:
Henry Rousseau/autodidakta francia festő,aki naiv módon festi meg a saját álmait,képzeletvilágát.Híressé vált a VADON sorozatával,melynek alapja egy francia botanikuskertben való látogatása volt.
Az álom./1912/
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 18:07

Kedves Lányok!Most mindjárt felteszem a kiállítási ismertetőm első részét ,ami egy slydeshow.Ebben a részben még elhangzik 2 kifejezés/szecesszio és avantgarde/melyeket a következő részben fogok ismertetni és hozzá mutatom a mestereket és a kiállításon látható képiket.Előre bocsátom,hogy a kiállításismertetőm alapja nem a saját tudásom,hanem a neten fellelhető információk,amiknek forrását a legvégén beteszem.AMI VALÓDI EBBEN:
azaz én örömöm és szeretetem a művészet és ^:)^ a művészek tehetsége iránt,az igyekezetem,hogy megosszam az örömöt ,a nagyon hiányos fotózási ismereteim-melyek a képek minőségén látszanak és a makogásom a tegnap késő este 2 órás vacakolás után feltett hang a képek alá.Lányok,annyi eszem van mint egy TYÚKNAK.Több papírra írtam az összeszedett anyagot és közben úgy kellett lapozgatnom,miközben mondtam a telefonra.Azután nem tudtam feltenni. Fontos dolgokat ollóztam össze.Minden mondatnak /nem túl sok!!/jelentősége van.Tehát a századforduló előtt még ezekben a stíusokban festettek ÉS NAGYOT VÁLTOZOTT A VILÁG A KAPITALIZMUS MAGYARORSZÁGI TÉRHÓDÍTÁSÁVAL/GÉPEK?GYÁRAK?MOTORIZÁCIÓ,ELIDEGENEDÉS az I.Világháboró.Tehát Lányok!Szeretettel és megértő türelemmel hallgassátok a makogásomat!A folytatás az oltás után.Most you tube-ra teszem.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 18:14

Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 23. 18:20

T :-h ehát Lányok!Ennyi az ízelítő.Remélem túlélem a holnapi oltást és tudom folytatni a kiállítás bemutatását!Üdv:Paggy %%- @};-
Itt rekkenő hőség van,semmi levegő,"0" szél. :)) :((
Kép
A kiállítás bejárata.A táblán nem ennek a kiállításnak a plakátja látható.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 23. 21:07

Paggy, nagyon jó ismertetőt tettél fel. A végén a festményes videót láttam mielőtt a napokban leszedted. Újra fogom olvasni majd az irásod.
Vigyázz nagoyn magadra holnap, vigyél vi zet is magadra és jelentkezz majd be!!!
Fekszem vizszintbe és pihenek. Jó éjt mindenkienk.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 24. 10:25

Kiváncsian várom Paggy, hogy hogy élted meg a mai napod.
Nálunk ennyien voltak a második oltáson. Pfeizer és Szputnyik volt ezen a folyosón.

Kép

Egy nagy eperfa volt az SZTK udvarán. Lefotóztam, de az eprek nem igazán látszanak. Már amit az ablakból tudtam elkapni a harmadik emeleten.

Kép

Már kicsit jobb volt az éjszakám, a karom kb. 20 centire tudom megemelni.
Hőemelkedést, vérnyomást mérem ma is, de azt is jobbnak érzem. Gyenge vagyok, pihenés jön most már. Gyors ebéd kés zités, ami lepiritott házi virsli kacsazsiron, házi krémsajt rá, bazsalikom a kertből, só, bors, fokhagyma - a piacról. :-) -, tészta rá és evés. Tegnapról még maradt a halászléből jó sok, igy leves megoldva.
Holnap kutyakozmetika Ramosnak tizkor.
Ma két órát locsoltam. Néha el van dugulva a csepegtető a tujáknál, igy slagoztam is. Száz tuja- élmény. Meg még a többi....
Tegnap festészet volt. Hát nem egyszerű technikát mutatott tanár úr megint.
A végén megdicsért. Nagyon jól esett! Irtam a csoportba, hogy csendes és halk leszek, mert nem igazán vagyok jól, de a festészet felélénkitett és muszáj volt kérdeznem az órán. :-)
Tanár úr nagyon jól tud dicsérni és lelkesiteni a társaságot, de ez most a többiek előtt kiemelve engem nagyon jól esett. Egyszer volt egy ilyen emlékezetes még, amikor kiállitásra válogatta a nagyon sok anyagunkat, és azt mondta, hogy lesz egy kiállitás nekem, meg egy másik a többieknek. :-) Ezt se felejtem el, megmarad a rejtett kis zugban az agyamban.
Nagyon várjuk a Lótusz napokat ismét. Remélem nem jön semmi közben és meg lesz tartva. Most tanár úr is jelezte, hogy ott lenne.
Mindenkinek kitartást mára a hőségben!
Kata, hogy működik a léghűtő?
Megint a legutóbbi öntöttvas bográcsban sütöttem a sütőben kenyeret. Legközelebb előmelegitem a bográcsot, mert most csak az utolsó fázist abban kelesztettem, hátha nagyobb lyukú lesz majd a kenyér belseje. Izre viszont sokkal finomabb, mint előtte évekig ahogy sütöttem.

Kép

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 10:40

Sziasztok!Szia Ágika!Örülök ,hogy picikét jobban vagy és tudod emelni a karodat.nekem még van 1 óra az indulásig.Rettenetes meleg van!!!Megy a ventilátor,de nem sokat ér.
Azért,hogy ne izguljak,már hajnal óta tanulmányozom a kiállítás festőit.ÉS LÁNYOK!Sokat -sokat tanultam belőle.Mire jó egy kiállítás.Főleg azért is olvasgattam ma ,hogy minél kevesebb,de hasznos információt tudjak átadni NEKTEK ÉS azért,hogy önző módon,rávegyelek TITEKET,a kiállítás megnézésére.Mióta beleástam valamennyit ,agam a témába,azóta a látványon kívül ,jobban megértem a festményeket ÉS NEM UTASÍTOM EL A NONFIGURATÍv képeket sem.Lányok!Majd nézzétek meg gyönyörűek!!!Fényesek,színesek és persze van mondanivalójuk isd.Igaz a XXI. század embere nem érti a reneszánsz ,a barokk mestereket sem.Nem értjük a szimbólumaikat,de mivel látunk rajta alakokat,épületeket,szépek a színek,ezért nem utasítjuk el annyira,mint a XX.századi avantgarde festőket.Ezért most először leírom ide,amit összeszedtem a 2 kifejezésről./amíg várok az "OLTAKOZÁSRA"!! :(( :(( :(( :))
Hátulról kezdem:
'1/ avantgarde
2/szecesszió
Avantgárd (a francia „avant-garde”, „előőrs” katonai műszóból) mindazon képzőművészeti és irodalmi irányzatok neve, melyek a 20. század elején jelentkeztek, s melyek alapvetően megváltoztatták a művészetről alkotott képet, illetve magát a művészetet. x_x [-x A fejlett nyugati országok társadalmi válsága a 19. század végére felerősödött. Ezt a képzőművészetben azonnal jelezte a szociális érzékenységű témák megjelenése, és több új irányzat kialakulása. Az avantgárd törekvések rövid ideig tartó, forradalmi lendületű mozgalmakat hoztak létre. Céljuk a lázadás, a hagyományos művészeti formák felbontása és új kifejezésformák keresése. :-? x_x Az irányzatokban többnyire nincs semmi közös, csak a lázadás, a formabontás vagy építés szándéka. Közös jellemzőjük az is, hogy nyomtatott fórumokon, többnyire saját folyóirataikban kihirdették elveiket. Ezek között a manifesztumok között legjelentősebb a futuristáké
Fontosabb avantgárd irányzatok[szerkesztés]
Az avantgárd irányzatokat két nagyobb csoportra lehet bontani----ROMBOLÓ-----és :-bd ÉPÍTŐ :-bd jellegű irányzatokra.

Formabontó irányzatok[szerkesztés]
Expresszionizmus (1905–1925)
Fauvizmus (1905–1907)
Futurizmus (1909–1944)
Absztrakt művészet (1910–)
Dadaizmus (1915–1922)
Szürrealizmus (1924–1945 de elemeiben napjainkig is)
Formaépítő irányzatok[szerkesztés]
Kubizmus (1907–1914)
Vorticizmus
Section d’Or
Orfizmus
Konstruktivizmus (1917–)
Funkcionalizmus
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 24. 10:49

Paggy, örülök,hogy igy összeszeded a festészetről a dolgokat. Amióta festek én is más szemmel nézem a festményeket. Mennyire igaz, hogy mi után itélünk meg egy festményt. A szinei, rajta a táj, emberek, bármi ábrázolása, de nem tudjuk mit is akart vele a festő kifejezni. Milyen szimbólumok lehetnek rajta...
Szent atyám, mennyi avantgard stilus!!!
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 10:50

Hozok 2 példát.1 rombolót és egy építőt+képet hozzá.Majd a kiállításnál is írom az 5 kiemelt művésznél,hogy melyikhez tartozik.NEM KELL MEGIJEDNI csak keveset írok majd mindegyikről,inkább a képek beszéljenek!

A futurizmus az avantgárd egyik legkorábbi, de gyorsan lefutó áramlata. A jövő felé forduló – és ezzel egyidejűleg a múltat élesen elutasító – művészeti irányzat, a dinamizmus és a sebesség kultuszát hirdeti. Kulcsfogalmai még: az erő, a veszély, a merészség, a lázadás, a küzdelem, a lendület, a technika és a zörej. A futuristák magasztaltak minden egyéni megnyilatkozást, minden eredeti formát. Szembefordultak a könyvtárak és a múzeumok avíttnak tekintett kultuszával, és a modern, nyüzsgő nagyvárost dicsőítetté
Példa:Giacomo Balla
Az elvont sebesség és zaj.
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 11:06

A kubizmus új plasztikai nyelvet próbált teremteni, s szakított a reneszánsz óta uralkodó empirikus látványszerűséggel. A klasszikus térszemlélet, perspektíva és képszerkesztés helyébe új megoldást próbált állítani, mégpedig olyat, amely megfelel a természettudomány modern forradalma következtében módosult természetértelmezésnek, a relativitás tér és idő koncepciójának is. Végsőkig fokozta a szerkezetet, a tárgyakat és a téri viszonylatokat meghatározó geometriai szükségszerűségeket. A kubisták általában közismert motívumokat vettek például gitárt, palackot, gyümölcsöstálat, emberi alakot.
Példa Picasso :Hegedű és szőlő
1912-ben. Ezúttal a festő úgy döntött, hogy elfordul a különféle tárgyak ábrázolásának szokásos és unalmas alapelveitől, ezáltal lehetőséget adva a nézőnek, hogy a vászont saját maga látja. A vászon hegedűje apró, apró részecskékre bomlik, amelyeket a nézők meghívtak arra, hogy egyetlen objektumba gyűjtsék őket.
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 11:15

Lányok!Ez nekem tetszik.Ha távolabbról nézed egy falon.SZÉP!!!
A szecessziót majd a mestereknél ismertetem,úgy is az előzte meg /???/ az avantgarde-t.Mert ott még nem forradalmi lázadás volt,hanem elvonulás,vissza az ókorba.Hiszen a századforduló társadalma már kezd elidegenedni.EMLÉKEZTEK ARANY JÁNOS Hídavatás című versére????
Hozom,ha megtalálom és utána megyek OLTAKOZNI.Sziasztok.Paggy %%- @};-
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 11:18

Valahogy nekem ez jutott az eszembe.PEDIG CSAK 1877-ben írta
Arany János:
HÍD-AVATÁS

Szólt a fiú: "Kettő, vagy semmi!"
És kártya perdül, kártya mén;
Bedobta... késő visszavenni:
Ez az utolsó tétemény:
"Egy fiatal élet-remény."

A kártya nem "fest", - a fiúnak
Vérgyöngy izzad ki homlokán.
Tét elveszett!... ő vándorútnak
- Most már remény nélkül, magán -
Indúl a késő éjszakán.

Előtte a folyam, az új hid,
Még rajta zászlók lengenek:
Ma szentelé föl a komoly hit,
S vidám zenével körmenet:
Nyeré "Szűz-Szent-Margit" nevet.

Halad középig, hova záros
Kapcsát ereszték mesteri;
Éjfélt is a négy parti város
Tornyában sorra elveri; -
Lenn, csillagok száz-ezeri.

S amint az óra, csengve, bongva,
Ki véknyan üt, ki vastagon,
S ő néz a visszás csillagokba:
Kél egy-egy árnyék a habon:
Ősz, gyermek, ifju, hajadon.

Elébb csak a fej nő ki állig,
S körülforog kiváncsian;
Majd az egész termet kiválik
S ujjonganak mindannyian:
"Uj hid! avatni mind! vigan."

"Jerünk!... ki kezdje? a galamb-pár!"
Fehérben ifju és leány
Ölelkezik s a hídon van már:
"Egymásé a halál után!"
S buknak, - mint egykor igazán.

Taps várja. - "Most a millióson
Van a sor: bátran, öregem!" -
"Ha megszökött minden adósom:
Igy szökni tisztesebb nekem!"
S elsímul a víz tükre lenn.

Hivatlanul is jönnek aztán
A harmadik, a negyedik:
"Én a quaternót elszalasztám!"
"Én a becsűletet, - pedig
Viseltem négy évtizedig."

S kört körre hány a barna hullám,
Amint letűnnek, itt vagy ott.
Jön egy fiú: "Én most tanúlám
Az elsőt; pénzem elfogyott:
Nem adtak: ugrom hát nagyot!"

Egy tisztes agg, fehér szakállal,
Lassan a hídra vánszorog:
"Hordozta ez, míg birta vállal,
A létet: mégis nyomorog! -
Fogadd be, nyílt örvény-torok!

Unalmas arc, félig kifestve -
Egy úri nő lomhán kikel:
"Ah, kínos élet: reggel, estve
Öltözni és vetkezni kell!"
Ezt is hullámok nyelik el.

Nagy zajjal egy dúlt férfi váza
Csörtet fel és vigyorgva mond:
"Enyém a hadvezéri pálca,
Mely megveré Napleont!"
A többi sugdos: "a bolond!..."

Szurtos fiú ennek nyakába
Hátul röhögve ott terem
S ketten repűlnek a Dunába:
"Lábszijjra várt a mesterem:
No, várjon, míg megkérlelem!"

"Én dús vagyok" kiált egy másik
S élvezni többé nem tudom! -"
"Én hű valék a kézfogásig
S elvette Alfréd a hugom'!"
Eltűnnek mind, a járt uton.

"Párbajban ezt én így fogadtam:
Menj hát elül, sötét golyó!" -
"Én a szemérmet félrehagytam,
És íme, az lőn bosszuló:
Most vőlegényem a folyó. -"

Igy, s már nem egyenkint, - seregben,
Cikázva, némán ugranak,
Mint röpke hal a tengerekben;
Vagy mint csoportos madarak
Föl-fölreppenve, szállanak.

Órjás szemekben hull e zápor,
Lenn táncol órjás buborék;
Félkörben az öngyilkos tábor
Zúg fel s le, mint malomkerék;
A Duna győzi s adja még.

Néz a fiú... nem látja többé,
Elméje bódult, szeme vak;
De, amint sűrübbé, sűrübbé
Nő a veszélyes forgatag:
Megérzi sodrát, hogy ragad.

S nincs ellenállás e viharnak, -
Széttörni e varázsgyürüt
Nincsen hatalma földi karnak. -
Mire az óra egyet üt:
Üres a híd, - csend mindenütt.

(1877 aug. 22)A Híd-avatás Arany János 1877-ben írt balladája. Első címváltozata szerint: Városi ballada. A mű az Őszikék versciklushoz tartozik. A ballada alapja az a babona, hogy egy új hidat az öngyilkosok avatják fel.

A vers egy órányi időtartamot fog át. A kerettörténetben az életét korábban egy lapra feltevő kártyázó fiatalember a Margit hídon – annak felavatásának napján – sétál. A kártyában vesztes szeme előtt látomásszerűen vonulnak fel a későbbi öngyilkosok, ő sem menekülhet, éjfélkor leveti magát a mélybe.

A nagyvárosi élet fárasztó, anyagi javakat hajszoló, depressziót okozó életmódjának következtében rövid idő alatt rengeteg ember szánja el magát az öngyilkosságra. A hangulat komor, a mondanivaló súlyos, ám a költő gúnyos, ironikus hangvételt: keserű humort visz a versbe. Arany a nagyváros zsúfoltságát, gyors életmódjának áldozatait, a polgári világ, a szabad verseny, a haszonelvűség korának kárvallottjainak seregszemléjét mutatja föl.
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 24. 11:48

Paggy, köszönöm Arany balladáját is. Lehet hiányos az ismeretem, de mi ezzel a balladával nem foglalkoztunk gimiben. Az oszt. fő tanitotta a magyart és németet, nem voltunk egymásnak s zimpatikusak végig.
Én mindig másként értelmeztem a verseket is, mint pl. ő. :))
Volt , hogy az osztály kedvenckéje irta meg a beadandómat neki, ugyanúgy egyest adott rá, vagy kettest, már nem emlékszem. De hogy nem ötöst, az tuti biztos :-)
Na de ez már a régmúlt. Aki nincs, arról jót, vagy semmit. Ez most a semmi volt. :-)
Hát lányok főztem ma ciberét. Nálunk igy hivják a meggyleves azon verzióját, amikor vizben felteszed a cigánymeggyet - ha van, ha nincs akkor másmilyet- és cukorral - én mézzel megfőzi az ember. A végén ha kell akkor még tesz bele citromot.
Ebbe nem kellett, de mikor csináltam a szokásos gyömbéres citromos ebéd utáni innivalónkat, hirtelen ötletből vezérelve tettem vele szűrőn keresztül reszelt gyömbért. Hát isteni lett!!
Finom lett a virslis kombó is. Kicsit a sűrűsége ellensúlyozására tettem bele tejet, hogy higuljon. Az is nagyon finom lett.
Kint már 35 fok van.
Paggy, siess haza!
Remélem Kata nektek sem kellett menni sehová!!
Ramosnak is felállitottam fél 11-kor a medencét, mindig megfordul benne, hogy a másik oldalát is hűtse. Nemsokára hozom majd be, ebéd utánra le is hűl a lakás azon része amit használunk estig.
Ma olvastam : vége lenne a maszkhasználatnak nemsokára?
Paggy, focit a fiúk csak ilyenkor néznek. Én bármilyen labdasportról van szó, nem vagyok oda érte.
A téli sportokat szeretem.Emlékszem gyerekek voltunk és a hosszú sánc ugrásnál minidg jósoltuk ki mikor ér le. :-)
Délután most már tényleg lepihenek és kicsit filmezek. Festeni akartam már, mert annyira szeretném, de nem tudom mennyire fog a kezem működni. Olyan, mintha kicsit görcsben lenne, vagy zsibbadna. Piros foltok is voltak az oltás mellett, ez is a reakció rá.
Paggy, kivánom, hogy simán lezajljon nálad!!
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 14:34

Sziasztok ,megjöttem.Fáj a karom ÉS RETTENET,hogy mi van itt 38 fok a szobában .Vizes törülközőket tettem le mindenhova.A kutya reggel óta at ágy alatt van.Úgy érzem,mindjárt szétesünk.Hiába forog a ventilátor!!Ilyen már volt pár éve,akkor a falakat kellett locsolnom,mert körbesüt a nap.De a szobámba,délután a konyhába és a lakásban a párom öreg szekrényei a hallban ontják a meleget.a macskák a lépcsőkön kornyadoznak.EZ VAN!!Majd csak túléljük valahogy.A párom dolgozik.Megyek letusolok.EZ A VÁROS!!!!!!És még csak nem is panel.De akkor is szeretem.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. június 24. 15:22

Minden OKÉ Lányok!Lecipeltem Fruzsit a szokásos IKEÁS szatyorban a másodikról,úgy hogy már jobban van a karom/egyyelőre/.Lent kellemesebb idő van,bár ha nem volna szigetelés a házon,még melegebb lenne.Fruzsi egy klassz kutyamatróna!!! :)) :littlehearth:
És Lányok egyszerre kinyílt 2 dupla liliom.Gyorsan lefényképeztem.Azután csinálok a páromnak estére egy finom gyümölcslevest,lehűtöm és újkrumplit sütök a sütőben pár csirkecombbal.na megyek is a katlanszerű konyhába.Bevizeztem magam.Sziasztok.Paggy %%- @};-
Képpic upload
SZOMBAT este hozom a kiállítástannak,akit érdekel.Paggy :) %%- @};-
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. június 24. 16:16

Paggy, örülökl hogy hazaértél és aránylag rendben vagy. Legyen is igy holnap meg utána is!!!
Jó meleg van a lakásba nálatok! Fruzsit nem szoktad kicsit beletenni a fürdőkádba? Hátha szeretné. Nálunk Ramos ahogy lehűti az egyik oldalát a medencéjében, utána fordul a másikra. Ma este is nagyon meleg lesz. nem tudom maradni fog-e bent majd...
Gyönyörűséges a dupla sásliliomod!
Megyek pihizek én is. Finom vacsit csinálsz a párodnak. A tegnapi rizses is jól nézett ki!
Holnap megyünk a kozmetikushoz, a fiam mondta rendel, mert még azért nem normális a kezem, ne kelljen előtte rohannom a főzéssel. Nem mondtam nemet rá.
elfelejtettem irni, hogy nagyon szépek a magaságyások a közösségi kertbe. A magyar mentalitást tudva valahogy elképzelhetetlennek tartom, hogy ne szedjenek le a másikéból valamit, mikor megérett. Vagy tiszteletben tartják egymásét?
Pihenj és sokszor tusolj, ha úgy érzed már elég a vizfolyásból magadon.
Amikor az oltást vettem fel, éreztem, hogy a lábamon foylik lefele a viz. Nagyon nőiesen átvetettem a másik lábom és letöröltem. :))
Lett két piros foltom az oltás alatt, fölött. ennyivel is gazdabb vagyok... :-)

Vissza: “Társalgó”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég