Van képem hozzá

Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. január 9. 18:11

Sziasztok! Most csak beköszönés, és mekkorát nőttek a kis kutya nagykutya... :))
Szerencsére nem a kávéfőző purcant ki.. :)) .
Ma desszertnek megint mákosguba volt, és úgy jóllaktunk , mint a duda. Egyébként ebéd után fél négyig aludtam.
Na megyek, gyümölcs-vacsora lesz...narancs, mandarin, banán..talán ha kér még alma is...
szép estét mindenkinek! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 10. 11:14

Paggy, ne ess kétségbe! Nekem is majd negyven évnyi főzési és étkezési szokásomat kellett sutba
vágnom, amikor elhagytam az állati eredetű dolgokat. Majdnem fél év kellett hozzá, hogy megismerjem,
és kitapasztaljam az ismeretlen vegán alapanyagokat. Egy év kellett hozzá, hogy magamtól, mindenféle
külső inspiráció nélkül, csak a hűtőbe benézve, azonnal összeálljon a fejemben a kép, hogy mit is főzzek
a látott dolgokból. Azóta is folyamatosan tanulok, mivel a feldolgozott élelmiszerek 90%-tól is megváltam.
Szóval majdnem önellátó vagyok a konyhában.

Nem vagyok semmire allergiás, így nem tudom, hogy mit kell elhagynod, és mit nem. Megnéztem a neten
egy-két receptet, és az első, amit megláttam, egy minizsemle recept volt. Örömmel vettem észre, hogy
az én mindenmentes TÉNÉ kenyérkém hasonló elven és alapanyagokból készül, ráadásul még olaj-, ecet-
és tojásmentes is. Ide fogom tenni a receptjét, hátha kipróbálod majd.

Itt láttam a receptet (fentről a második):

https://cookpad.com/hu/receptek/13244693-mini-zsemlek-hisztamin-szegeny-etrendhez?via=search&search_term=hisztamin

Lejjebb görgetve láttam meg a kölesből készült hamis túrógombóc receptjét, amit én is el szoktam
készíteni, csak sokkal egyszerűbben (és egészségesebben), mint ahogy a blogon olvasható. Régen már
betettem a receptjét, de akkor még fermentáltam a kölest öt napig, utána készítettem el a gombócokat,
ma már nem fermentálom, mert a főzés során amúgy is elpusztulnak a hasznos tejsavbacik. Ennek is ideteszem
majd a receptjét. Lilyke is nagyon szereti. Ő mazsolával eszi.

Aztán láttam a répás quinoát is. Szintén sokkal egészségesebben készítem, mint ahogy a receptben van.
Újra leírom a magam receptjét is. Lilyke ezt is imádja.

Mind a három nagyon egyszerű, gyorsan elkészíthető, csak egészséges összetevőből álló étel. A mindenmentes
kenyérkém összeállítása kb. 15 perc onnan számolva, hogy előveszed a mérleget. A sütési idő 45 perc, de
közben lehet mást csinálni.

Tetszik a táv-bébiszitterkedés! Én is leszek így majd, ha nagyobb lesz Lilyke és épp nem Angliában leszek. :D

Nem bántasz meg! Mához két hónapra fejezem be a munkát, és kezdem el tölteni a szabadságomat, és akkor
már semmi nem tarthat vissza attól, hogy repüljek az unokámhoz.... hacsak a hülye vírus nem... de erre nem
gondolok. Azt már biztosan lehet tudni, hogy vinnem kell magammal negatív teszt eredményt, csak úgy engednek
be Angliába. Ettől függetlenül le kell töltenem majd a 10 nap karantént, de ez nem érdekel. Kint leszek, és csak
ez a fontos. Majd a lányoméknál letudom a karantént. Már találtunk is Miskolcon egy helyet, ahol 19 ezer forintért
megcsinálják a tesztet és két napon belül meg is kapom garantáltan az eredményt, sőt angol nyelvűt is adnak, ha
azt kér valaki.

Kata, az iszalag nagyon szép, és a fotókon is jól mutat, de szörnyű egy növény. Ahol megveti a lábát, ott
minden más növényen felülkerekedik. Ugyanaz, mint a komló. Kipusztíthatatlan.

Zsuzsiék teljesen átrendezték a nappalit, hogy még nagyobb tere legyen Lilykének a mászkáláshoz. Még korábban
vettek "kerítést", azzal kerítették el a konyhát. De a kerítés kapuján keresztül ők kényelmesen be tudnak menni
oda. Majd mentek le fotót és beteszem ide is.

Reggel a nap fénypontja nálam is a kávé. Szertartásosan, kortyolgatva szoktam inni a laptopom előtt. Még a kis
gyerekeim is tudták, hogy kávéivás közben békén kell engem hagyni. Évig szinte ennyi volt az énidőm. A második
kávém már koffeinmentes szokott lenni.

A mákos gubát imádtam. Manapság csak a mindenmentes palacsintámba szoktam tenni mákot datolyával édesítve.

Ildikó, azt hiszem Évának is írtam, hogy Lilyke is inkább tolatott, mint, hogy előre haladt volna. Aztán elkezdett
előrefelé kúszni. Most már mászik is, de ha gyorsan oda akar érni valamihez (pl. távirányító vagy telefon... :)) )
akkor kúszásba vált át. :D

Igazad van, az iszalag termése néha bolyhos kisállatokra, plüss játékokra hajaz. :))

Mennyi hó esett!!! Nálunk csak a zúzmara miatt volt fehér minden. Ma is. Én se szeretem a telet. Nyáron érzem
magam elememben.

Az a pofás hóemberke, nem egy csinos hóasszonyság? Ha jól látom, méretes hócicijei vannak. =)) =))

Gyönyörű, és nagyon élethű a hajfonat rajzod!!! Nagyon tetszik!

Általában azt eszem vacsorára, amit ebédre, sőt sokszor másnap ebédre is, de akkor már megvariálom. Vagy
más köret vagy más feltét kerül hozzá. De olyan is van, hogy más az ebéd, mint a vacsora, és akkor a maradékot
másnap ebédre eszem változtatások nélkül.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 10. 12:26

Mindenmentes kenyérke (TÉNÉ)

10 dkg barnarizsliszt (Tescoban a legolcsóbb)
10 dkg hajdinaliszt (biobolt)
10 dkg kölesliszt, vagy gluténmentes zabpehelyliszt (ez az olcsóbb) (biobolt)
5 dkg útifűmaghéj (biobolt)
4,5 dl víz
5 deka aprított tökmag és napraforgómag keveréke (el is hagyható, de akkor valamelyik lisztből 5 dekával
többet kell kimérni)
egy csapott teáskanál szódabikarbóna

Elkészítés:

Első lépés: a vizet és az útifűmaghéjat összeöntjük, és gyorsan elkavarjuk. Kb. 10 percet álljon felhasználás
előtt.

Második lépés: bekapcsoljuk a sütőt 180 fokra és légkeverésre.

Harmadik lépés: összeöntjük az összes száraz hozzávalót a magvakkal együtt.

Negyedik lépés: hozzáadjuk a zseléssé vált útifűmaghéjat, és a kezünkkel összeállítjuk a tésztát. Ha Készen
vagyunk, cipót formázunk belőle, tepsire tesszük, a tetejét megvagdaljuk, és betoljuk a sütőbe.
A sütési idő 45 perc. Ha kész, rácsra tesszük és tiszta konyharuhával letakarva, saját gőzében hagyjuk kihűlni.

Kb. 75 dkg-os kis vekni lesz ebből a mennyiségből.

Mivel nincs benne glutén, és élesztő se, ezért a tésztája jóval sűrűbb, mint a fehér lisztes társaié, de nagyon
finom, és egy szelet is nagyon laktató. A gluténmentes lisztek drágábbak, mint a fehér liszt, az útifűmaghéjról
nem is beszélve, szóval nem olcsó egy ekkora vekni. De ha csak egy-egy szeletet eszel meg belőle, egész
hétre kitart. Én tiszta konyharuhába burkolva tartom a konyhában. Öt napig gond nélkül bírja a gyűrődést.
Nem szárad ki, nem savanyodik, nem penészedik. Ugyanolyan az állaga frissen is, mint több naposan. Öt napnál
tovább nem mertem kísérletezni vele. A maradékot felszeleteltem, és a fagyasztóba tettem. Szobahőn fél
óra alatt, mikróban 1 perc alatt enged ki.

Én teflon formában szoktam sütni:

A lányomnak készítettem ezeket a fotókat:

Kép

Kép

Egy ilyen reggelitől órákig nem éhes az ember. A kenyéren magam készítette hummusz van. Öt perc az
alatt kész van. A színét egy púpos mokkáskanálnyi Édes Anna adja. Ez az egyetlen bűnös dolog, ami miatt
nem teljes értékű ez a hummusz. Nagyon sok adalékanyag van ezekben a termékekben. Jövőre magam
készítek majd darált paprikát.
Nemcsak csicseriborsóból, hanem babból is szoktam készíteni "hummuszt". Azt is nagyon szeretem.

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. január 10. 13:02

Kölesgombócok (hamis túrógombóc)

Először köleskását kell főznünk, és ha meghűlt, gombócokat tudunk formázni belőle.
A köleskása nagyon finom édesen és sósan is, ezért köret és desszert is lehet belőle.

Hozzávalók (kilenc darab lesz belőle):

1/2 csésze köles
1,5 csésze víz
csipet só
4 nagy evőkanál növényi joghurt (én az aldis mandula joghurtot szeretem a legjobban,
mert semmi bűnös dolog nincs benne)

A fél csésze alaposan megmosott kölest háromszoros vízben odatesszük főni. Kb. fél óra kell neki. Ha még kemény
a köles, de a vizét elfőtte, akkor mindig pótoljuk. Készen kb. tejberizs sűrűségűnek kell lennie. Ha elérte ezt az
állagot, tegyük hozzá a négy evőkanálnyi "joghurtot" vagy kb. egy bögrényi növényi tejet, és azzal is főzzük még
vagy két percig.

Elektromos főzőedényben így készül:
Spoiler: mutasd
A fél csésze alaposan megmosott kölest háromszoros (1,5 cs) vízzel beleöntjük a kuktába, majd 15 percre
állítva az órát, puhára pároljuk. Ha kész, kiengedjük a gőzt és "saute" programon a növényi joghurttal 2
perc alatt krémesítjük.


Kép

Ahogy hűl, úgy szilárdul, mint a tejbegríz vagy a tejberizs. Hűlés közben belereszelhetjük egy fél citrom héját és
egy kevés levet is tehetünk bele. Mazsola is mehet annak, aki szereti.

Ha kihűlt, gombócokat formázunk belőle, és zsemlemorzsában, őrölt mákban, dióban, mogyoróban, mandulában
megforgatjuk őket. Juharsziruppal és juharsziruppal édesített növ. joghurttal szoktam nyakon önteni őket.
A második képen még Dr. Oetker féle növényi tejföl van rajtuk, de ma már nagyon ritkán veszek ilyet. Tele van
csúnyasággal. A harmadik képen az aldis mandula joghurt és juharszirup van a gombócokon. Látszik, hogy mákot
kívántam Mind a kilencet abban forgattam meg. :))

Kép

Kép

Kép

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 10. 14:52

KEDVES RITA!NAGYON-NAGYON KÖSZÖNÖM,hogy újra betetted a recepteket.ARANYOS VAGY!!Ez egy nagyon kellemetlen betegség.
Spoiler: mutasd
Nem tudom ismeritek-e a Csudálatos Mary c.könyvet,mert ott van az,hogy nevetőgáz kerül beléjük és felmennek a plafonig.Olyan mint mikor babot eszel ,de sokkal sokkal rosszabb,mert mindenhol nyom és szorít,az étkezés után 2 órával.Mintha egy lufi lennél.Szóval hiányzik belőled egy lebontó-megkötő enzim/DAO a neve/A szemem,hátam,talpam,mindenem belül buborékos.Tovább nem részletezem.Az egész betegség alapja a belek falának kóros állapota.Először regenerálni kell és semmi stressz!na az utóbbi jó nehéz lesz a mai időkben.Persze jó dolgom van,mégis bár másoknak a HIMALÁJÁT is elhordom,mindent meg tudok oldani,de ha a saját dolgomban valami új,nehezebb,feladat jön a tudat alól valami felszivárog és szorongok.MIKÖZBEN elég vagány vagyok.Csak a testem jelzi,hogy tartok a dologtól.Olyan ez mintha és azaz ÉNEM porshe gyorsaságú lenne ,a testem pedig egy régi trabant karosszéria. ÉNEM olyan hülye ,hogy ezt nem akarja belátni és hajszolja szegény testemet.Ez az én fő bajom.Állandóan száguldoznék,hajszolódnék,de közben tönkre megyek ebben a rohanásban.Jó néhány emberrel találkoztam,aki életének első 3 évét nem töltötte biztonságban,állandóságban,mindenhol az van hogy vagy depressziós lesz vagy ugyanígy ész nélkül rohan.Csak a tudatosítás segít,mégis sokszor elszalad velem a ló és nem veszem észre,hogy már a HÉTHATÁRBAN vagyok. :(( :))
Rita mégegyszer hálásan köszönöm a recepteket.Kipróbálom. :littlehearth: :flower1:
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 10. 15:02

Kedves Lányok!Figyelmetekbe szeretném ajánlani ezt az adást,melynek 30.percétől a VILÁG JÖVŐBELI ÉLELMEZÉSÉRŐL LESZ SZÓ.Ebből mindjárt csinálok egy összefoglalót,de azért inkább hallgassatok bele,mert az én kivonatom mégsem lesz olyan jó,mint az adás!Tudom már régebben tettem be cikket a rovaralapú táplálkozásról,de az adásban szélesebb kitekintésben tárgyalják a témát:

https://www.klubradio.hu/archivum/zoldk ... 1500-15008
Bár az előbb azt írtam,összefoglalom a témát,de közben meggondoltam magam.Ha érdekel, hallgass bele az adásba!Pld.Hogyan lesz fogyasztható húsunk a jövőben?
Szövetnövesztéssel vagy genetikai módosítással,vagy "növényhús"előállítással, esetleg a rovarokból?Érdekes és ijesztő.De mennyivel ijesztőbb,hogy meg kell öljünk állatokat azért,hogy igazi húst együnk.Hát erről szól az adás második része.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 10. 18:19

Visszajöttem kedves Lányok,mert meg szeretném osztani a tapasztalatomat és egyben egy kérdést is tennék fel.
Tehát azt a feladatot kaptam este a lányomtól,hogy a majdnem 10 éves,komoly könyveket olvasó ill.még csak neki felolvasnak ,unokámnak,mondjak elalvás előtti mesét skypon.Régebben, ez egyáltalán nem volt probléma,de még nem nagylány ,viszont nem kislány már.Tehát az 1001 éjszaka kilőve,de a babás mese szintén.Akkor pedig mi legyen?Rövid idő alatt kellett döntenem.ESTI MESE????Legyen valami furfangos népmese.Megnéztem a nepmese.hu oldalt és kiválasztottam.
A HÉTSZERSZÉP KIRÁLYKISASSZONY c mesét.Mellékelem:
Spoiler: mutasd
Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, volt egyszer egy szegény ember, s annak egy nagy kamasz fia, úgy hívták, hogy Kolontos Bandi. Na, nem is hiába hívták kolontosnak ezt a legényt, mert csupa ostobaság volt minden cselekedete. Az apját, az anyját majd felvetette az erős búbánat, hogy a fiok mindenükből kiforgatja őket a nagy ostobaságával. Egyszer többek közt azt mondja az asszony a fiának: - Eredj, fiam, öntözd meg a virágokat, mert a nagy melegségben mind elszáradnak! Fogja magát Bandi, lemegy a pincébe. Volt ott három akó bor, felviszi a kertbe, s reá öntözi a virágokra. Sokszor látta, hogy az emberek, ha bort isznak, jókedvük kerekedik, s amint a bort elöntözte, még meg is kérdezte a virágokat: - Jókedvetek van, ugye? Meghiszem azt! Máskor meg azt mondták neki, hogy hintse meg az udvart homokkal, hogy legyen egyenes. Hanem Bandi azt gondolta, hogy jobb a liszt a homoknál, s ami liszt volt a háznál, azt mind elhintette az udvaron. Jő ki az apja, s nézi, hogy mit csinált Bandi. - Jaj, te világ bolondja, te, mit tevél?! - Talán bizony nem elég egyenes az udvar? - kérdezte Bandi. - Hiszen megállj, mindjárt megegyenesítlek én! Előkapott egy husángot, jól megnadrágolta Bandit, de nadrágolhatta, attól ugyan nem jött meg az esze. Telik-múlik az idő. Gondolja az ember, talán egy kicsit megjött a Bandi esze, s mondja neki: - Eredj, fiam, etesd meg a disznókat, hadd feküdjenek le aztán! Kimegy Bandi, megeteti a disznókat, de mikor jóllaktak, fogta magát, addig verte egy bottal őket, míg el nem nyúltak a hídláson. Azzal bement nagy örömmel az apjához, s mondta: - No, apám, én lefektetém a disznókat. Kimegy az ember, hadd lássa, mit csinált Bandi. Hát uramteremtőm, a disznók mind meg vannak dögölve. Elé a husángot az ember, megint jól megnadrágolja Bandit, de bizony megnadrágolhatta, attól ugyan meg nem jön az esze. Estére kerekedik az idő, lefeküsznek, de sem az ember, sem a felesége nem tudott aludni. Sóhajtoztak, tűnődtek, mit csináljanak ezzel az istenverésével. Ha valahogy szépszerént meg nem szabadulnak tőle, előbb-utóbb koldusbotra juttatja őket. Eltervezték, hogy akármilyen keserves legyen a szívüknek, kiviszik az erdőbe, s otthagyják. Ahogy lesz, úgy lesz, menjen, amerre a szeme lát; éljen, ahogy élhet. Bandi úgy tett, mintha aludnék, még nagyokat is horkolt; jól hallotta, hogy mit egyeztek az öregek. Reggel fölkelnek, s mondja a szegény ember Bandinak: - No, fiam, gyere az erdőbe, vágjunk fát! Kimennek az erdőbe, s mikor egy jó sűrű helyre érnek, mondja az ember Bandinak: - Te csak maradj itt, fiam! Vágj le egy-két szál fát, én meg továbbmegyek az erdő másik felébe, hátha ott még szebbeket találok. Bandi nem szólt semmit; úgy tett, mintha ott maradna, de alig ment az apja tíz-húsz lépésre, ment ő is utána, el sem maradott mellőle. Eleget okoskodott az ember, hogy így meg úgy, maradj ott, nézd ezt a fát, milyen szép; nézd azt, még szebb az! - beszélhetett, akár a fekete földnek, Bandi nem maradott el mellőle. Mit volt mit nem tenni a szegény embernek, látta, hogy nem tud megszabadulni Banditól, nagy búsan hazaindult, Bandi meg mindenütt utána. Amint megy, mendegél hazafelé, szembejön vele egy ősz öregember, s kérdi: - Hát kend miért olyan szomorú, földi? - Hogyne volnék szomorú, öregapám - mondja az ember -, mikor ez az egy fiam van, s ez is olyan kolontos. - Egyet se búsuljon kend, adja nekem a fiát, én majd eszére térítem. - Én jó szívvel odaadom - mondja az ember -, csak elmenjen kigyelmeddel. Kérdi a fiától: - No, Bandi fiam, elmennél-e ezzel az öregemberrel? - El én, csak jó dolgom legyen. Mondotta az ősz öregember: - Ne félj, fiam! Nálam jó dolgod lesz. Azzal elváltak egymástól. A szegény ember ment hazafelé, Bandi is ment az ősz öregemberrel ellenkező irányba, keresztül a rengeteg erdőn; három nap s három éjjel folyvást mentek, meg sem állottak. Megszólal egyszer Bandi: - Öregapám, adjon ennem, mert amióta hazulról eljöttem, még egy befaló falást sem ettem! - Jól van fiam, egyél - mondotta az ősz öregember. Azzal benyúlt a zsebébe, kivett onnét három kenyérmorzsát, s Bandi úgy jóllakott abból, mintha három nagy kenyeret evett volna meg, akkorát, mint egy taligakerék. Továbbmentek, mendegéltek, hát egyszer jön velük szembe két oroszlán. Megijed Bandi szörnyűképpen; azt hitte, hogy most vége az életének. De az ősz öregember csak egyet pisszentett, s az oroszlánok egyszeriben visszahúzódtak a sűrűségbe. Aztán ismét fölkerekedtek s továbbmentek, mendegéltek, rengeteg erdőből nagy pusztaságba értek; nagy pusztaság szélén tengernek partjára. Tengernek partján volt egy nagy nyárfa, arról leszakasztott az ősz öregember egy levelet, beledobta a tengerbe, s ím, halljatok csudát! a nyárfalevél egyszeribe csónakká változott. Szépen beleültek a csónakba, hét nap és hét éjjel folyton-folyvást eveztek a tengeren, úgy értek a másik partjára, s mikor oda kiléptek, a csónak ismét visszaváltozott nyárfalevélnek. A tengernek ezen a partján is volt egy nyárfa, s az ősz öregember a nyárfalevelet feldobta a többi levél közé. Innét is továbbmentek, mendegéltek, s egy rengeteg nagy szikla hasadékába értek, ottan volt két mohaágy, abba szépen lefeküdtek. Mondotta az ősz öregember: - Feküdj le, fiam, aludj, mert reggel korán kelünk, s kezdődik a tanítás. Lefeküsznek, s még alig pitymallott, fel is kelnek. Aztán az ősz öregember előszedett mindenféle nagy könyveket. Azokból három nap s három éjjel folyton olvasott, magyarázgatott, de olvashatott, magyarázgathatott, Bandi éppen olyan bolond, éppen olyan kolontos volt, mint annak előtte. Mondotta az ősz öregember: - No, fiam, látom, hogy így semmire sem megyek veled, majd másképp próbálom. Elővett egy aranykalapácsot, s azzal mindennap koppintott egyet Bandi fejére. Ez így tartott fél esztendeig, s hát Bandiból olyan okos ember lett, hogy alig fért a sok okosság a fejében. Megtanította az öregember mindenféle tündérigékre, de még arra is, hogy kell a nyárfa ágából mindenféle drága süteményeket csinálni. Mikor aztán mindenféle mesterkedésre kitanította, mondotta az ősz öregember: - No, most, fiam, eredj Isten hírével, próbálj szerencsét! Három kenyérmorzsát adott Bandinak, s azzal útnak eresztette. Megy, mendegél Bandi, erdőkön-mezőkön által, s mikor megéhezett, csak megevett egy kis morzsát, s úgy jóllakott, hogy egy hétig vígan mehetett tovább. Mikor aztán megette mind a három morzsát, csak levágott egy nyárfaágat, földre csapott vele, s annyi drága jó sütemény volt előtte, hogy meg sem győzte enni. No, telt-múlt az idő. Talán már egy esztendeje is elmúlt, ha jól meggondolom: kettő is, három is, hogy Bandi elvált az ősz öregembertől. Egyszer, amint egy rengeteg erdőn menne keresztül, lát egy kicsi házat, be akar menni, de hát nincs az ajtón kilincs. Hát, ha nincs, az sem baj. Eszébe jutottak a tündérigék, amelyekre az ősz öregember tanította, s mondta az ajtónak: Gingalló,szent ajtó,nyílj fel magadtól! Fölnyílik az ajtó, bemegy a házba, s hát abban a házban nincs egyéb, csak egy asztal s az asztalon egy nagy könyv. Az volt írva a könyv táblájára tündérbetűkkel: A Hétszépségű királykisasszony könyve Felnyitja Bandi a könyvet, nézi, vajon mi van írva belé. Az volt belé írva, hogy annak a királynak, akinek most éppen az országában vándorol, olyan szép leánya volt, mintha a világ hét legszebb leányából szőtték-fonták volna össze. Azért volt az ő neve: Hétszépségű királykisasszony. Egyszer Kecskebak, a kecskék királya elment a Hétszépségű királykisasszonyhoz, s megkérte a kezét. Hétszépségű királykisasszony nagyot kacagott: - Mit, te förtelem, még te mersz ide jőni?! A legelső királyfiak kérték a kezemet, azoknak sem adtam. Eltakarodj a szemem elől! Elment Kecskebak nagy búval-bánattal, s nagy bújában-bánatjában leugrott a legmagasabb szikla tetejéről, s meghalt szörnyű halálnak halálával. Megtudták a kecskék, hogy mi történt a királyukkal: összeállott tizenkettő, a legnagyobb s legerősebb. Éjnek idején belopództak a király palotájába, s mikor a királykisasszony aludott, szarvukra vették az aranyos nyoszolyát, s elnyargaltak vele, mint a fergeteg. Az volt írva tovább a könyvbe: hogy ettől a háztól hetvenhét mérföldre, aranyszínű föld alatt van még egy ilyen könyv, abban van megírva, hová-merre lett a Hétszépségű királykisasszony. Nem volt Bandinak maradása. Ment hegyeken-völgyeken átal, s addig meg sem állott, amíg azt az aranyszínű földet meg nem találta. Ott megállott, s mondta: Gingalló,szent ajtó,bűvös könyv,légy itt fönt! Abban a pillanatban megnyílt a föld, s kiemelkedett belőle egy nagy könyv. Annak az volt írva a táblájára: A Hétszépségű királykisasszony könyve Felnyitja a könyvet, olvasgat, lapozgat benne, s hát az van írva szép tündérbetűkkel, hogy a tizenkét kecske a Hétszépségű királykisasszonyt elvitte Kecskebak várába. Ottan letették a várnak a hetvenhetedik szobájában, Kecskebak anyja elaltatta örökre, s fel sem is ébred soha, amíg olyan ember nem vetődik oda, aki tündérigékkel szól hozzá. Hiszen Bandinak sem kellett egyéb, megfordult, s ment egyenesen a Hétszépségű királykisasszony apjának az udvarába. A király már kihirdettette volt ország-világszerte, hogy annak adja leányát s egész királyságát, aki visszahozza. Próbálták azt királyfik, hercegek; minden rendű és rangú legények, de egy sem találta meg a Hétszépségű királykisasszonyt. Pedig bejárták az egész világot. Keresték víz alatt, föld alatt; keresték a levegőégben, keresték mindenütt, nem akadtak a nyomára. Akkor ért a király udvarába Bandi, s ajánlotta magát, hogy ő, egy élete, egy halála, de valahol a királykisasszonyt megtalálja. - Jól van, fiam - mondotta a király -, kilencvenkilencen már megpróbálták s nem találták, te vagy a századik, hátha neked szolgál a szerencse. Adott a király alája aranyszőrű paripát, a legszebbet a méneséből. Ezüstöt, aranyat elegendőt, hogy ne legyen pénzben hiányossága. Elindult Bandi, repült az aranyszőrű paripával, mint a madár. Hetedik nap megérkezik Kecskebak várához, s hát uramteremtőm, volt azon kapu száz is, ajtó ezer is, de egyen sem volt kilincs. Megáll Bandi egy ajtó előtt, s mondja: Gingalló,szent ajtó,nyílj fel magadtól! S fölnyílt nemcsak az az ajtó, amelyik előtt állott, fölnyílt a többi is; fölnyíltak a kapuk is, megvilágosodott az egész palota, ragyogott, tündökölt, mint a gyémánt, minden szegletje. Aztán elindult, s ment végig a szobákon; be a hetvenhetedikbe. Ottan feküdt a királykisasszony aranynyoszolyában.http://mek.niif.hu/04800/04873/04873.htm#148" style="text-decoration: none; color: #619210;">* Fehér volt, mint a liliom, de olyan szép, mintha nem hét, de hetvenhét szép leányból szőtték-fonták volna össze. Bandi megállott a nyoszolya előtt, rávetette a szemét a Hétszépségű királykisasszonyra, s mondotta csendesen: Gingalló,szent ajtó,kelj föl nyoszolyádból! S ím, egyszeriben fölnyitotta a szemét a Hétszépségű királykisasszony. Reá nézett, arca, szeme mosolygott, aztán fölkelt a nyoszolyából, megölelte a legényt, s mondta lelkes szóval: - Te lész nekem, te lész, az én hites párom! Mindjárt fölkaptak az aranyszőrű paripára s meg sem állottak hazáig. De volt otthon öröm, Istenem, de milyen nagy! Egyszeriben papot hívattak, a fiatalok összeesküdtek, lakodalom után tojáshajba kerekedtek, a Tiszán leereszkedtek; Tisza partján egy helyt kikötöttek, s addig jártak-keltek, míg a Bandi apját s anyját meg nem találták. Vitték magukkal az országukba. Bezzeg azután jó volt dolguk, sóra, fára nem volt gondjuk. Még ma is élnek, ha meg nem haltak.
Értékelés
Mi a véleményetek róla????
Spoiler: mutasd
Nekem:ZAVAROS,IDŐHÚZÓ/remélem elalszol az unalomtól/és BRRR.Elnézést kérek Benedek Elektől,aki gyűjtötte! ^:)^ És hogy jövök én....de mégis nekem nem tetszett.Nektek?

A nepmese.hu-n rengeteg mese van ,lehet válogatni!Szép estét!Paggy
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. január 10. 19:11

Sziasztok lányok! Paggy, csak egy tipp, miért nem inkább valami helyes pöttyös vagy csíkos könyvekből olvasol fel valami helyeset?
Vagy Abigél történetét? Vagy a kis hercegnő? Ezek mind megtörtént, tanulságos , helyes kis történet, vagy Heidi,
Vagy a történelmi kisregényeket? amik pl. a Tenkes kapitánya, stb. Nem ilyen bugyuta meséket, ő már ahhoz nagyobb, az említettek meg tanulságosak is.
Na meg ott vannak a kedves Bogáncs, Kele, Tüskevár, Téliberek... :littlehearth: :flower1: A lovakról nem is beszélve :littlehearth:
Szerintem most még az sem lenne baj, ha egy regényt te olvasnál fel, mondjuk terjedelmétől függően max egy fejezet! :D

Rita! szinte megszédül az ember a sok finomságtól. Ma nem főztem, mert pont annyi maradt, hogy kettőnknek elég volt, csak az uborka salátát kellett megcsináljam, de megint olyan finom lett hogy az is elfogyott.
Megyek most filmezni, mert hatalmas a lemaradásom mostanában. S ráadásul megint két és fél órát aludtam ebéd után :-q
elképesztő. De most is olyan álmos vagyok, akkorákat ásítok, hogy majd bekapom magamat itt írás közben.
Legyen szép estétek és jó hetetek! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 10. 19:58

Kedves Kata!Köszönöm az ötleteket,csak az volt a baj,hogy bár én is ismerem ezeket és ajánlottam,a lányom kifejezetten mesét akart(?????)Üdv.Paggy %%- @};-
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. január 11. 7:11

HÁT,...nem irigyellek Paggy, mikor ilyen kész helyzet elé vagy állítva, mert a mesék sem mindig jók! Igaz, Samu meg magától elővette a Thomas sorozatot! :)) :)) :)) .

végül is mi lett felolvasva?
Szép hetet mindenkinek, remélem a hóból csak annyit kapunk majd, ami kicsit megmarad és szép is, mert már a természetnek is kellene a pihenés. :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 11. 8:53

Jó reggelt!Kata!Hát az a hülye mese,amit betettem spoilerbe, nem tudtam előre elolvasni,olyan gyorsan kellett döntenem.Lilla félálomban mondta,hogy:Nagyi, ez nagyon furcsa volt-.Még szerencse,hogy udvarias. :))
A ma reggeli 2 képemnek adtam címet:
1/ A GAJDESZBA/kárba /MENT KRUMPLIS POGÁCSA
Kép
A története pedig,hogy tegnap este sült ki ,mert a lányomék majd reggel Lilla iskolába vitele után jönnek érte.Irtó finom.ÓRIÁSI ÖNURALOMMAL CSAK!!!!1/2 DARABOT ettem belőle.Anyukám receptje,zsírral készül.Na,de nem jöttek érte,elfelejtették.Azt szerettem volna,hogy gusztusos ,friss pogácsát vigyenek haza a nehéz időkben :) .No nem baj kiteszem ,hátha valakinek kell és délutánra sütök még egyszer.Nem haragszom,mert rettenetesen sok a dolguk.Azért "megörökítettem".
A másik fotóm csak egyszerűen:
REGGELI NAPSÜTÉS
Kép
Lányok!A hét jól indul ,mert süt a nap.Várom a fréziák megjelenését.Olvastam egy cikkben a holland fréziatermesztőknél,hogy még csak kísérleteznek ezzel a növénynevelő lámpával a fréziánál.Nem mindegyik fajta szereti,olyan kényeskék ezek a virágok,hogy nem hajlandók virágozni.A lámpa teljes spektrumú,tehát többféle szín van rajta.Az egyik fény a palánta fejlődéséhez,a másik a növekedéséhez,a harmadik az erős szár kialakulásához,a negyedik a virágzáshoz kell.Lányok!Nem csak a virágokra jó,hanem a beteg szobanövényekhez is.Ha valamelyiktek egyszer rászánja magát szívesen segítek a tapasztalataimmal.Ez a lámpa szállítással együtt 14500ft körül volt.Remélem jól emlékszem.Tudjátok ezt kaptam a páromtól a karácsonyi szülinapomra.Mindjárt lefényképezem közelről.A szobámban lévő "hangulatvilágítást" is "ő" szolgáltatja,mert a fréziákat is itt nevelem az ablakpárkányon.Mindjárt hozom a képet.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 11. 9:08

Kép
Kép
Most megyek Lányok.Sziasztok.Szép hetet!Paggy %%- @};-
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 11. 9:13

Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. január 11. 17:39

sziasztok! Paggy, jót nevettem Lilla reagálásán...ezek szerint nekem is jó volt a megérzésem...5 mondat után!
Nagyon guszta a pogácsa! Én is vettem friss zsírt, és tejfölt, úgyhogy a héten mindenképpen lesz egyik nap pogácsa! talán majd ha krumplilevest csinálok! :))
Jó lenne egy ilyen lámpa, de most egyenlőre a meglévő dolgaimnak nincs hely nem a virágoknak! Mindig sikerül előbb utóbb levernem mint a paradicsomot is! Hát nem voltam oda az örömtől! :-o Mondjuk utána még egy darabig termett azért...
Megyek, mert leég a vacsora...resztelt máj csirkemájból meg uborka saláta az már kész, de most csak kenyérrel!
Legalább így nem megy tönkre a maradék kenyér!

Itt nem volt hó! Nálatok? ;) :x :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 7:15

Jó reggelt Lányok!
Fruzsi felkeltett,mert le kellett mennie pisilni.Jó hűvös az idő,dér lepi a szemetest.5 db frézia bújt ki a levélből és várja a bimbósodást,finom a cappuccínó , meleg van a fürdőszobában ,ahol hamarosan tusolok.Hát nem óriási gazdaságot birtoklok?De komolyan ,Lányok!TEHÁT,bár a rádióból árad a VILÁG FELZAKKANTSÁGA -MINDEN NORMÁLIS.ÉS ,legyen is az!!! :) :))
Ma megyek a városba,a CSARNOKBA , utána sétálok egyet.Holnap Veronika nap lesz,ezért a barátnőm másik lányával találkozom , nem számít rá, veszek neki 1 szál szép virágot \:D/ a névnapjára.Jól fel kell öltözni,de jó lesz egy kis séta.Majd hozok képeket este.Mindenkinek JÓ NAPOT!Paggy %%- @};-
Részlet egy cikkből:
Jó néha csak ténferegni az utcákon, amikor épp nem kell sietnünk sehova, nem késünk el sehonnan, nem húzzák a vállunkat a csomagok. Csak sétálunk és nézelődünk: ilyenkor döbbenünk rá igazán, hogy mennyire szép és érdekes városban élünk, előttünk már hány ezren koptatták ugyanezeket az utcákat. És mindenkinek megvan a saját története, ezek között a falak között már sok- sok életet leéltek. Belvárosi sétánkon az egykori városfal mellett, a Kálvin tér és az Astoria környékén bóklásztunk.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 13:49

Sziasztok!A fenti állítás igaz.Ma nagyon jó délelőttöm volt.Sikerült bőségesen bevásárolnom a CSARNOKBAN Verával,majd sétáltunk nagyot a Kálvin tér és az Astoria között.
Készítettem képeket is.Estére összerakom és hozom.Üdv.Paggy %%- @};-
JUHHHÉ!!!Az első bimbó megjelent:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 18:15

Nahát,kezdem szégyellni magam megint,hogy itt "szorgoskodok"mindig .Hű,ezt meg kell gondolnom!!! :ymdaydream: Most mi legyen? :-?? Jó,hát rászánom magam és kibírom valahogy a kritikát ;;)
A mai nap krónikája,a holnapi ugyanis a mosás teregetés,porszívózás,felmosás napja lesz,így krónika sem születik. :))
HŰŰŰŰ,a MINDENIT!!!!Elszállt ,amit írtam!!!!!! :(( Csak egy rossz gomb megnyomása és kész!!!!!!
Tehát:
Ma Vásárcsarnok előtt találkoztunk Verával,a barátnőm lányával.Teli banyatankkal,elég hűvösben,indultunk sétálni.Az első állomás a Kálvin tér sarkán lévő kis /nagyon-nagyon jó!!/virágüzlet,ahová Verát elcsaltam és csak ott mondtam neki,hogy a névnapjára válasszon virágot.Meglepődött,de örült.Mutatom a virágválasztékot.Lányok!Még mindig éjszakaira van állítva a telefonom,mert nem találkoztam a lányommal,aki meg tudta volna mutatni,hogyan állítsam vissza.Mindenhogy próbáltam,de nem ment,így a képek 70%-sak!!! :((
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 18:41

A virágüzlet a templom mellett van:
Kép
Vera és a banyatank,mögöttük a virágüzlet:

Kép
A valóságban gyönyörűbb,friss virágok:
Kép
És még csak nem is élesek a képek/ez az én hibám,de nem akartam vacakolni a boltban/:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 18:48

Ezt a képet a bolt FACEBOOK profiljáról csórtam,itt azért szebbek a színek:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 18:49

Vera egy rózsaszín tulipánt választott.Jól becsomagolták,hogy meg ne fagyjon.
Most pedig kezdjük a sétát!
Kép
Kálvin tér.
A Kálvin tér kialakulása és fejlődéstörténete szorosan kapcsolódik Pest város históriájának nagykönyvéhez, amelyben külön fejezet illeti meg. Évszázadok óta itt futottak össze az alföldi városok kereskedelmi útjai a magas és erős kőfallal körbekerített történelmi városmag egyik kijáratához, a Kecskeméti kapu elé. A tér három kerület metszésében, kilenc útvonal találkozásánál napjainkban is a Belváros egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontja.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 18:54

A következő képen a régi PESTET körülvevő városfalak láthatók. A várost a 15. század második felében, Mátyás király uralkodása idején – a fenyegető török támadások ellen – itáliai mesterek közre­működésével erődített fallal vették körbe.
Kép
Ez a szálloda van most a KELETI KAPU HELYÉN:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 19:02

A kép a Kálvin térről készült,balra a KELETI KAPU felé mentek a lovaskocsik:
Kép



A városban évente négyszer rendeztek nagy vásárokat, melynek egyik központja a Kecskeméti kapu előtti teresedés volt: József napján (március 19.), Medárduskor (június 8.), Keresztelő Szent János fővételének napján (augusztus 22.) és Lipót-napon (november 15.). Egyetlen kéthetes vásár alatt akár tizenhárom-tizennégy ezer szekér is áthaladt a városi vámon, mintegy négyszer annyi igavonó állattal. A préri nyers szaga terjengett a ló-, sertés-, birka- és marhavásárok idején, az Országúton a Dunától a mai Erzsébet térig, ráadásul valóságos szaharai porfelhő homályosította el a városrészt. A tanyák ízes szavú tarka népe hullámzott fel s alá a heti- és országos vásárok idején, de ezen időszakon kívül is sok az „állványon áruló”, a görögdinnye-piramis és zöldségtorlasz itt a Széna piacon. Egyetlen fa sincs a múzeumot körülvevő nagy kertben és a kálvinista templom előtti téren, „csak hihetetlen tömegű ocsmányság”. A szemetet elszállítják ugyan, de az egykorú lapok mindegyike felemlíti a Széna piacon fölhalmozott gané- és szemétdombokat és a „bennük fetrengő nyomorult embereket”. A gyepmester legényei is a Mészáros és Lövész (Vámház krt., Királyi Pál) utca sarkán öntötték ki a maradványokkal teli hordóikat. Több száz áruval, terménnyel megrakott hajó, dereglye, tutaj köt ki a rakpartokon, melyekből társzekerek és saroglyák terítik szét a holmit beljebb a városban. Néhány fedett csatornát leszámítva a szennyvíz nyitott árkokban vagy az utca szélén csordogál a Duna felé. Vízvezeték híján az ásott kutak egyre szennyezettebb vizét itta a város, mosáshoz pedig a lajtos szekerekből vásárolt Duna-vizet. A főutakat éjszakánként 1600 olajmécses „világította” meg úgy-ahogy. Cirkalmas homlokzatú emeletes házak, földszintes kunyhók és zöldségeskertek váltják egymást az utcák mentén. A negyvenes években a város 269 utcájából 116 van kockakővel kirakva, a többi még sáros földút.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 19:05

Tovább haladva a Nemzeti Múzeum mellett vola a hírhedt KÉT PISZTOLY FOGADÓ:


Hiába magasodott itt a Nemzeti Múzeum épülete, hiába vásárolták fel sorra a mögötte lévő telkeket az ország leggazdagabb mágnásai, a Palotanegyed felvirágzását nagyban akadályozta a város talán legveszedelmesebb kocsmája, a híres hírhedt Két Pisztoly fogadó, ahol lazák voltak az erkölcsök, élesek a kések és kemények a pofonok. 1862-ben Festetics György elkezdte építeni a saját palotáját a Nemzeti Múzeum mögött, hamarosan követte a példáját az Esterházy és a Károlyi família is, a Két pisztoly és törzsközönsége azonban még mindig itt duhajkodott. „A múzeum-teleknek szomszédságában volt a hírhedt „Két pisztoly” (…) dőzsölő korhelyek és kártyások ronda tanyája.” – idézte a parpercbudapest blog a Vasárnapi Újság tudósítóját. Bókay János, a hazai gyermekgyógyászat atyja valósággal szerelmes volt a környékbe, ő is itt akart házat építeni, azonban aggódott, hogy milyen hatással lesz a kocsma szomszédsága a társadalmi presztízsére. A Két pisztolyban évszázados hagyománya volt a rendbontásnak, a kocsma a 18. században (!) épült és állítólag még Sobri Jóska is itt emelgette a poharakat, amikor Pesten időzött. A fogadó elsősorban a Széna téri piac (akkor a Kálvin teret nevezték így) kofáit és állatkereskedőit szolgálta ki. Dubniczky egy hivatalos levélből is idéz, mely szerint a fogadóba „feslett erkölcsű” nőszemélyek jártak, akikkel az „ittasult férfiak botrányos kalandokat” folytattak az udvaron és a sötét utcán, ezek pedig nem „nem egyszerű társalgásból vagy ölelgetésekből álltak”, hanem „tettleges közösülésben” is megnyilvánultak. A levélíró szerint ezen a kerítés sem segített, mert a „féket nem ismerő szenvedély, düh kitörte a kerítést és még rakoncátlanabbul űzte fertelmes kalandozásait”
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 19:08

Most még egyszer beteszem ezt a képet,mert a nagy üvegpalota/KÁLVIN CENTER/mellett állt ez a fogadó.

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. január 12. 19:11

Továbbsétálunk az ASTORIA felé,elmegyünk a Nemzeti Múzeum mellett:
Kép
Kép
Kép

Vissza: “Társalgó”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég