What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 5:56

Kép

Műfaj: TEDx előadás
Részek száma: 1
Premier: 2010.
Hossza: 5 perc
Ország: USA
Nyelv: angol

Két mongol dokumentumfilm, és az orosz Oscar-díjas üvegfestéses technikával készült The Old Man and the Sea (Az öreg halász és a tenger) című animációs film lefordítása után felmerült az ötlet, hogy a filmek egyes részleteit be lehetne építeni a tanítási órákba. Egyik társunk Zsu (mikaz) a The Story of The Weeping Camelből vetített is részleteket, színesítve a történelem óráját. Az Öreg halász és a tengert ő az egyik etika órán, én pedig osztályfőnöki órán mutattam be a tanítványaimnak.

Azóta újabb öt rövidfilm feliratát készítettem el, és most itt a folytatás.

Ezúttal a 11 éves amerikai Birke Baehr beszél arról, miként manipulálják reklámjaikkal világszerte az élelmiszergyártók a gyerekeket, így szoktatva rá őket a bizonyítottan egészségtelen ételekre. Azt szeretné, ha minél többen tudnánk, hogyan készül az élelmiszer, honnan származik, és hogy mit tartalmaz. Miért érdemes meghallgatni azt, amit mond? Mert már gyerekként rájött, hogy fenntartható gazdaságra van szüksége a világnak.

2010-ben, az előadás elhangzásakor Birke volt a legfiatalabb TED előadó. Azóta a fenntartható élelmiszertermékek téma nemzetközileg elismert előadója és ifjúsági szószólója. Részt vett számos ökológiai mezőgazdasági szemináriumon, biogazdaságokat látogatott az Egyesült Államokban és Olaszországban is. A pusztító, iparosodott élelmiszerrendszer ellen küzd, a GM-mentes, fenntartható és ökológiai gazdálkodás érdekében. És még mindig csak 17 éves.

Ajánlom biológia, etika és osztályfőnöki órára.

A többi oktatási segédanyagként használható film, videó:



Fordította: ezoritu

Videó letöltése:

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gabóci5
Hozzászólások: 1589
Csatlakozott: 2016. február 27. 19:38

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Gabóci5 » 2016. november 16. 16:25

Köszönöm Rita, megnéztem. :) Példa értékű a fiatal fiú érdeklődése, felismerése és meggyőződése a téma iránt. Tényleg a gyerekeknél kell kezdeni az ismeretterjesztést! ;) Nem egyszerű a probléma, és a megoldása még bonyolultabb, de beszélni kell róla!!! Minél több emberhez jut el az információ, talán annál többen fognak tudatosan, egészségesen élni. Különösen a városiak vannak hátrányban. A 60-as, 70-es években nagyon sok városi embernek volt ún. hobby kertje ahol megtermeszthette a konyhára valót, ami egészségesebb volt a boltinál. Mára ez a kevesebb szabadidő miatt jócskán lecsökkent, marad a piacon a kistermelő.
Kapirgáló baromfit még csak csak, de dagonyászó sertést, legelő tehenet csak faluhelyen látni, de már azokat is részben táppal etetik. Az ipari "gyártású" baromfit, vágó állatot telenyomják még antibiotikumokkal is. ... Akkor együnk egészségesen!!! ... Hogyan??? Én már évek óta nem veszek felvágott félét, virslit is csak nagy ritkán és csak jó minőségűt!

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 17:17

Gabóci5 írta:Köszönöm Rita, megnéztem. :) Példa értékű a fiatal fiú érdeklődése, felismerése és meggyőződése a téma iránt. Tényleg a gyerekeknél kell kezdeni az ismeretterjesztést! ;) Nem egyszerű a probléma, és a megoldása még bonyolultabb, de beszélni kell róla!!! Minél több emberhez jut el az információ, talán annál többen fognak tudatosan, egészségesen élni. Különösen a városiak vannak hátrányban. A 60-as, 70-es években nagyon sok városi embernek volt ún. hobby kertje ahol megtermeszthette a konyhára valót, ami egészségesebb volt a boltinál. Mára ez a kevesebb szabadidő miatt jócskán lecsökkent, marad a piacon a kistermelő.
Kapirgáló baromfit még csak csak, de dagonyászó sertést, legelő tehenet csak faluhelyen látni, de már azokat is részben táppal etetik. Az ipari "gyártású" baromfit, vágó állatot telenyomják még antibiotikumokkal is. ... Akkor együnk egészségesen!!! ... Hogyan??? Én már évek óta nem veszek felvágott félét, virslit is csak nagy ritkán és csak jó minőségűt!

Nagyon szívesen Gabi! Nehéz, nagyon nehéz téma ez is, épp úgy, mint a szemétsziget.
Szerteágazó, sokfelé vezet, és persze itt sem lehet nagy változásokat elvárni rövid
időn belül. De a fiatalok olyan okosak tudnak lenni. Hátha másabb aggyal közelítenek
a témához, mint mi. A szemétszigetnél is csak jajgattak az idősebb tudósok, hogy
nem lehet mit tenni, aztán jött egy fiatal srác, akinek nem sztereotípiák jutottak az
eszébe, hanem egy nevetségesen egyszerű és olcsó ötlet.

Én ugyan falun élek, de tehén már pár éve sincs itt, szerintem disznó is kevés, és
baromfi is. Városról kiköltözött emberek alkotják a falu nagy részét, akik kiskertet
művelnek, és gyümölcsfákat is ültetnek, de haszonállatot nem tartanak. Én sem tudom
mit lehetne tenni. Az biztos, hogy ha piacra megyek, akkor a néniktől szoktam venni
ezt azt, mert ők valószínűleg nem permetezik agyon a növényeket.

Arra jó ez a videó, hogy hátha valamelyik diákban megmoccant valamit. Ez a fiúcska
is hogy kitartott az elképzelései mellett. Már most szaktekintély. Reméljük jól tette,
hogy nem a focit választotta:

Kép
Kép
Avatar
Miho
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016. február 29. 17:14

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Miho » 2016. november 16. 19:32

Szia!

Köszi, láttam és vittem. Hétvégén aprónépeimmel megnézem, kíváncsi vagyok mit fognak mondani.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 20:37

Szia!
Én is nagyon kíváncsi vagyok rá! Nagyon szívesen ezt is!


Kép
Kép
Avatar
Vaskica06
Hozzászólások: 339
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:58

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Vaskica06 » 2016. november 17. 15:54

Kedves Rita!
Nagyon szépen köszönöm a kis filmeket.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: What's Wrong with Our Food System / Mi a baj az élelmiszerrendszerünkkel?

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 17. 17:24

Kedves Ica! Nagyon szívesen!

Kép

Vissza: “Amerikai Egyesült Államok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég