My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 6:16

Kép

Műfaj: TEDx előadás
Részek száma: 1
Premier: 2013.
Hossza: 12 perc
Ország: USA
Nyelv: angol

Két mongol dokumentumfilm, és az orosz Oscar-díjas üvegfestéses technikával készült The Old Man and the Sea (Az öreg halász és a tenger) című animációs film lefordítása után felmerült az ötlet, hogy a filmek egyes részleteit be lehetne építeni a tanítási órákba. Egyik társunk Zsu (mikaz) a The Story of The Weeping Camelből vetített is részleteket, színesítve a történelem óráját. Az Öreg halász és a tengert ő az egyik etika órán, én pedig osztályfőnöki órán mutattam be a tanítványaimnak.

Azóta újabb öt rövidfilm feliratát készítettem el, és most itt a folytatás.

Gyermekként, Észak-Koreában, Lee Hyeon-seo azt gondolta, hogy az országuk a legjobb a világon. Egészen a 90-es években bekövetkezett éhínségig nem is kételkedett ebben. 17 évesen szökött el az országból, és kezdte meg új életét Kínában, illegális menekültként bujkálva. Története szívszaggató, személyes sztori túlélésről és reményről, és erőteljes figyelmeztetés azoktól, akik folyamatos veszélyben élnek, még akkor is, amikor az országhatárt már messze maguk mögött hagyták.

TED előadását több mint 6 millióan látták eddig. Többen figyelmeztették, hogy legyen résen. Azzal, hogy kiteregeti a diktatúra szennyesét, könnyen árthat magának. Ez fokozottan igaz, mióta megjelent A lány hét névvel – Szökésem Észak-Koreából című könyve, amelyet mintegy húsz nyelvre lefordítottak.

Tavaly hozzánk is ellátogatott a könyve kapcsán. Két hosszabb cikk róla, vele:
http://index.hu/kultur/2015/09/19/hyeonseo_lee_a_lany_het_nevvel_eszak_korea_szokes/
http://www.evangelikus.hu/hyeonseo-lee-interju


Ajánlom történelem, társadalomismeretek, etika, és osztályfőnöki órára.

A többi oktatási segédanyagként használható film, videó:



Fordította: ezoritu

Videó letöltése:

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gabóci5
Hozzászólások: 1589
Csatlakozott: 2016. február 27. 19:38

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Gabóci5 » 2016. november 16. 15:28

Rita! Köszönöm, hogy közreadtad ezt a megdöbbentő dok.filmet és a kiegészítő információkat. Mióta a dorámáknak köszönhetően érdeklődöm Korea iránt, több kevesebb információm van Észak-Koreáról is. Fájdalmas folyamatában követni Korea (Choszon) történelmét. A Japán megszállást, a háborút a kétfelé szakadást, és következményeit. Hihetetlen, megrázó és szívszaggató az ideológiai agymosás eredményeként élők sorsa még a XXI. században is! Elképesztő, hogy nagyrészük természetesnek találja életüket ebben a pokolban, csak egy kevés informáltabb próbál meg változtatni ezen a nehézségek ellenére is.
Avatar
mikaz
Hozzászólások: 189
Csatlakozott: 2016. február 29. 19:40

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: mikaz » 2016. november 16. 17:31

Köszönöm Rita! Nagyon örülök ennek a dokumentumfilmnek. A könyvet olvastam, sőt néhány diákom is.Velük többször beszélgettünk már Észak-Koreáról. Nagyon hatásos lesz ez a rövidfilm, remélhetőleg a többieknek is felkelti az érdeklődését.
Valóban jól használható mindkét fordításod! ^:)^ Zsu
KépKép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 17:37

Gabóci5 írta:Rita! Köszönöm, hogy közreadtad ezt a megdöbbentő dok.filmet és a kiegészítő információkat. Mióta a dorámáknak köszönhetően érdeklődöm Korea iránt, több kevesebb információm van Észak-Koreáról is. Fájdalmas folyamatában követni Korea (Choszon) történelmét. A Japán megszállást, a háborút a kétfelé szakadást, és következményeit. Hihetetlen, megrázó és szívszaggató az ideológiai agymosás eredményeként élők sorsa még a XXI. században is! Elképesztő, hogy nagyrészük természetesnek találja életüket ebben a pokolban, csak egy kevés informáltabb próbál meg változtatni ezen a nehézségek ellenére is.

Ezt a videót is nagyon szívesen, Gabi! Gyalázat, ami ott folyik! Természetesen arról tudtam,
hogy Észak-Koreában diktatúra van, de mivel nem foglalkoztatott a téma, ezért nem mentem
bele mélyebben. Most meg csak lesek ki a fejemből! Nem csak a diákoknak, nekem is nagyon
hasznos volt ez a videó, és a cikkek. Mi munkájukba kerülhet a diktátoroknak, hogy 70 évig
így fenn tudják tartani a rendszerüket. Mindent az irányításuk alatt kell tartaniuk, és mindig
résen kell lenniük. Remélem minél hamarabb rés keletkezik az észak-koreai pajzson!

Kép
Kép
Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 16. 18:28

mikaz írta:Köszönöm Rita! Nagyon örülök ennek a dokumentumfilmnek. A könyvet olvastam, sőt néhány diákom is.Velük többször beszélgettünk már Észak-Koreáról. Nagyon hatásos lesz ez a rövidfilm, remélhetőleg a többieknek is felkelti az érdeklődését.
Valóban jól használható mindkét fordításod! ^:)^ Zsu

Szia Zsu!
Én is nagyon örülök, hogy használhatónak tartod őket!
Most rámentem a pár percesekre,
hátha megint úgy járok, hogy találok még hozzájuk valamit, de azzal együtt se vegyék
el az óra nagy részét. Vitaindítónak nagyon jók.

Klasszak ezek a TED előadások! Érdemes köztük kutakodni.

Most pedig megyek filmet fordítani, de szokás szerint megint variálok!

Kép
Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2016. november 16. 21:16

szia Rita! Köszönöm ezt a dok filmet, láttam a tv-ben annó de nagyon fontos hogy itt is meglegyen. A vezérüket az egyik csoportunkban csak dagadtfejünek hivjuk, annyira utáljuk. Muszáj azért szemmel tartani..és nagyon boldog vagyok ha valakinek sikerül onnan elszöknie.
Sajnos nem mindenki jár sikerrel! :ymhug: :movingflower: :movingflower: :movingflower:
A könyvét is sikerült megvennem! és már ki is olvastam, nem egy könnyű de nagyon reális olvasmány! :movingflower: :flower1:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 17. 5:57

Kata58 írta:szia Rita! Köszönöm ezt a dok filmet, láttam a tv-ben annó de nagyon fontos hogy itt is meglegyen. A vezérüket az egyik csoportunkban csak dagadtfejünek hivjuk, annyira utáljuk. Muszáj azért szemmel tartani..és nagyon boldog vagyok ha valakinek sikerül onnan elszöknie.
Sajnos nem mindenki jár sikerrel! :ymhug: :movingflower: :movingflower: :movingflower:
A könyvét is sikerült megvennem! és már ki is olvastam, nem egy könnyű de nagyon reális olvasmány! :movingflower: :flower1:

Szia Kata! Emlékeztem rá, hogy te is és Zsu is megemlítettétek a könyvet, így amikor
rájöttem, hogy a videón ugyanaz a személy mondja el a történetét, aki a könyvet írta,
tudtam, hogy meglepetés lesz nektek is.

Az órákra rövid videók kellenek, amelyek a rövidségük mellett is lényegre törőek. Ez
a film 12 percben is tökéletesen érzékelteti, milyen az élet egy diktatúrában. Már a
Ballerino is, és most ez a videó is rádöbbentett arra, hogy a szökés a diktatúrából újabb
nehézségek, szenvedések elé állítja a menekülőket. Némelyikük soha nem tapasztalja
meg azt a boldogságot, amit remélt.

Nagyon szívesen!

Kép
Kép
Avatar
boszorkany
Hozzászólások: 544
Csatlakozott: 2016. április 24. 12:13

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: boszorkany » 2016. november 19. 23:31

Viszem ezt is Rita,kivancsi vagyok a tortenetere,megha kuzdelmes is.Koszonom,hogy szinesited a forditasaiddal az ismereteimet. :flower1:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 20. 10:34

boszorkany írta:Viszem ezt is Rita,kivancsi vagyok a tortenetere,megha kuzdelmes is.Koszonom,hogy szinesited a forditasaiddal az ismereteimet. :flower1:

Kedves Éva! Nagyon szívesen a fordítást! Örülök, hogy Te is megnézed!

Tizenkét perc nem elég, hogy 14 év megpróbáltatásait elmesélje, de ahhoz
igen, hogy el tudjuk képzelni, min ment keresztül, egy jobb életre vágyó
fiatal lány.

Remélem már egészen jól vagy! Örülök, hogy "látlak"!

Kellemes hétvégét kívánok!


Kép
Avatar
Magdimama
Hozzászólások: 277
Csatlakozott: 2016. február 28. 17:28

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Magdimama » 2016. november 20. 11:03

Kedves Rita!
Őt is megnéztem.Nem árt kitekinteni az ablakon senkinek.A két ajánlott cikket elmentettem.Azt is el fogom olvasni.Az ember csak nagy tehetetlenséget érez ha Észak-Koreáról ismer meg újabb dolgokat.Vannak más kommunista országok is, de ilyen őrült,rendszerről még véleményt sem tud az ember mondani,mert az értelembe nem fér. x_x Üdv.Nagyi
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 20. 16:44

Magdimama írta:Kedves Rita!
Őt is megnéztem.Nem árt kitekinteni az ablakon senkinek.A két ajánlott cikket elmentettem.Azt is el fogom olvasni.Az ember csak nagy tehetetlenséget érez ha Észak-Koreáról ismer meg újabb dolgokat.Vannak más kommunista országok is, de ilyen őrült,rendszerről még véleményt sem tud az ember mondani,mert az értelembe nem fér. x_x Üdv.Nagyi

Kedves Nagyi! Egyetértek veled! Én is azt gondolom, hogy egy őrült rendszer, őrült
diktátorral. Borzalmas volt olvasni, hogy a lány akkor kezdett gyanakodni, hogy
valami nincs rendben, amikor a "Kedves Vezér" meghalt. Nem értette, hogy ez hogy
fordulhatott elő, az addig halhatatlannak gondolt emberrel. Egyszer azt is olvastam,
hogy az észak-koreaiak szerint az ő vezérük wc-re sem jár. Nem fér bele az imidzsébe.
Szörnyű az egész úgy, ahogy van!

Lee Hyeon-seo amerikai férjével:

Kép
Avatar
boszorkany
Hozzászólások: 544
Csatlakozott: 2016. április 24. 12:13

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: boszorkany » 2016. november 21. 10:54

Rita írta:
boszorkany írta:Viszem ezt is Rita,kivancsi vagyok a tortenetere,megha kuzdelmes is.Koszonom,hogy szinesited a forditasaiddal az ismereteimet. :flower1:

Kedves Éva! Nagyon szívesen a fordítást! Örülök, hogy Te is megnézed!

Tizenkét perc nem elég, hogy 14 év megpróbáltatásait elmesélje, de ahhoz
igen, hogy el tudjuk képzelni, min ment keresztül, egy jobb életre vágyó
fiatal lány.

Remélem már egészen jól vagy! Örülök, hogy "látlak"!

Kellemes hétvégét kívánok!


Kép

Szia Rita,igen,megfogom nezni,mert erdekel,megha szomoru is.
Nem vagyok egeszen jol,ujabb masszazs kurat kapok,nem nagyon akar alakulni,most meg a hangulatom is a lejton van.(aTarsalgoban irtam errol,nem ismetlem magamat)
Jo pihenest kivanok a munka utan.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. november 21. 20:47

boszorkany írta:Szia Rita,igen,megfogom nezni,mert erdekel,megha szomoru is.
Nem vagyok egeszen jol,ujabb masszazs kurat kapok,nem nagyon akar alakulni,most meg a hangulatom is a lejton van.(aTarsalgoban irtam errol,nem ismetlem magamat)
Jo pihenest kivanok a munka utan.

Sajnálom, Éva! Azért nagyon bízom benne, hogy egyszer hirtelen előállsz
a nagyszerű hírrel. De jó lesz!


Kép
Avatar
boszorkany
Hozzászólások: 544
Csatlakozott: 2016. április 24. 12:13

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: boszorkany » 2016. november 22. 2:16

Rita írta:
boszorkany írta:Szia Rita,igen,megfogom nezni,mert erdekel,megha szomoru is.
Nem vagyok egeszen jol,ujabb masszazs kurat kapok,nem nagyon akar alakulni,most meg a hangulatom is a lejton van.(aTarsalgoban irtam errol,nem ismetlem magamat)
Jo pihenest kivanok a munka utan.

Sajnálom, Éva! Azért nagyon bízom benne, hogy egyszer hirtelen előállsz
a nagyszerű hírrel. De jó lesz!


Kép

Nagyon remelem en is Rita.Ugyanigy forgatom a fejemet naponta,mint ez a kis vidam katica,felviditott olyan aranyos. :)
Kati424
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2016. október 4. 15:17
Kapcsolat:

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Kati424 » 2016. december 18. 10:26

Kedves Rita!
Tegnap, ahogy begyűjtöttem az adventi ajándékokat, nézelődtem az oldaladon, és örömmel fedeztem fel ezt a fordításod. Olvastam a könyvet, nagy hatással volt rám, és örülök, hogy láthattam Lee HyeonSeo-t, ahogy elmesélte a történetét, felelevenedtek bennem a könyvben leírtak, újra átéltem a menekülés, az új élet, a megannyi megpróbáltatás pillanatait. Az a megrázó, hogy mindez igaz történet. Lee HyeonSeo nagyon bátor, hogy megírta a könyvét, és hogy előadásokat is tart a témában, mert az ő célja, hogy megismertesse a valóságot Észak-Koreáról, ezáltal is többet tudhatunk meg erről az elzárt országról. Nagyon szépen beszél angolul, minden szavát tisztán értettem, de azért köszönöm a feliratot, mert máskülönben talán sosem fedezem fel ezt a filmet.
Lee Seung Gi (이승기) magyar rajongói oldal: http://lsghungarianfanpage.blogspot.hu
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: My Escape from North-Korea / Szökésem Észak-Koreából

HozzászólásSzerző: Rita » 2016. december 18. 15:53

Kedves Kati! De jó, hogy barangoltál egy kicsit tegnap, és ezt a filmecskét is megnézted!

Szép, értelmes és intelligens nő Lee Hyeon Seo. Nagyon megérintett még ez a rövidke videó
is, el tudom képzelni, hogy a könyv mennyire szíven ütne.

Számomra az egyik legszörnyűbb tanulság, amit már a Ballerino-nál is levontam az, hogy
hiába szöknek meg a borzalmak elől (ami sokszor nekünk borzalmasabb, mint nekik), nem
találják utána sem a helyüket. Nem egyszerű dolog hazát cserélni, mert nem biztos, hogy
a régi után az újat hazájuknak tudják tekinteni. Lehet, hogy egy életre hontalannak érzi
magát egy menekült.

Nagyon szívesen! Kellemes karácsonyi készülődést!

Kép

Vissza: “Amerikai Egyesült Államok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég