Van képem hozzá

Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 1. 18:41

Paggy, rengeteg van belőlük minden alkalomra. Mind nagyon tetszik. Órákat lehet eltölteni
a nézésükkel.
Középen vannak a kategóriák, és azon belül rengeteg ilyen zenés-mozgó képeslapot találni.

https://www.jacquielawson.com/cards

Ez például a legfelső, születésnap kategória képeslapjai.

https://www.jacquielawson.com/cards/birthday
Avatar
nildiko
Hozzászólások: 1094
Csatlakozott: 2016. február 28. 15:32

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: nildiko » 2021. december 1. 21:05

Boldog szülinapot Sámuelnek.
Kívánok neki sok-sok örömöt, és jó egészséget. :flower1:

Kép
Avatar
f.ági
Hozzászólások: 2668
Csatlakozott: 2016. február 28. 19:59
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: f.ági » 2021. december 1. 21:53

Sámuelnek boldog szülinapot!!!
Nagyon jól néz ki a citromtortája! :-)

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 1. 23:15

KEDVES LÁNYOK!Nézzétek meg DORINA új fordításában a "MÁLMOI" -"Szavaink gyűjteménye"c.filmet!Külön köszönet,ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni,hogy Dorina hallás után, koreaiból fordít.MICSODA BRAVÚR !!! ^:)^ ^:)^ ^:)^ :flower1: :flower1: :flower1: Itt is gratulálok Neked DORINA!!! :flower1: :movingflower: @};-
Dorina oldalán megán megtalálható a film,én már letöltöttem és megkaptam tőle/el kell kérni,mert jogtalanul használta egy honlap néhány feliratát/a feliratot.Nem macerás.Lányok fontos dolog,hogy néha megmártózzunk a komolyabb témákban is.Főleg úgy,hogy többen nézzük a GREAT KING SEJONG c.sorozatot,amit Nelli Cherry Rock engedélyével feltett a NETRAT/Zöld Tigris/-ra.A Dorina által fordított film is kapcsolatban áll Sejong király ábécéjével.
Lányok!Akkor ajánlom Nektek!Paggy %%- @};-
Részlet a Dorina által a filmhez feltett háttéranyagból:
Kis háttér a „Málmoi”-hoz


A múlt században, Korea japán gyarmati időszakában (1910-1945), 1938 után Japán úgy döntött, hogy A KOREAI NÉPET EGÉSZEN JAPÁNNÁ FORMÁLJA,ezért
el akarta törölni a koreai nyelvet. Tiltotta használatát és megszüntette oktatását.////// :o) Lányok!A Koreai Filmfesztiválon először látott dokumentumszerű film is azokról az idős nőkről szólt,akik Koreában csak japánul tudtak írni és olvasni.-mutattam is NEKTEK a film TRAILERÉT///// :o)

A „málmoi” (망모이) egy régies szó, jelentése szógyűjtemény, vagyis szótár,
mai nyelven „szádzsan” (사전) a neve.
A koreai nyelv, illetve a hángül (koreai ábécé) védelmére hozták létre.

Ami Dél-Koreában „Málmoi”-ként ismert, az valójában a szótár kéziratának
egy fellelt kötete....
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 2. 7:53

Paggy, a cicás képed mintha azt mutatná, hogy a macsekok is tűkön ülve várják, hogy az új kiskedvenc
megjelenjen. Mi is várjuk már! Szóval rosszcsont lesz? :D

Köszi a videót, meg is néztem. A videóban nem hallani, hogy Vera mit olvas fel a falfestmény alatti
tábláról, de felismertem a Janikovszki Éva könyveit is illusztráló Réber László figuráit, így a google-hoz
fordultam. Ezt írtam be: "réber lászló falfestmény dob utca", és máris két cikket is olvashattam erről
a kis pihenőhelyről. Nem vidám a története.
Réber László nem véletlenül van jelen, itt élt és alkotott Janikovszki Éva, akiről egy szoborral emlékeztek
meg a parkban.

https://index.hu/kultur/2019/08/13/bulinegyed_park_erzsebetvaros_kazinczy_utca_dob_utca_zsidonegyed_15-os_tomb/

https://orientpress.hu/cikk/2019-06-25_egyedi-hangulatu-pihenopark-jott-letre-erzsebetvaros-sziveben

Jaj, a párod kutyaelhagyós története egyáltalán nem nevetséges, mégis jót röhögtem rajta. Ilyenek a férfiak!
Az én volt férjem kétszer is elfelejtette elhozni az óvodából a gyerekeket. Beosztotta, egyszer a lányunkat
hagyta ott, egyszer meg a két fiunkat.

Köszi a gesztenyesütési 1X1-t. Lehet, hogy veszek pár darabot a Sparban.

Kata, nagyon szép a színük van a napkeltés vagy napnyugtás fotóidnak! De a legjobban mégis az első karácsonyi
kaktuszos kép tetszik. Ez:

Kép

A sötétebb és a világosabb zöld színek, a fények és árnyékok, a kerekded és az egyenes vonalak játéka
miatt ez a kedvencem. Újságba való fotó.

Jajjj, az a torta! És hogy várja Samuka! Én is így várnám! :D
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 2. 8:38

Én egy ilyen falfestményt fotóztam tegnap. Egy középiskola diákjai készítették 2006-ban.

Kép

Kép

A volt Centrum áruház (ma Centrum bevásárló központ) előtt állították fel ezt a menórát,
a Hanuka tiszteletére. Este, kivilágítva lett volna jó lefotózni.

Kép

Kép

Ez a betlehemes pedig a karácsony tiszteletére készült. A Szent István téren található, ahol az
adventi vásárt is rendezik.

Kép

Kép


Szintén a téren található ez a szeretet doboz, ahová rászorulóknak szánt ajándékokat várnak.

Kép

A programfüzet szerint az idén is működni fog a téren a Szeretet Sütigyár, ahol a közösségek által
sütött mézeskalácsokból befolyt pénzt a rászorulók megajándékozására költik.

Ez egy 2017-es videó a sütigyárról. A végén az ajándék doboz is látható működés közben, szépen
kivilágítva:

Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 2. 9:37

Lányok! Köszönöm szépen Mindenkinek a sok sok szépet, amit Samukának küldtetek! Végig vigyorogta a képeket és a zenét! Nagyon bírom mikor fülig ér a szája! :)) :x Most még pizsiben vagyunk.
Nagyon finom lett a citromos sütemény, képzeljétek a 1o szeletesnek majdnem kétharmadát tegnap megis ettük, bár magát a citromot Samu nem , az az én reszortom maradt :)) .
Ha már ajándékot nem tudtam venni, legalább most végre egy teljes torta legyen, ne szeletek ilyen olyan.
Kisebb kalandokkal, de megtaláltuk cukrászdát, s mivel odasúgtam a sofőrnek hogy születésnapja van és a tortájáért megyünk, az ajtónál ülő megkérdezte mit súgtam s gyorsan kikiabált a buszból hogy boldog születésnapot! Annyira jólesett!
Kicsit megváltozott egyik másik járat vonala, azért lett kalandos a tegnapi nap. DE megérte! JÓl ki is buszozta magát!
Csodaszép a zongorás tűzfal, ahogy a Meróna és a bethelemi jászol is! Feldíszítették az Ifjuság krt. hosszát, majd ha jövünk estefelé haza, csinálok képeket! Jó lenne majd a tóhoz is eljutni!
Ma a Bp,bankba készülök, de majd csak késő délután, hogy még éppen záróra előtt fogadjanak.
Küldöm Borinak az esedékes összeget. Kaptunk tőle téli csomagot is lekvárokat, Samu csokoládékat,s egy nagyon jó allergia krémet, amit nem volt hajlandó felírni a háziorvos.
Komoly allergiával küzd ő is, így egy új orvos azonnal megállapította nála. Így jutott ehhez a krémhez . Picike és drága.
Már használtam és sokat javított a homlokomnál levő píron.

Elocom a neve.
Amikor kenem fellángol, de kis idő múlva annyira elhalványul, hogy alig látni, szemben az általában virító csikkal.
s mivel pont a szemüveg felett van kifejezetten irritál.

Paggy, a fenyőbutorod kapcsán nem tudom írtam e hogy vagy olajjal, vagy viaszgyantával gyönyörűen fel tudod frissíteni a bútort! Érdemes utánajárni, mert ezek annyira hálásak!

Izgatottan várom a kutyás kalandokat! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
ui.: Természetesen csakis jó értelemben! :-bd
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 2. 14:00

sziasztok! Sikerrel minden elintézve! Befizetve, utalva, feladva és egy két dolog megvéve. Úgyhogy holnap már csak csellengünk már ha kimegyünk egyáltalán valahova. Úgy fáj a lábszáram, mintha aprófát akarnának belőle csinálni.
De legalább már itthon vagyunk!
Samuval megettük a maradék tortát, husi majd később lesz, mert ha most egy kicsit ledölök, és felteszem.. félek hogy szénné égetném!
Így ráér alapon később csinálom! Na megyek én is ledölni egy kicsit, még filmezni sincs így most rögtön energiám.
elég rendesen eláztunk, de ha akkor nem indulok el, lehet nem is mozdultunk volna ki, csak az a fránya banki dolog ne lett volna!!!
Viszont visszafelé láttam hogy a városháza előtti kis fák milyen gyönyörűen ki vannak diszítve, kékesfehér apró égőkkel.
Kép sajnos most nem készült. ...de karácsonyig remélem lesz még idő rá! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1:
Avatar
dorina
Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2018. február 25. 5:11

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: dorina » 2021. december 2. 17:02

Bekukkantottam.
Rita! Ahogy bemutatod Miskolc városát, újra és újra rájövök, hogy milyen szép is, emellett milyen nagyszerű dolgok vannak ott. Nagyon régen jártam Miskolcon, ezért jó pár dolog a kellemes meglepetés erejével hat rám.
Kata! Megkésve, de annál nagyobb szeretettel kívánok Samunak boldog születésnapot. (Régóta nem jártam ezen a platformom.)

Most vettem észre Paggy ajánlását az új fordításomhoz, a Szavaink gyűjteménye c. filmhez.
Jelzem ezért, hogy ha valaki kíváncsi esetleg a feliratra. Itt, a privát üzenetekben, nagyon szívesen elküldöm ennek a kis összetartó csoportnak, akiket megismertem.
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 2. 21:12

Dorina nagyon aranyos vagy, köszönjük szépen Samu nevében. :x :flower1: :littlehearth:
Majd a filmedre is kíváncsi lennék! :x :ymhug: :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
dorina
Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2018. február 25. 5:11

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: dorina » 2021. december 2. 22:12

Kedves Kata! Küldtem privát üzenetet, hogy eleget tegyek kérésednek.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 8:31

Kata, a tortán látszott, hogy nagyon friss, és beletették, aminek benne kell lennie.

Annak örülök, hogy egyre többször mentek el otthonról. Nem számít, hogy milyen formában történik,
lehet futás vagy séta, de fontos a mozgás. Jól csinálod, hogy naponta megtervezel magatoknak
valamilyen intézni valót, vagy vásárlást, így minden nap van ürügy a kimozdulásra.
Ne törődj vele, hogy fáj a lábad! A legjobb orvosság rá, ha használod. Arra biztatlak, hogy ma is
sétáljatok egyet, hozzászokik a lábad, ne félj.

Akkor Borival szent a béke? Kívánom, hogy többé ne csalódj benne.

Dorina,
köszi a dicséretet, és a filmfordításodat is!

Nagyon jó, hogy nyugdíjasként kerültem Miskolcra, így van időm jönni-menni, apró részleteket is
megfigyelni, meg utánaolvasni a megismert dolgoknak.

Tegnap kimaradt a Szent István téren található adventi naptár, amely versidézeteket rejt. Tegnap a
második ajtót is kinyitották már.

Kép

A két versrészlet:

Kép

Kép
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 3. 9:01

Kedves Dorina itt is köszönöm szépen a kedvességedet! :flower1: :littlehearth:
Kedves Rita, Igen szent a béke Borival, jobb is így. De azért csak meg vagyok rendülve, hogy ....a többit ugyis tudod.
De mivel a béke embere vagyok amennyiben rajtam áll, hát így kis részekben megoldható a kialakult helyzet!

Csodaszép az a ajándék naptár, illik a térhez, és nagyon szépek a versek. Várnai Zseni meg amúgy is kedvenc íróm.
Ma majd egy kicsit később lépünk ki hazulról, de majd egy pár házikobászt muszáj lesz majd hogy vegyek, meg talán ha találok kisebb sütőtököt!

Legyen mindenkinek szép napja!
Egyébként szeretnék elmenni majd antiteszt és kovid szűrésre, nem tudom mennyire lesz vevő rá a doki...már ha egyáltalán átadja a telefont az asszisztensnő!

De azért bepróbálkozom! :x :D :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 9:03

Szoktam böngészni miskolci honlapokat, így találtam rá a következő adventi játékra, amelyet a Vörösmarty
városrészen székelő Célpont Közösségi Tér szervezett. Azt hiszem a játékon túl a városrész megismertetése
is a céljuk volt. Jól tették! Mivel 20-25 percnyi gyors sétányira van tőlem ez a lakótelep, én is bekapcsolódtam
a játékba.

Ez volt a felhívás:

Kép

Az első ablak megtalálásához ez volt a segítség:

Kép

Beírtam a keresőbe a Kincses ékszerboltot, és az útvonaltervező segítségével rá is találtam az üzletre. Valóban
mellettük volt az első ablak. Le is fotóztam. A játékkiírás szerint számmal kell jelölni az ablakok sorszámát. A
tükröződés miatt alig vettem észre a színes gömbökből kirakott 1-t. A fotózás után vettem észre, hogy az ablak
a meghirdető Célpont Közösségi Tér épületéhet tartozik. Ekkor nyert értelmet a segítségben szereplő első két
mondat: "Ki ide betér közösségre lel. Finish, target angolul a neve." Jó fej volt a Kincses ékszerbolt főnöke.
Megsúgta, hogy övék lesz a 6-os ablak. :))

Az ablak (kicsit díszesebbre számítottam):

Kép

A célpont Közösségi Tér és az ékszerbolt. Most már tudom, hogy ez az Arany János utca.

Kép

Az első ablakról elküldtem a fotót a megadott email címre, és már megvan a második ablakhoz a segítség, nemsokára
indulok megkeresni.

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 9:03

Megtudtam, hogy 2016-ban Solymárról indult a játék, amelybe már 526 magyar város kapcsolódott be.
Miskolc, Vörösmarty városrész volt a 389. A lenti honlapról tudtam meg, hogy még egy miskolci városrész,
Görömböly is benne van a játékban, de ez messze van tőlem.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1P8U5ZWKMCfmGzAtS8rA6PBILxFmYezFr&ll=47.76129588615595%2C20.58045576562501&z=7&fbclid=IwAR2oNAliTzMbov0Bpxr8mFE-P-IgqYg77m44Kvnyfdm8S42j4eEp_9pvNtA

Kép
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 9:16

Na, indulok ablakkeresőbe, amíg el nem kezd esni az eső. Egész éjjel zuhogott.
Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 3. 11:19

https://www.wellneo.hu/?SID=r5oif3mdv08lhd04uh9jookvsv
ezt gyorsan belinkeltem, ez lenne a Samu születésnapi ajándéka..ami előre borítékolhatóan én használnám!

Milyen jó ez a kivilágítás játék..én sajnos nem szeretek már sotétedéssel kint lenni, de ma csillapodik a szél, kimegyünk.
Viszont végre nem esik. Csak a fejem érzem hogy van!
Na megyek tálalni lassan, mert mindjárt dél! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 13:50

Kata, vedd meg nyugodtan, amit szeretnél, de csak ennyit, semmi többet. Az ő szerepük azzal
véget ért, hogy te sértetlenül megkaptad az árut. Ne engedd, hogy utóélete legyen a vásárlásnak!
Ne állj szóba velük, mert elszemtelenednek.

Látom a fejlécen a Topshopot, ahol a kisebbik fiam egyszer vett egy aprítógépet nekem ajándékba.
Ő fizette ki, de mindenütt az én adataimat adta meg telefonszámostól, hiszen hozzám kellett, hogy
kihozza a futár. Megkaptam az aprítógépet, egy ideig csend volt, aztán felhívtak, hogy ajánljanak
valamit. Megkértem a férfit, hogy ne mondja végig, mert nem szeretnék semmit venni, ő nagyon
megértő volt, letettük a telefont. Aztán megint hívtak. Újra lejátszódott az első szitu, csak most
meg is kértem a pasast, hogy vegyenek ki az ügyféllistájukból, mert nem szeretném, ha hívogatnának.
Megígérte, és elnézést kért a zavarásért. Harmadszor is hívtak, akkor már erőteljesebben kértem,
hogy ne hívogassanak. Negyedszerre már nem tudtam úrinő maradni, és nagyon erélyesen kértem
rajtuk számon, hogy az ígéretük ellenére még mindig nem vettek le a listájukról. Mondtam, hogy
utoljára kérem tőlük, ha nem teszik meg, feljelentem őket. Azóta nem hívtak.
Avatar
Rita
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13446
Csatlakozott: 2016. február 25. 14:52

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Rita » 2021. december 3. 14:03

A mai ablak a Király utca 10. alatt lévő Gardénia virágbolt kirakata volt. A második képen a tegnapi
ablak tulajdonosa a Célpont Közösségi Tér tükröződik. Csak egy út és pár méter választja el őket
egymástól. A 2-es szám csak az első képen látszik. A bal felső sarokban zöld fenyőből van kirakva.

(Annyi sok szép karácsonyi kirakatot tudnék fotózni, de a kirakat üveg tükröződése miatt nem tudok
élvezetes képeket csinálni.)

Kép

Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 3. 16:14

Sziasztok!Minden csodás,amit felraktatok.Most csak RÁNÉZTEM és nem olvastam el.ÁM!!!!!!Lányok!Most lefoglalnék 4 kommenthelyet,mert szeretném folytatni az ÉLŐ VÁROST a 3.résszel.és azt is szeretném,hogy folyamatosan rakhatnék fel bele képeket,de nem akarom megakasztani a kommentjeiteket,így én 2 nap alatt tudok végezni és TI is tudtok beszélgetni.Holnap estére minden kész lesz,s akkor nyugiban elolvasom ,amit feltettetek.Tudjátok,nem azért teszem fel először a sajátomat,mert egy önző csaj vagyok,hanem ,addig nem tudok megnyugodni,amíg végére nem járok a dolgaimnak.Szóval és tettel,most 4 helyre beteszek 1-1 kis virágot,hogy lefoglaljam .Várom a sok szép fotót és kommenteket.Addig is,amíg testben és lélekben itt leszek ÜDV!!!+Vasárnap megyünk a kutyáért.Csináltam neki pórázt.Nem túl szép a varrás!!és az összegen,amibe az új került volna,vettem a menhely kutyáinak egy kis finomságot.
Saját gyártású nyakörv és póráz. :))
Kép
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 3. 16:19

:flower1:AZ ÉLŐ VÁROS/3
A középkori városok kialakulása /forrás AZ ÉLŐ VÁROS c.könyv+az internet/
Kép
Kép
Az ezres évek elhagyásával hatalmas újítási kedv lett úrrá az egyházi és világi férfiakon Európában miután,eredményesen visszaverték a normannok/vikingek/,szaracénok/arabok/és a magyarok támadásait-----/Ekkor kéri István a koronát és letelepíti-kereszténnyé teszi a népet-vége a KALANDOZÁSOK KORÁNAK/----Ez a hosszú küzdelemben kivívott ,biztosságban megfiatalódó világ a VÁROSÉPÍTÉSBEN találta meg kifejlődését.
--A város az egész középkori Európa talán legsajátosabb képződménye, hiszen mintegy szigetként szakadt ki a mindent meghatározó hierarchikus viszonyok közül (ugyanakkor saját belső szervezetét hasonlóan szigorú hierarchia keretei között állította fel). A Római Birodalom egykori városai – főképp az Alpokon túli területeken – a kora középkor első évszázadaiban elvesztették jelentőségüket, nagy részük elnéptelenedett. Az első ezredforduló után a megváltozó gazdasági körülmények újra lehetőséget biztosítottak a városiasodásnak. Az új mezőgazdasági eszközök és módszerek a termésátlagok bővülését eredményezték. A megjelenő felesleg értékesítése megnövelte az állandósuló vásárok és piacok szerepét. A kedvező földrajzi adottságokkal rendelkező (például folyóátkelőhelyeknél vagy kereskedelmi utak csomópontjainál ­fekvő) települések kihasználták a gazdasági lehetőségei­ket.

A beköltöző kézművesek és a megtelepedő kereskedők növekvő gazdasági erejükre támaszkodva különböző kiváltságok megszerzésére törekedtek. A városlakók függetlenségét sokszor egy-egy nagybirtokossal kötött megállapodás, néhol pedig a fegyveres harc (akár a püspöki fennhatósággal szemben) sikere biztosította. Ebben a küzdelemben számíthattak az önállósuló hűbérurakkal szintén ellentétben álló király támogatására is, és a városok így az uralkodói hatalom támaszaivá váltak. Végeredményben a középkori város azáltal jött létre, hogy a település kivElsősorban a fejlett kézművesiparral rendelkező Flandriában és Észak-Itáliában alakult ki sűrű városhálózat, de az átmenő kereskedelem kedvezően hatott a francia, az angol és a német területek városfejlődésére is, mi több, a 13–14. századtól Magyarországon is egyre több város jelent meg.

Néhány európai város lakosságának száma a középkor utolsó évszázadaiban. A középkorban a több ezer város közül mintegy kétszázban haladta meg a tízezer főt a városi népesség száma. (Az adatok becslésen alapulnak, és a történeti szakirodalomban is találhatunk eltéréseket.)
100 ezer – 200 ezer Párizs
50 ezer – 100 ezer Brugge, Gent, London, Bologna, Firenze, Milánó, Velence, Genova
10 ezer – 50 ezer Köln, Augsburg, Nürnbergáltságokat nyert el, és kikerült az addigi földbirtokos joghatósága alól.
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 3. 16:19

:flower1:
A feudális szolgáltatások alóli mentesülés és a földesúri joghatóságtól való megszabadulás a polgárság létrejöttéhez vezetett. Aki meghatározott időt (egy év és egy nap) eltöltött a városban, megszabadult a földesurától. („A városi levegő szabaddá tesz.”) Ehhez természetesen arra is szükség volt, hogy a városba beköltöző jobbágy biztos megélhetést találjon ott, és fenn tudja tartani magát (és családját). A szabad jogállású polgárok önállóan rendelkezhettek a tulajdonukkal (eladhatták, örökíthették), mindennapjaikat a városuk jogrendje szabályozta.

Mindennek értelmében a város lakói mentesültek a földesúri joghatóság alól, tehát polgári szabadsággal bírtak. Ugyanakkor a kiala­kuló város, a feudális társadalomhoz hasonlóan, szintén szigorú hierar­chiát hozott létre, vezető rétegei és a szegényebb tömegek között áthatolhatatlan különbségek voltak. A városi társadalomban a jómódú kereskedő patríciusok/a meggazdagodott külkereskedők,akik kiszorították a nemességet a városokból/ vagy megosztoztakn velük a hatalmon. és az iparos (céh)mesterek kezében volt a politikai irányítás, amelyből kizárták a plebejusok tömegét.
:o) A VÁROSOK ZÁRTKÖRŰ RENDEZVÉNYEK VOLTAK,A BELSŐ KÖRÖKBE BEJUTNI NEM LEHETETT/ :(( :(( :((
Spoiler: mutasd
Mintha a mostani viszonyokról írnának!!!
A városok lakosságának a zömét a szegénynép (plebs) alkotta. Õk nem rendelkeztek polgárjoggal, alkalmi munkából éltek. A városokba áramlást igyekeztek szabályozni, hiszen nem volt cél, hogy elvándoroljanak a parasztok. Eszerint, ha valamely férfi, vagy nõ egy évet és egy napot eltölt a városban háborítatlanul, örökre szabad városlakó lehetett.
A városi kiváltságok
Milyen gazdasági és politikai jogokkal rendelkeztek a városok?
A városokban élő közösségek kollektív kiváltságokkal rendelkeztek. A személyes polgári szabadságjogok mellett a legfontosabb gazdasági kiváltságok a heti piactartás, évente többszöri vásártartás, valamint az árumegállító jog voltak. Ez utóbbi a városon áthaladó idegen kereskedőt áruinak a helyi árszabásnak megfelelő eladására és a vásárvám megfizetésére kötelezte. További igen fontos gazdasági kiváltság volt, hogy a város évi egy összegben adózott a királynak – ezzel elkerülve a rendszeres adóztatás során előforduló túlkapásokat.

A város önállóságát fizikai értelemben is biztosította a falépítés joga. Egy jól megerődített vár vagy város valóban jelentős ellenállást tudott kifejteni bármilyen külső támadással szemben, akár több hónapos ostromot is sikerrel visszaverve. Nem véletlen, hogy akár a földbirtokosoknak, akár a városoknak a király biztosíthatta ezt a jogot.

A város politikai önállóságát az önálló irányításhoz és szabad ­vezetőválasztáshoz fűződő jogok biztosították. Ennek megfelelően alakították ki saját önkormányzatukat (önálló polgármester, szabad papválasztás, városi bíráskodás joga). Nyugat-Európában a városok mindinkább az uralkodói hatalom támaszai lettek. A 12. századtól már a városi önkormányzatok (kommunák) szabályozták az ott élők életét (városi jogkönyvek). A város élén általában a városi tanács által választott bíró vagy polgármester állt, aki a döntéseket a leggazdagabb városi patríciusokból álló tanáccsal egyetértésében hozta meg.Tehát a szegénynép semmibe sem szólhatott bele.Az egyik évben az egyik gazdag töltötte be a városi tanács fontos funkcióját,a másik évben a testvérük,rokonuk került a helyére. :o) :o) A KÖZVAGYONRÓL MEGKÖVETELT ELSZÁMOLÁST AZOK ELLENŐRIZTÉK?AKIK MAGUK IS AZ ELSZÁMOLÁSI KÖTELEZETTSÉG ALÁ TARTOZTAK------- :o) :o) Tehát tehát,hogy is volt ez És HOGY IS VAN EZ MANAPSÁG???Talán ugyanúgy??,A KÖZVAGYON MA IS MAGÁNALAPÍTVÁNYOKBA VÁNDOROL és KI SZÓL ELLENE???
-MI POLGÁROK CSAK NÉZZÜK, de NEM FOGJUK FEL, SZÉP SZAVAKKAL ELÁMÍTVA KÁBÁN BÁMULJUK A LOPÁST!!!!!!! Látszólag jogunk van választani a 2 borzalom között,de a történelem újra és újra ugynazt ismétli,más köntösben.Mindig a gátlástalanok birtokolják a javak nagy részét.Miért???
-Mert mi nem vagyunk elég bátrak,nincs elég anyagi önállóságunk,nincs évezredes beágyazottságú vagyonos családunk-kapcsolatokkal és mert KÉNYELMESEK IS VAGYUNK./ÉN IS!!!/Oldja meg más a problémákat---Nincs erőm beleásni magam a témába---Örülök,hogy élek----Most kinek higgyek----Egye meg a fene őket,csak marakodjanak a koncon,de nekem is juttassanak valamennyit----Nem vagyok elég okos,úgy is veszítenék,....---gondoljuk.És itt tartunk megint ,mint a középkorban.

Nézzünk meg egy várost közelebbről!Most már csak az élvezetes jön!!! :ymparty:
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 3. 16:20

:flower1Részletek AZ ÉLŐ VÁROS.c .könyvből:
A városban emberek és foglalkozások ütköztek egymással.A város egy hatalmas színpad volt,gyakran szó szerint,mivela játékok az utcákon folytak.A nyilvános tér mindennek és mindenkinek kötelező játékteret képezett.EBBEN SEGÍTSÉGET NYÚJTOTT AZ A KÖRÜLMÉNY,amiről ma hajlamosak vagyunk megfeledkezni: a 16.sz.elejéig Európában sokkal melegebb és naposabb volt az időjárás.Arról pedig pláne megfeledkezünk,hogy a KALENDÁRIUMBAN anno TÖBB VOLT AZ ÜNNEP MINT A MUNKANAP
-Hoppá! :-?? nézzünk csak utána,hogy miért????
ndex.hu/tudomany/til/2015/04/10/a_kozepkori_parasztnak_tobb_szabadnapja_volt_mint_onnek/
Részlet a cikkből:

A középkori jobbágyok élete nem volt könnyű. Borzasztó higiéniai és egészségügyi körülmények között éltek, jogaik alig voltak, ellenben látástól vakulásig dolgoztatták őket a földesúr földjein. És ebből a három dologból kettő igaz is. Történészek szerint azonban a középkorban, főleg a 13-14. században egyáltalán nem dolgoztak olyan sokat a parasztok, valójában jóval több szabadnapjuk volt, mint a mai munkavállalóknak.
A korabeli feljegyzések szerint a 14. századi Európában a jobbágyok nagyjából évi 150 napot dolgoztak csak. Hogy ez hogy jött ki? Nos, a vasárnapi munka tilalma mellett a KDNP anyaszervezete akkoriban kicsit hatékonyabban lobbizott, mint ma, ez kb. 50 szabadnap alapban. Ehhez jöttek az egyházi ünnepek, amelyek annak idején messze túlmutattak a karácsonyon-húsvét-pünkösd háromszögön; országtól és egyházmegyétől függően 30-40 szent napját is munkaszüneti nappal ünnepelték. Ehhez jött még három hónap, vagyis nagyjából 90 napnyi sima pihenő, plusz az olyan események, mint a lakodalom, gyerek születése vagy temetés a családban, amire jellemzően egy hét szabadságot kapott az egyszeri jobbágy a földesúrtól. :ymparty: folyt.tovább a cikkben/
A középkori városban ezért senkisem válhatott a túlzott szorgalom áldozatává. =)) =)) =))
És aki a munkaidő lejárta után dolgozott ,arra a közellenes viselkedés gyanúja vetült. :)) :)) :))
A rengeteg egyházi ünnepet és szent napot a misa és az áhitat után világi bujaságokkal,közös lakomákkal,parádékkal,játékokkal,táncokkal és gyakran durva gúnydalok éneklésével töltötték.
Az úgynevezett "SÖTÉT KÖZÉPKORBAN SEM A VILÁGFÁJDALMAT,SEM A BIGOTTSÁGOT sem a PRŰDSÉGET nem ismerte. :ymdaydream:
Kép
Avatar
Paggy
Hozzászólások: 10955
Csatlakozott: 2016. augusztus 23. 15:34

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Paggy » 2021. december 3. 16:20

:flower1:
A szűk utcákon és a nem túl tágas tereken még a munkanapokon is kaotikusan és színesen nyüzsgött az élet.Az emberek ott dolgoztak,kereskedtek,tárgyaltak,vásároltak és árultak/ :o) NEM HASONLÍT EZ A RÓMAI ÉLETRE???? :)) /A vidékről érkezett parasztok éles csengetéssel kínálgatták áruikat,a piacon az árusok kiabálva igyekeztek túllicitálni egymást,Mély harangkongás jelezte,hogy hány óra van és azt is hogy a polgároknak össze kell gyűlniük,valamint ha tűzvész volt akkor is kongattak.A kuruzslók hírdettek a csodakenőcseiket,,lovak nyaerítettek,ostorok csapkodtak,,kocsik csikorogtak.Egyfolytában le- és felrakodtak az áruszállítók.Ezenkívülm örökké építkeztek és bontottak.
MINDENKI ÚTBAN VOLT MINDENKINEK.A városfalak ugyan biztonságosak voltak,a városkapunál enllenőrzés volt,de azért voltak helyek ,ahol be lehetett surranni,akár tolvajként,vagy kalandot kereső szerelmesként.Bent a szűk sikátorokban menedéket leltek.A rengeteg tűzrakóhely és dologház
Spoiler: mutasd
/WIKIPÉDIA:
A dologház egy büntetés-végrehajtási mód volt
[spoiler]A dologház fogalmában keveredik valami jótékony célú és valami börtönféle értelem, hiszen a dologház – helytől és időtől függően eltérően – börtön és szociális otthon is volt egyben. A dologházba utalt vagy kényszerített ember ellátást és lakhelyet kapott, amiért egész nap dolgoznia kellett és börtönszerű fegyelemben élt, félig-meddig rabszolgasorban. A szegényeken kívül sok esetben árvákat, öregeket, rokkantakat, részegeseket, lustákat, prostituáltakat, engedetlen szolgákat, munkakerülőket, stb. is dologházba zártak.

A dologházi törvények szerint a „lakók” tehát a kisbűnösök voltak.https://mult-kor.hu/kerek-meg-felugyelo ... n-20211118
[/spoiler]
miatt az egész város füstbe burkolódzott.Ehhez jöttek még a szagok:kelmefestő
http://www.szintan.hu/nev342.htm
...A textilfestés történetében a színes ruházat sokáig csak a gazdagok kiváltsága lehetett, az élénk szín előállítása körülményes és drága volt. A szegények ruhája szürkés, fakó anyagokból készült. A fordulatot a Luther-féle vallásreformáció (16.század) hozta, amikor a változatos, erős színeket a fekete és fehér váltotta fel. Azonban a tiszta fekete és fehér előállítása is nehéz, mert a természetes textilanyagok (pamut, gyapjú, selyem) rendszerint sárgás árnyalatúak.


Állati eredetű vörös festékek
– Bíbor, skarlát, karmazsin, kármin

A BÍBOR a történelem legdrágább textilfestéke, évezredeken át a hatalom jelképe volt Európában, és az ókorban a Közel-Keleten. Először a föníciaiak használták (TYROSI BÍBOR), és a bíborcsiga kopoltyúüregének váladékából nyerték a színezéket, a festék 1 grammjához legalább 1000 csigát kellett elpusztítani.

kovácsmester
Kép

hús-és halpiac
sőrfőzdék
valamint a hulladékok ,az állati és emberi ürülék szaga
https://mult-kor.hu/a-higienia-hianya-e ... 602?pIdx=1
HUMOROS:
AKI OLDALBA TUDOTT VIZELNI EGY FALAT,ahogy a férfiakat a Bibliában leírják,az abban az értelemben szabadkőművessé vált. A férfiakat keresztek és szentképek igyekeztek eltántorítani =)) =)) =)) ,hogy spontán hódoljanak ennek a szokásuknak....
Az emberek vendéglőben találkoztak egymással-kártyáztak,boroztak.Sokan fürdőkbe jártak.Rengetegen bordélyokban szórakoztak és így tettek szert némi tudásra a szerelmi élet területén.
A házakban nem voltak olyan helyiségek,amelyeket a nyilvánosságtól való visszavonulásra használtak volna.NEM LÉTEZETT A TÖBBIEK TEKINTETÉTŐL VÉDETT INTIM SZFÉRA: A házastársak sem töltötték kettesben az éjszakát,hanem gyerekeikkel és sokszor barátaikkal egy helyiságban aludtak. :-?? :-?? :-?? A gyerekek kezdettől fogva tanúik voltak szüleik szexuális életének./ :o) Nyilván falun is ez volt a szegénység miatt. :o) /Ez azonban---a könyv szerint/?????/ kevésbé rázta meg őket mint a bőz,a kosz,a lárma, vagy a sörrel borral való korai találkozás /JA PERSZE,de azért jó korán meghaltak az emberek!!!/
Mindjárt jönnek a képek DE MÉG " HOSSZABB MONDAT A KÖNYVBŐL:
Spoiler: mutasd
Az egykori városlakók robosztusak voltak,jól bírták a zajt,az állandó közszemlét,hogy mások figyelték és ítélkeztek róluk, :o) :o) :o) :o) :o) :o) ÍGY A MAGÁNÉLET NEM ALAKULT KI :o) :o) :o) :o) :o) A sok öntörvényű egyén ilyen kis helyen csak akkor tudott jól együttélni,ha bizonyos szabályokhoz tartották magukat és nem személyes létüket és másságukat tolták előre.Ezért követték szigorúan a ritualizált érintkezési formákat a legeltérőbb közösségeken belül.Adott helyen csak adott illemszabályok alkalmazásával lehetett társasági életet élni.Ebből következett a polgárok beteges CÍMKÓRSÁGA?SZERTARTÁSOSSÁGA,a nagyon szigorú szabályokhoz kötött társasági élet.Most pedig tényleg jöjjenek a képek,de azok már az 5 .helyen.

Avatar
Kata58
Hozzászólások: 7201
Csatlakozott: 2016. február 28. 16:12
Tartózkodási hely: Győr
Kapcsolat:

Re: Van képem hozzá

HozzászólásSzerző: Kata58 » 2021. december 3. 17:14

De jó Rita, hogy te ilyen erélyes tudtál lenni velük! Néha nekem is ki kellene próbálnom!
Nagyon szép az ablakdísz, még ha egy kicsit tükrözúődik is. :D

Paggy, milyen ügyes vagy! Hát már csak 2 éjszaka,s megint kutyás leszel. Remélem mindenkivel megtalálja majd az öszhangot.
Várom majd a beszámolódat is! Itt már szinte öreg este van, pedig még csak 5 óra! hogy én hogy utálom ezt az óraátállást.
A dokit nem értem el egész rendelés idő alatt foglalt volt, aztán meg már lejárt a rendelésidő! Botrány!

Két órát aludtam délután de most is tudnék aludni. Fáj a fejem, igaz előtte jobban mint most. Jó lenne már túl lenni a 3. oltáson de így?
Szép délutánt mindenkinek! :x :ymhug: :-bd :movingflower: :flower1: :littlehearth:

Vissza: “Társalgó”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég